puhutaan juutalaisvihasta- entä muu ... rasismi?:
wiki/Uppsalan_kaupunki_kielsi_suomen_puhumisen
https://fi.wikinews.org/wiki/Uppsalan_kaupunki_kielsi_suomen_puhumisen
Uppsala kielsi suomen puhumisen- nykyrasismi??
8
119
Vastaukset
- Anonyymi
Sontahurrit nyt on aina vihannut suomalaisia, ja itsenäistymisemme toi vihan lisäksi vielä kateuden.
Ei ole suinkaan turhaa vihata ruotsalaisia, koska siitähän se on lähtenyt kun he vihaavat meitä. Eivätkä pelkästään vihaa, vaan pitävät jopa alempiarvoisina, vanhaa natsikansaa kun ovat. - Anonyymi
Suomalaisten erikoisasema Ruotsissa.
Ollessani Ruotsissa töissä havahduin hiljalleen tosiasiaan, että ruotsalaiset suhtautuvat edelleen suomalaisiin renkeinä ja piikoina kyseiseen asenteeseen liittyvinen käytännön ilmiöineen.
Asenne muualta kuin Suomesta tulleisiin on myönteisen hyväksyvä ja jopa mielistelevä. Tämä näkyi kaikkialla, myös työpaikoilla. Ainoastaan saksalaisten suhteen ruotsalaisten asenne oli hieman epäluuloinen mutta kuitenkin erilainen verrattuna suomalaisiin.
Suomenruotsalaset kokivat syrjinnän katkerina koska hehän puhuivat ruotsia (suomalaisittain)!- Anonyymi
Se Suomessa opetettava ruotsinkieli ei ole kieliopillisesti eikä sanallisesti oikein. Sillä ei pärjää ruotsissa kovin vahvasti, koska he eivät yksinkertaisesti ymmärrä sitä, koska se on niin paljon erilaisempi kuin ruotsinruotsi.
Suomessa 60-luvulta saakka pakkoriuotsina opetettu suomenruotsalaisten käyttämä suomenruotsinkieli pitäisi siis muuttaa oikeaoppiseen ruotsiin, jos sillä meinataan olevan oikeasti kansantaloudellista hyötyä maallemme ja että suomalaiset ymmärrettäisiin Ruotsissa paremmin.
Tuo opetusministeriön (suomenruotsalainen opetusministeri/opetusohjelma) 60-luvulta on pakkokiristetty keskustalta Johannes Virolaisen hallituksen paikkoja vastaan, jotta virolaisen ei tarvinnut ottaa kokoomusta hallitukseen. Virolainen otti siis RKP:n. Tuosta alkoi muuten lähes yhtenäisenä jatkunut hamlitustaival rkp:llä. Näin ihan historiaa lainatakseni.
Toisin sanoen meille on opetettu suomenruotsalaisten toimesta kirjaimellisesti aivan väärää pakkoruotsia. Tällä on haluttu että suomalainen osaisi tarvittaessa palvelella ja miellyttää suomenruotsalaista osaamalla suomenruotsia. Eikä siis oikeaa ruotsinruotsia, josta olisi oikeasti enemmän hyötyä.
Huomattava on, kun niin harva työläistaustainen suomenruotsalainen ei uskalla edes muttaa Ruotsiin, koska tietää ettei kieli ole läheskään sama minkä he ovat jo pikkulapsesta oppineet kotonaan. "Ruotsimme tulisi olla tulevassa oikeaoppista ruotsinruotsia ja se pitäisi olla valinnaisena, ei pakollisena.
- Anonyymi
joko ulkoministeriö on antanut matkustusvaroituksen ruotsiin?
- Anonyymi
tehoa näköjään tänne asti....
ps.
ohisalo?
https://www.iltalehti.fi/villeranta/a/732f2498-5bed-4130-91d9-80bc40c082ec - Anonyymi
Ruotsalaiset vihaavat sekä suomalaisia että juutalaisia. Ruotsalaiset ovat kovia vihaamaan, mutta myös kovia peittelemään vihaansa.
- Anonyymi
Paikkansa pitää.
- Anonyymi
Suomalaiset ovat ruotsalaisten mielestä alempiarvoisia.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦605760Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.2064717En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164202Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k653699- 513671
- 113391
- 843371
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah673225- 332901
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342591