https://www.theguardian.com/society/2020/jan/28/disabled-man-starved-to-death-after-dwp-stopped-his-benefits
Sellainen on äärioikeisto-nationalistinen yhteiskunta, että tappaa omia kansalaisiaan.
Sellainen on äärioikeisto-nationalistinen yhteiskunta, että tappaa omia kansalaisiaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onhan noita Suomessakin kuollut.
Onko Suomessa uutisoitu, esim. sairaus- ja kansaneläkeläisten nälkään ja perusturvan puutteeseen kuolemista, joita varmasti on ollut ?
Tiedonvälityksessä ei yleensäkään, näy iso köyhyysongelma mitenkään.
Kumma ettei oma perhekään auttanut.
Demokratioissa ja oikeusvaltioissa, se on valtion tehtävä, ei "perheiden". Enemmistöllä köyhyyteen pahoinpidellyistä, ei ole perheitä, vaan kova lähisuhdeväkivallan kokemus lapsuudesta ja nuoruudesta.
Jenkkilän demokratiassa kyllä ei ole näin. Siellä yksilönvapaus antaa oikeuden "tappaa" itsensä vaikka nälkään valtion puuttumatta. Muutenhan se olisi pelkkä vitsi.
Aktiivia ja kikyä katkeraan loppuun asti
Ja komeat karenssit päälle tästä viranomaistyöstä pitää olla ylpeä
Eniten ihmetyttää ettei lapset ja lastenlapsetkaan ole välittäneet. Lahtaripäättäjiä kiinnostaa vain uudet työhön kykenevät mamut tai lisääntymisikäiset, tuo oli jo antanut mitä annettavaa.
Ei ihan hyvin ole alkanut Brexit.
https://www.theguardian.com/world/2020/jan/30/disabled-teenager-in-china-dies-at-home-alone-after-relatives-quarantined