Israel uutiset tiistai 28 tammikuu

TIISTAI 28.01.2020
UUTISIA ISRAELISTA
01. Tiistaipäivän aikana selvinnee, miten kohtalokkaaksi tämä päivä osoittautuu maailman ainoalle juutalaisvaltiolle ja juutalaiskansalle yleensä, ellei peräti laajemmillekin ihmisyhteisöille.

Tänä päivänä Knessetissä käsitellään pääministeri Netanyahun immuniteetti-kysymystä, ja Washingtonissa USA:n presidentti Donald Trump lupaa paljastaa maailmalle pitkään odotetun ja pelätyn ”Deal of the Century”, Vuosisadan Sopimuksen, esiteltyään sitä ensin oppositiojohtajalle Benny Gantzille ja pääministeri Benyamin Netanyahulle.

Immuniteetin antaminen Netanyahulle voisi antaa hänen poliittiselle tulevaisuudelleen pelastusrenkaan keskellä hyökyaaltoja, jotka uhkaavat tuhota hänet ja hänen kymmenen vuoden saavutuksensa Israelin maan hyväksi.

Jos immuniteettia ei myönnetä, Israelin poliittinen elämä syöksyy kohti tuntemattomia vesiä potentiaalisen uuden kokemattoman hallituksen johdossa.

Vuosisadan sopimus puolestaan pyrkii kartoittamaan Israelin maan rajat – välittämättä siitä, että ne on jo moneen kertaan ilmoitettu profeettojen välittämissä ilmoituksissa, ”eikä Raamattu voi raueta tyhjiin”, kuten Jeesus sanoi.
(1 Ms.15:18 -21)
Sopimuksen sisältö pysyy salaisuutena iltaan saakka, mutta jotain siitä on valunut julkisuuteen, kuten Yoni Kempinski kertoo INN:n julkaisemassa artikkelissa.
– Lähi-Idän rauhansopimukseen sisältyy Palestiinan valtion perustaminen suurelle osalle Juudeaa ja Samariaa, antaen samalla Israelille mahdollisuuden liittää juutalaisten rakentamia kaupunkeja ja yhteisöjä valtioonsa, kuten tiistaiaamun raportti kertoo.
– Sopimukseen ei sisälly vaatimuksia erityisolosuhteista Palestiinan valtion perustamiseksi, kuten aiemmissa esityksissä vaadittiin.
– Dubaissa toimiva Al-Hadath News raportoi Amerikan viranomaisten tietoihin vedoten, että Sopimukseen todella sisältyy uuden arabivaltion perustaminen. Sopimuksen viimeinen paljastetaan versio tiistai-iltana 19.00 Israelin aikaa.
– Al-Hadath kertoo edelleen, että Trumpin rauhansuunnitelmassa Jerusalemin Temppelivuoren status quo säilyy; Vuoren päivärutiinin valvonta jää islam-säätiölle Wagfille, mutta Vuoren omistusoikeus edelleen Israelin hallitukselle.
– Trumpin hallitus tunnustaa Israelin rakentamat kaupungit Juudeassa ja Samariassa tosiasioiksi, joita ei voida kiistää, eikä niitä vaadita poistettaviksi.
– Israelilla on oikeus liittää Jordanjoen laakso valtioonsa, muodostaen näin pysyvän rajan Jordanian kanssa.



https://israelupdate.fi/israel-update/uusi-artikkeli-tiistai-28-01-2020/

2

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Trumpin hahmotelma Palestiinan valtiosta

      Lähteenä Trumpin elinen Twiitti:

      https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1222224528065155072/photo/1

      - hirveästi tunneleita (kallista)
      - Jerusalemin jakolinja epämääräinen
      - Miten nuo Palestinan eteläiset teollisuus- ja maanviljelysalueet ovat käytännössä yhteydessä Gazaan? Siihen on piirrettu vihreää linjaa Siinain rajaa pitkin???
      - eikö tuota Länsirannan keskiosan sirpalekasaa saa mitenkään yhtenäisemmäksi ja järkevämmäksi?

      Ei hyvä.

      • Anonyymi

        nykyinen pääministeri,
        yllytti murhaamaan edellisen pääministerin,
        ettei tulisi rauha...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      97
      4581
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3152
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2889
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1667
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1460
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1244
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      997
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      891
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      24
      881
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      874
    Aihe