Helsingin juutalaisen seurakunnan ulkopuolelle liimattiin ”jude”-tarroja – Poliisi harkitsee esitutkinnan aloittamista uusnatsien mielenosoituksesta
JUUTALAISEN SEURAKUNNAN MUKAAN UHKAILEVIA VIESTEJÄ TULEE JATKUVASTI.
HELSINGIN kaduilla näkyi viikonloppuna hakaristilippuja ja juutalaisvihamielisiä tarroja.
Sunnuntain vastaisena yönä juutalaisen seurakunnan synagogan ulkopuolelle liimattiin useita tarroja antisemitistisessä tarkoituksessa. Tarroissa oli juutalaisten symboli Daavidin tähti ja sen sisään kirjoitettu sana ”Jude”.
Asian on vahvistanut juutalaisen seurakunnan turvallisuusosasto. Samanlaisia tarroja liimattiin muissakin Pohjoismaissa samaan ajankohtaan, kertoo turvallisuuspäällikkö.
Seurakunnan tulkinta on, että tarrojen liimaaminen samana yönä eri maissa liittyy kristalliyöhön eli vuoden 1938 marraskuun 9. ja 10. päivän väliseen yöhön, jolloin natsit hyökkäsivät Saksassa juutalaisia vastaan muun muassa rikkomalla kauppojen ikkunoita.
Myös Israelin suurlähetystön ulkopuolelta löytyi sunnuntai-iltana tähtitarra. Helsinkiläinen Dmitry Gurbanov otti siitä kuvan ja poisti tarran.
TARROJEN liimaaminen ei kuitenkaan ole harvinaista eikä asia liity vain kristalliyöhön, kertoo juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja Yaron Nadbornik. Hänen mukaansa tarroja ilmaantuu ”vähän väliä”.
”Jos ei nyt viikoittain, niin hyvin tasaisesti kuitenkin. Me otamme ne pois, ja sitten niitä tulee lisää.”
Nadbornikin mukaan tarroja saattaa ilmestyä myös yksityisihmisten koteihin tai hautausmaalle. Seurakunta ilmoittaa poliisille synagogan ulkopuolelle tulleista tarroista ja muusta uhkaavasta toiminnasta. Yksityishenkilöille tulleet uhkaukset on ilmoitettava itse.
Seurakunnan tietoon ei ole tullut, että yhtäkään tekijää olisi koskaan saatu kiinni.
”Viranomaiset eivät ole yhtään kartalla, miten iso ongelma katurasismi on ja miten iso ongelma siitä voi vielä tulla.”
SEURAKUNNAN turvallisuusosaston mukaan tarrat ja muu uhkaava toiminta juutalaisia kohtaan ovat lisääntyneet 3–4 viime vuoden aikana. Yksityishenkilöiden koteihin on seurakunnan mukaan tullut vihakirjeitä ja jopa hakaristilippu.
Seurakunta on kehottanut kaikkia uhkauksia saaneita ihmisiä tekemään rikosilmoituksen mutta ei osaa sanoa, onko näin toimittu.
Juutalainen seurakunta on kerännyt rahaa turvallisuutensa vahvistamiseen. Nadbornikin mukaan turvatoimet ovat nyt pysyvästi korkealla tasolla. Seurakunta on kertonut käyttävänsä nykyisin turvallisuusjärjestelyihinsä vuosittain yli 200 000 euroa. Kymmenen vuotta sitten turvallisuusbudjetti oli puolet pienempi.
Helsingin juutalaisessa seurakunnassa on noin 1 100 jäsentä. Seurakunta ylläpitää Kampissa sijaitsevissa tiloissaan päiväkotia, peruskoulua, kulttuurikeskusta sekä synagogaa.
VIIKONLOPPUNA Helsingin keskustassa Narinkkatorilla ja Stockmannin edessä järjestettiin uusnatsien mielenosoitus, jossa oli mukana hakaristilippuja. Poliisi harkitsee esitutkinnan aloittamista mielenosoituksesta.
HS:n tiedossa ei ole, onko tarrojen liimaajilla ja mielenosoittajilla yhteyttä toisiinsa.
Uusnatsien kokoontumisesta kertoi tuoreeltaan lauantaina Iltalehti. Kyse oli lehden tietojen mukaan Pohjoismaisen vastarintaliikkeen (PVL) päälle rakennetun organisaation kokoontumisesta.
PVL on tuomittu Suomessa laittomaksi järjestöksi ensin käräjäoikeuden ja sen jälkeen hovioikeuden päätöksellä.
Iltalehden tietojen mukaan paikalla oli lauantaina 5–10 ihmistä.
Helsingin juutalaisen seurakunnan ulkopuolelle liimattiin judetarroja
5
174
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä tuollaisia tarroja saa? Oliko ne omatekoisen näköisiä vai valmistaako niitä joku jossain? Ei luulisi olevan vaikea selvittää, siis poliisin, että mistä hankittu ja sen jälkeen kuka/ketkä hankkineet.
- Anonyymi
Laadukkaita tarroja voi nykyään kuka tahansa tulostaa kotiprintterillään.
- Anonyymi
Kameravalvonta on keksitty!
Ei ole kovin vaikeaa laittaa valvontakameraa paikalle johon tarroja ilmestyy säännöllisesti.
Tarroista saa myös sormenjäljet talteen.- Anonyymi
Hansikkaat eivät jätä sormenjälkiä ja laskettelupipon läpi on hankala tunnistaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hansikkaat eivät jätä sormenjälkiä ja laskettelupipon läpi on hankala tunnistaa.
No jopas lyödään lyttyyn avuliaita ehdotuksia. Melkein voisi luulla, ettei tekijöitä edes haluta selvittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle884411Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt2143513Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖473096Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852849Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3872569- 2042402
- 431791
- 781645
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231438Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391432