Vaimo kävi torstaiaamusta Ideaparkis bussiporukalla, ensin piti odotella että kaupat aukeavat kymmeneltä, eipä ollut kauheaa ruuhkaa, autonkin sai oven viereen, pari kauppaa kiersivät, sitten Mondeoon syömään ja Sopurahaan lopuksi, tämmöstä se varmaan loppukevätki?
Ideapark tänään torstaiaamuna
Anonyymi
45<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
ne aukioloajat on ihmetyttäneet monia mutta eipä hetkauta meikäläistä.toi nyt oli selvä ettei siellä tuu arkipäivisin montaa kymmentä ihmistä olevan .looginen juttu ainoostaan cittari on semmonen joka vetää arkipäivisin
Nyt jo joutuu Idea parkin cittari kalasteleen ostoksille 10 € lahjakortilla ilmaisella kahvipurkilla ja kahvipaketilla. Varmaankin huomanneet käyntimääristä että pudonneet aikaisemmasta, itse ainakin kävin vanhassa JOUPIN CM:ssa hyvä ettei parikin kertaa viikossa, nyt vielä en kertaakaan tuossa uudessa.....kävijöistä jää merkintä tilastoihin.
Itse kävin Joupin Cittarissa tyyliin kerran kuukaudessa. Uudessa en ole vielä käynyt. Saa nähdä milloin kiinnostaisi, ei ainakaan vielä.
Sama täällä. Minullekin tuli postissa mainos oikein nimelläni. Kävijöistä jää merkintä tilastoihin kun käyttää Plussakorttia.
En ole Citarissa käynyt minäkään muuton jälkeen. Ennen kävin siellä kävellen aamuisin, mutta ideaparkki on huomalla paikalla -- ei sinne kukaan järkevä kävellen yritä, kun se on siellä monen mutkan takana ja kävelyreitit sinne huonot.
Ja kun autolla lähden, niin ajan sitten mieluummin Prismaan.
Kaikenkaikkiaan meidän asiointi Seinäjoella on vähentynyt Ideaparkin myötä.
Ei ole enää samanlaista hohtoa kun ennen keskustassa asiointi, nyt siellä on vain tyhjiä liiketiloja.
Keskisen pihat ammottavat tyhjyyttä . Ykköset lehti on kuihtunut ohueen mainokseen. Taitaa kyläkauppaan pisneksillä mennä heikosti.
Miten tämä keskinen nyt tähän liittyy?
Ei kukaan enää hehkuta Keskitä eikä pandoja.
Hiljaisten viikkojen aikaa kesäkuulle asti.
seinäjoen kollooot pitäkääs omat iteanne, on siinä teille rallatamisia
Sitä vain, että ihmiset ovat tehneet maakunnan laajuisen ostolakon. ❌
”Vain tyhjiä liiketiloja” oot kyllä tainnu käydä jossain muualla.
Tuurissa? Tuurin portti on vain jäävuoren huippu. Kohta rutisee iso laiva karille, kun valmiiksi vanha ryönä jää pölyttymään hyllyille.
Seinäjoen keskustassa on paljon tyhjiä liiketiloja ja kuollut meininki.
Pohjalaisen kateuden vuoksi: kun omalla kunnalla ei mene hyvin, niin ei saa mennä muillakaan.
Eivät raukat tajua että Keskinen on ollut yksi vetonaula täällä Pohjanmaalla. Jos Keskinen kuihtuu pois, niin se on pois myös meiltä Seinäjokilaisilta.
Miksi muuten Tampereen seudulta käy Keskisellä niin valtavasti väkeä vaikka heillä on Ideaparkit sun muut?
Kyllä minä ainakin hehkutan KESKISEN KYLÄKAUPAA, vähintään kerran kuukaudessa käyn siellä täältä Seinäjoeltakin.
Se on sentäs kauppa isolla KOOLLA.
Kyllä minä ainakin hehkutan KESKISEN KYLÄKAUPAA, vähintään kerran kuukaudessa käyn siellä täältä Seinäjoeltakin.
Se on sentäs kauppa isolla KOOLLA.
Mä käyn Sjoelta korkeintaan 2 kertaa vuodes.
Joskus saa bensarahat kuitattua mut ei mitään säästä toisin kuin ennen.Hinnat nousseet paljon joten Sjoelta edullisemmin.
Eipä tuu enää käytyä Vesan kaupassa, on nostanut hinnat niin korkeiksi ettei sieltä halvalla saa enää mitään!
Ruokapuotikin on niin sikakallis, Seinäjoelta saa paljon edullisemmin nykyään ruokaostokset.
Keskisellä on hyvä markkinointi.
"Suomen suurin kyläkauppa" vetää nähtävyytenä, vaikka ei ostoskeskukset kiinnosta.
"Onneksi" tuo Keskinen on niin kaukana täältä Etelä-Suomesta ettei houkuttele. Olen käynyt siellä vain kaksi kertaa - ensimmäisen ja viimeisen. Tuo oli vielä ennen niitä yleisömagneettien aikaa ja jo silloin totesin ettei mikään tavara ollut niin halpaa että houkuttelisi kun samaa saa jopa halvemmalla kotinurkilta. Vielä takavuosina sai leiriytyä ilmaiseksi ja käydä ostoksilla ihan rauhassa, nyt siitäkin pitää maksaa. Viimeksi pari vuotta sitten painoin vaan kaasua matkailuautossani Keskisen tienhaarassa. Seinäjokikin tulee huitaistua ohi. En tykkää noista isoista kauppakeskuksista kun niissä joutuu kävelemään mahdottomia matkoja. Jos reissussa ollessani haluan ostoksille, poikkean johonkin isompaan markettiin jos tarvitsee jotain monipuolisempaa tavaraa. Pikkukaupassa poikkean päivittäisostoksille, niissä löytyy oudossakin kaupassa tarvitsemani ruokatavarat nopeasti pienellä kävelyllä ja matkailuauton saa melkein ovenpieleen.
Miten voit tietää "takavuosien" käytännöstä jos olet käynyt siellä vain kerran? Annas kun arvaan, olet Ideaparkin maksama trolli.
Melko säälittävää, kannattais trollinkin lukea tekstinsä pariin kertaan ennen lähettämistä ettei heti puhu itseään pussiin.
Entäs jos Keskinen ostaa sopurahan ja laittaa sinne myös oman outlet-myymälän/noutopisteen - loppuis tuo alkamassa oleva kitinä siitä onko kummassa pihassa enemmän autoja.
Juhani ei sopurahaa myy.Poika jatkaa
"Vaimo kävi torstaiaamusta Ideaparkis bussiporukalla, ensin piti odotella että kaupat aukeavat kymmeneltä"
Vaimo taisi olla aikalailla hönössä. Suurin osa aukeaa jo paljon aiemmin mutta kaikkien pitää olla auki viimeistään klo 10
😂😂😂
Ei ollu hönössä, oli kuskina, oikeasti piti mennä kahville odottamaan että liikkeet aukeavat,
HÖNÖ.,
Ei tuu itekään käytyy enää cittaris.. päivölässä tosin monta kertaa viikkoon. Ja keskustan lindexil ja kappahlissa on mukava asioida.. cubukses samoten.. en tiä löytyy helpommin mitä oon ollu hakees. Clasul tuli käytyä ennen useinkin.
Saman oon huomannu ja keskustas pääsee edelleen lähelle ovea, siksi sielä käydään ja yksityisyrittäjiä suositaan.
Ääsjoen murretta "lindexil, clasul"... Ootko olevinas parempaa väkee?
No joo kun sitä ei kirjoiteta Lindeksillä kun sen nimi on lindex
Jos kirjoitusasustakin voi päätellä paremmuuden niin johan on.
Ei kai se kaupan vika ole ,jos sun vaimo ei osaa lukea että kauppa aukee klo 10.Meneppäs minkä marketin parkkipaikalle ensimmäisen aukiolo tunnin aikana sjoella,ovenviereen pääset autolla.
👆🏾 Komppaan!! Ideaparkissa on hyviä kahvipaikkoja, ehkäpä vaimo & muut olisivat käyneet kaffilla muutenkin ...? Melko tavallinen toiminto, vai mitä? Mondeo on nykyään enää lounaspaikka, kahvi ja pullat ovat nykyisin niin karmeita, että kiitos ei enää. Toivotaan, että kannattaa, edelleen 24/7 (Mondeo siis)
Tuolla maakunnassa kaupat avautuu aamusta, oletuksena että suurkaupungissakin.
Mondeo voi hyvin ja pärjää, viikon jokaisena päivänä, ruoka hyvää kotiruokaa.
Poliisit, ambulanssikuskit, raksamiehet, autokauppiaat, eläkeläiset, keskussairaalassakävijät, framintyöntekijöitä, sekä varmaan pian myös Ideaparkin työntekijöitä käy Mondeossa lounaalla.
Jep, sanoin että Mondeosta ei enää ole muuksi kuin lounaspaikaksi. Oliko ko. lause jtkn vaikea ymmärtää? Mondeo ei ole koskaan kilpaillut kahvila-sarjassa, mun mielestä siihen voisi panostaa ... On vaan 'kutina' lähitulevaisuuden suhteen, että eka M:ssa mennään 6-24 -aukioloilla, sitten 6-22, lopulta se on enää lounaspaikka ... Mä olen käynyt siellä n. 20 vuotta, joten toivon olevani väärässä. Katselemme
Ai joo, tuo S"UURKAUPUNKI" oli the paras. Aamun naurut 😂
Piha ihan täynnä autoja la.1.2. klo 14.00. Apteekkiin olin äitiäni kuskis mutta ajettiinki sitte Epstorille jossa sai auto oven eteen.
Ja maksoit parkkimaksun. 😁
Eihän tuo parkkimaksu ongelma ole, jos asia muuten hoituu kätevästi ja vanhuksen askelia säästäen.
en maksanu ku odotin autos
Jos parkkimaksut haittaa, voi mennä kävellen. Polttoaineeseen kyllä kuluu moninkertaisesti sen parkkimaksun verran.
Ei kai kukaan suomessa ole niin köyhä, että ei paria euroa pysty parkkimaksuihin laittamaan. Itse vien aina toriparkkiin mistä on kätevä mennä joka puolelle.
Käyn aina Epstorin apteekissa. Auto Citipihan parkkiin missä puoli tuntia ilmasta aikaa. Hyvin siinä ehtii ja toisinaan hörppään myös kaffeet Hannassa ja Kertussa. On se vaan helppoa kun saa ajaa oven eteen eikä tarvi ettiä parkkia jostain pihan perältä.
Vaimos oli mun kans vessassa, varmaan arvaatkin mitä tehtiin siellä.