Israel uutiset tiistai 28 tammikuu

TIISTAI 28.01.2020
UUTISIA ISRAELISTA
01. Tiistaipäivän aikana selvinnee, miten kohtalokkaaksi tämä päivä osoittautuu maailman ainoalle juutalaisvaltiolle ja juutalaiskansalle yleensä, ellei peräti laajemmillekin ihmisyhteisöille.

Tänä päivänä Knessetissä käsitellään pääministeri Netanyahun immuniteetti-kysymystä, ja Washingtonissa USA:n presidentti Donald Trump lupaa paljastaa maailmalle pitkään odotetun ja pelätyn ”Deal of the Century”, Vuosisadan Sopimuksen, esiteltyään sitä ensin oppositiojohtajalle Benny Gantzille ja pääministeri Benyamin Netanyahulle.

Immuniteetin antaminen Netanyahulle voisi antaa hänen poliittiselle tulevaisuudelleen pelastusrenkaan keskellä hyökyaaltoja, jotka uhkaavat tuhota hänet ja hänen kymmenen vuoden saavutuksensa Israelin maan hyväksi.

Jos immuniteettia ei myönnetä, Israelin poliittinen elämä syöksyy kohti tuntemattomia vesiä potentiaalisen uuden kokemattoman hallituksen johdossa.

Vuosisadan sopimus puolestaan pyrkii kartoittamaan Israelin maan rajat – välittämättä siitä, että ne on jo moneen kertaan ilmoitettu profeettojen välittämissä ilmoituksissa, ”eikä Raamattu voi raueta tyhjiin”, kuten Jeesus sanoi.
(1 Ms.15:18 -21)
Sopimuksen sisältö pysyy salaisuutena iltaan saakka, mutta jotain siitä on valunut julkisuuteen, kuten Yoni Kempinski kertoo INN:n julkaisemassa artikkelissa.
– Lähi-Idän rauhansopimukseen sisältyy Palestiinan valtion perustaminen suurelle osalle Juudeaa ja Samariaa, antaen samalla Israelille mahdollisuuden liittää juutalaisten rakentamia kaupunkeja ja yhteisöjä valtioonsa, kuten tiistaiaamun raportti kertoo.
– Sopimukseen ei sisälly vaatimuksia erityisolosuhteista Palestiinan valtion perustamiseksi, kuten aiemmissa esityksissä vaadittiin.
– Dubaissa toimiva Al-Hadath News raportoi Amerikan viranomaisten tietoihin vedoten, että Sopimukseen todella sisältyy uuden arabivaltion perustaminen. Sopimuksen viimeinen paljastetaan versio tiistai-iltana 19.00 Israelin aikaa.
– Al-Hadath kertoo edelleen, että Trumpin rauhansuunnitelmassa Jerusalemin Temppelivuoren status quo säilyy; Vuoren päivärutiinin valvonta jää islam-säätiölle Wagfille, mutta Vuoren omistusoikeus edelleen Israelin hallitukselle.
– Trumpin hallitus tunnustaa Israelin rakentamat kaupungit Juudeassa ja Samariassa tosiasioiksi, joita ei voida kiistää, eikä niitä vaadita poistettaviksi.
– Israelilla on oikeus liittää Jordanjoen laakso valtioonsa, muodostaen näin pysyvän rajan Jordanian kanssa.



https://israelupdate.fi/israel-update/uusi-artikkeli-tiistai-28-01-2020/

2

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Trumpin hahmotelma Palestiinan valtiosta

      Lähteenä Trumpin elinen Twiitti:

      https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1222224528065155072/photo/1

      - hirveästi tunneleita (kallista)
      - Jerusalemin jakolinja epämääräinen
      - Miten nuo Palestinan eteläiset teollisuus- ja maanviljelysalueet ovat käytännössä yhteydessä Gazaan? Siihen on piirrettu vihreää linjaa Siinain rajaa pitkin???
      - eikö tuota Länsirannan keskiosan sirpalekasaa saa mitenkään yhtenäisemmäksi ja järkevämmäksi?

      Ei hyvä.

      • Anonyymi

        nykyinen pääministeri,
        yllytti murhaamaan edellisen pääministerin,
        ettei tulisi rauha...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      47
      5296
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      75
      3190
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      20
      3028
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2901
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      29
      2147
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      44
      1726
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1643
    8. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      91
      1605
    9. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      414
      1361
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      255
      1269
    Aihe