Helsingin juutalaisen seurakunnan ulkopuolelle liimattiin judetarroja

Helsingin juutalaisen seurakunnan ulkopuolelle liimattiin ”jude”-tarroja – Poliisi harkitsee esitutkinnan aloittamista uusnatsien mielenosoituksesta
JUUTALAISEN SEURAKUNNAN MUKAAN UHKAILEVIA VIESTEJÄ TULEE JATKUVASTI.
HELSINGIN kaduilla näkyi viikonloppuna hakaristilippuja ja juutalaisvihamielisiä tarroja.

Sunnuntain vastaisena yönä juutalaisen seurakunnan synagogan ulkopuolelle liimattiin useita tarroja antisemitistisessä tarkoituksessa. Tarroissa oli juutalaisten symboli Daavidin tähti ja sen sisään kirjoitettu sana ”Jude”.

Asian on vahvistanut juutalaisen seurakunnan turvallisuusosasto. Samanlaisia tarroja liimattiin muissakin Pohjoismaissa samaan ajankohtaan, kertoo turvallisuuspäällikkö.

Seurakunnan tulkinta on, että tarrojen liimaaminen samana yönä eri maissa liittyy kristalliyöhön eli vuoden 1938 marraskuun 9. ja 10. päivän väliseen yöhön, jolloin natsit hyökkäsivät Saksassa juutalaisia vastaan muun muassa rikkomalla kauppojen ikkunoita.

Myös Israelin suurlähetystön ulkopuolelta löytyi sunnuntai-iltana tähtitarra. Helsinkiläinen Dmitry Gurbanov otti siitä kuvan ja poisti tarran.

TARROJEN liimaaminen ei kuitenkaan ole harvinaista eikä asia liity vain kristalliyöhön, kertoo juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja Yaron Nadbornik. Hänen mukaansa tarroja ilmaantuu ”vähän väliä”.

”Jos ei nyt viikoittain, niin hyvin tasaisesti kuitenkin. Me otamme ne pois, ja sitten niitä tulee lisää.”

Nadbornikin mukaan tarroja saattaa ilmestyä myös yksityisihmisten koteihin tai hautausmaalle. Seurakunta ilmoittaa poliisille synagogan ulkopuolelle tulleista tarroista ja muusta uhkaavasta toiminnasta. Yksityishenkilöille tulleet uhkaukset on ilmoitettava itse.

Seurakunnan tietoon ei ole tullut, että yhtäkään tekijää olisi koskaan saatu kiinni.

”Viranomaiset eivät ole yhtään kartalla, miten iso ongelma katurasismi on ja miten iso ongelma siitä voi vielä tulla.”

SEURAKUNNAN turvallisuusosaston mukaan tarrat ja muu uhkaava toiminta juutalaisia kohtaan ovat lisääntyneet 3–4 viime vuoden aikana. Yksityishenkilöiden koteihin on seurakunnan mukaan tullut vihakirjeitä ja jopa hakaristilippu.

Seurakunta on kehottanut kaikkia uhkauksia saaneita ihmisiä tekemään rikosilmoituksen mutta ei osaa sanoa, onko näin toimittu.

Juutalainen seurakunta on kerännyt rahaa turvallisuutensa vahvistamiseen. Nadbornikin mukaan turvatoimet ovat nyt pysyvästi korkealla tasolla. Seurakunta on kertonut käyttävänsä nykyisin turvallisuusjärjestelyihinsä vuosittain yli 200 000 euroa. Kymmenen vuotta sitten turvallisuusbudjetti oli puolet pienempi.

Helsingin juutalaisessa seurakunnassa on noin 1 100 jäsentä. Seurakunta ylläpitää Kampissa sijaitsevissa tiloissaan päiväkotia, peruskoulua, kulttuurikeskusta sekä synagogaa.

VIIKONLOPPUNA Helsingin keskustassa Narinkkatorilla ja Stockmannin edessä järjestettiin uusnatsien mielenosoitus, jossa oli mukana hakaristilippuja. Poliisi harkitsee esitutkinnan aloittamista mielenosoituksesta.

HS:n tiedossa ei ole, onko tarrojen liimaajilla ja mielenosoittajilla yhteyttä toisiinsa.

Uusnatsien kokoontumisesta kertoi tuoreeltaan lauantaina Iltalehti. Kyse oli lehden tietojen mukaan Pohjoismaisen vastarintaliikkeen (PVL) päälle rakennetun organisaation kokoontumisesta.

PVL on tuomittu Suomessa laittomaksi järjestöksi ensin käräjäoikeuden ja sen jälkeen hovioikeuden päätöksellä.

Iltalehden tietojen mukaan paikalla oli lauantaina 5–10 ihmistä.

5

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mistä tuollaisia tarroja saa? Oliko ne omatekoisen näköisiä vai valmistaako niitä joku jossain? Ei luulisi olevan vaikea selvittää, siis poliisin, että mistä hankittu ja sen jälkeen kuka/ketkä hankkineet.

      • Anonyymi

        Laadukkaita tarroja voi nykyään kuka tahansa tulostaa kotiprintterillään.


    • Anonyymi

      Kameravalvonta on keksitty!
      Ei ole kovin vaikeaa laittaa valvontakameraa paikalle johon tarroja ilmestyy säännöllisesti.
      Tarroista saa myös sormenjäljet talteen.

      • Anonyymi

        Hansikkaat eivät jätä sormenjälkiä ja laskettelupipon läpi on hankala tunnistaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hansikkaat eivät jätä sormenjälkiä ja laskettelupipon läpi on hankala tunnistaa.

        No jopas lyödään lyttyyn avuliaita ehdotuksia. Melkein voisi luulla, ettei tekijöitä edes haluta selvittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      26
      2708
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2342
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1308
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      300
      1234
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      996
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      977
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      100
      944
    8. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      77
      904
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      818
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      177
      812
    Aihe