VENÄJÄÄ PELKÄÄ KOKO EUROOPPA

Heino Wahlstén

sitä varovat ja tarkkailevat myös kaikki muutkin maat. Myös ne, jotka ovat pelosta alistuneet sen satelliiteiksi ja siirtomaiksi ja ennen kaikkea ne, jotka se on sodilla valloittanut itseensä (tänään n. 23-25 maata) ja erityisesti kaikki muut, jotka ovat sen vaikutuspiirissä, esim. ohjuksen, shabotaasipommin, tai muun kantaman tai kiristystempun päässä.
Neukut ujuttavat koko ajan lonkeroitaan jokaisen kyläpahaseen kautta amaaialman ja tekee sitä aina, kaikkialla ja tehokkaasti väsymättä YK:n rahoilla ja lännen rahalahjoituksin.
Kiina on toinen uhkatekijä, ym. kommarimaat.

Virallisesti Putin tosin puhuu taloudesta, rauhasta, yhteistyöstä ja vaikkapa kulttuurista.
Näin emme huomaa olemassa olevaa ja lisääntyvää vaaraa ja unohdamme velvollisuutemme, valppautemme.

Kohteliaisuudesta maailma ei puhu ääneen, ketä vastaan on Nato, EU ja monet muut organisatiot perustettu.
Kaikki vain jostakin syystä varustautuvat sotaan ja laittavat maanpuolustukseen hirveitä summia.
Kuitenkin jokainen tietää, pieni lapsikin, että Setä- Igorhan se peikkoperkele on. Ja varoo!

Katsokaa ympärillenne.
Siellä missä soditaan, on aina ja varmasti mukana Komunistit Neukkojen ohjaamina tai käskeminä. Aina ns. länttä vastaan. Vapautta ja demokratiaa ja sivistystä vastaan ja sitä kehitystä horjuttaen ja tuhoten.
Se touhu ja uho, sekä sen torjunta ja varautuminen maksaa maailmalle paljon, enemmän kuin mikään muu kuluerä. Kymmeniä kertoja enemmän.
Lisäksi se hidastaa normaalia kehitystä, kun pitää varautua tehtaan, metron, diskon tms. räjäytyksiin, ihmiskaappauksiin ja ympäristön tahalliseen tuhoamiseen ja taas rahan ja helpotusten antamiseen.
Näyttää ne arabimaatkin osaavan, Jos eivät tapa omaa kansaansa, soditaan naapurimaita vastaan nyt jo sadata vuodet.
Eivät välttele kommareitakaan, eikä päin vastoin.

Heino W., sotilasmestari evp, Sotakorkeakoulussa MPK 102, ylikonstaapeli vt. ex. ja nimismies vs, ex, näyttötutkintomestari (HAMK 2003) ym. isänmaallista.
¤¤¤ Anteeksi vaan kommarit ja muut isänmaanpetturit tesktini sekavuutta, kiireelllisyyttäni, mutta kahvitaukoni oli valitettavan lyhyt. Kylläpä helpotti. SUOMI=HYVÄ!

1

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin nähty asiat jo 20 v sitten. Venäjä on historiansa aikana tuhonnut suuria hyökkäysarmeijoita kuten:
      - Kaarle XII Pultavassa
      - Napoleonin Grand Armeen
      - Saksan Wehrmachtin

      Urotekoja jotka herättävät kunnioitusta kautta vuosisatojen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3343
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1517
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1369
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1004
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      64
      839
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      766
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      697
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      676
    Aihe