puhutaan juutalaisvihasta- entä muu ... rasismi?:
wiki/Uppsalan_kaupunki_kielsi_suomen_puhumisen
https://fi.wikinews.org/wiki/Uppsalan_kaupunki_kielsi_suomen_puhumisen
Uppsala kielsi suomen puhumisen- nykyrasismi??
8
99
Vastaukset
- Anonyymi
Sontahurrit nyt on aina vihannut suomalaisia, ja itsenäistymisemme toi vihan lisäksi vielä kateuden.
Ei ole suinkaan turhaa vihata ruotsalaisia, koska siitähän se on lähtenyt kun he vihaavat meitä. Eivätkä pelkästään vihaa, vaan pitävät jopa alempiarvoisina, vanhaa natsikansaa kun ovat. - Anonyymi
Suomalaisten erikoisasema Ruotsissa.
Ollessani Ruotsissa töissä havahduin hiljalleen tosiasiaan, että ruotsalaiset suhtautuvat edelleen suomalaisiin renkeinä ja piikoina kyseiseen asenteeseen liittyvinen käytännön ilmiöineen.
Asenne muualta kuin Suomesta tulleisiin on myönteisen hyväksyvä ja jopa mielistelevä. Tämä näkyi kaikkialla, myös työpaikoilla. Ainoastaan saksalaisten suhteen ruotsalaisten asenne oli hieman epäluuloinen mutta kuitenkin erilainen verrattuna suomalaisiin.
Suomenruotsalaset kokivat syrjinnän katkerina koska hehän puhuivat ruotsia (suomalaisittain)!- Anonyymi
Se Suomessa opetettava ruotsinkieli ei ole kieliopillisesti eikä sanallisesti oikein. Sillä ei pärjää ruotsissa kovin vahvasti, koska he eivät yksinkertaisesti ymmärrä sitä, koska se on niin paljon erilaisempi kuin ruotsinruotsi.
Suomessa 60-luvulta saakka pakkoriuotsina opetettu suomenruotsalaisten käyttämä suomenruotsinkieli pitäisi siis muuttaa oikeaoppiseen ruotsiin, jos sillä meinataan olevan oikeasti kansantaloudellista hyötyä maallemme ja että suomalaiset ymmärrettäisiin Ruotsissa paremmin.
Tuo opetusministeriön (suomenruotsalainen opetusministeri/opetusohjelma) 60-luvulta on pakkokiristetty keskustalta Johannes Virolaisen hallituksen paikkoja vastaan, jotta virolaisen ei tarvinnut ottaa kokoomusta hallitukseen. Virolainen otti siis RKP:n. Tuosta alkoi muuten lähes yhtenäisenä jatkunut hamlitustaival rkp:llä. Näin ihan historiaa lainatakseni.
Toisin sanoen meille on opetettu suomenruotsalaisten toimesta kirjaimellisesti aivan väärää pakkoruotsia. Tällä on haluttu että suomalainen osaisi tarvittaessa palvelella ja miellyttää suomenruotsalaista osaamalla suomenruotsia. Eikä siis oikeaa ruotsinruotsia, josta olisi oikeasti enemmän hyötyä.
Huomattava on, kun niin harva työläistaustainen suomenruotsalainen ei uskalla edes muttaa Ruotsiin, koska tietää ettei kieli ole läheskään sama minkä he ovat jo pikkulapsesta oppineet kotonaan. "Ruotsimme tulisi olla tulevassa oikeaoppista ruotsinruotsia ja se pitäisi olla valinnaisena, ei pakollisena.
- Anonyymi
joko ulkoministeriö on antanut matkustusvaroituksen ruotsiin?
- Anonyymi
tehoa näköjään tänne asti....
ps.
ohisalo?
https://www.iltalehti.fi/villeranta/a/732f2498-5bed-4130-91d9-80bc40c082ec - Anonyymi
Ruotsalaiset vihaavat sekä suomalaisia että juutalaisia. Ruotsalaiset ovat kovia vihaamaan, mutta myös kovia peittelemään vihaansa.
- Anonyymi
Paikkansa pitää.
- Anonyymi
Suomalaiset ovat ruotsalaisten mielestä alempiarvoisia.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli306377Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144784Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle423322IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm623151Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3601780Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111618- 731426
Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861368Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411328- 851249