Euro-valuuttaan siirtymisestä? Vaan sinne vaan mentiin ilman kansan suostumusta? Nyt onkin jo aika äänestää myös Suomen EU erosta ja eritoten Euro valuutasta irti pääsemiseen. Tällä EU:hun kuulumisella Suomi tuhotuu valtavaa vauhtia. Onneksi sain jo omat lapseni muuttamaan maahan joka ei kuulu Eu:hun.EU on vankila tavalliselle ihmiselle.
Miksi ei järjestetty äänestystä
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olet väykkä menneisyyden "mies"
Meinaatko, että väykkä on ainoa, joka vastustaa eu:ta ja euroa? Vain huoraajat, pyrkyrit, yksisilmäiset puupäät ja isänmaattomat kannattaa näitä ulkomaisia voimia, kotimaan hyvinvoinnin kustannuksella. Eli mikä "mies" sinä olet? Valtavirtalietteessä lilluva pökäle, joka toistaa ympäristönsä ääniä, ymmärtämättä sisältöä, tai olematta edes kiinnostunut suuremmasta kuvasta?
Enemmistö suomalaisista vastusti euroon liittymistä, samoin Keskusta, joka silloin jo näki riskit. Roskapuolueet SD ja Kok valehteli, ettei kansanäänestystä tarvita, koska kansa muka "oli jo antanut suostumuksensa" euroon liittymiselle äänestämällä unioniin liittymisen puolesta. Euroon liittyminen vahvistaisi työllisyyttä ja kansainvälisyyttä, mutta ainoa mikä vahvistui, oli maamme "kansainvälistäminen", eli hyvinvointikoneistomme pirstominen ja myynti kv-osakemarkkinoilla. Sitten SD, Kok, Vihr, Vas ja RKP päättivät itsenäisesti euroon liittymisestä, sillä he tiesivät hyvin, että kansanäänestyksellä markka olisi pysynyt.
Valtarintama vakuutteli kasvu- ja vakaussopimuksen, sekä euroon liittymisen vahvistavan työllisyyttä ja kansainvälistymistä ja että se toisi taloudellisia hyötyjä ja estäisi velkaantumista. Miten kävi? Suomi ajautui eu:n, euron, sekä kansainvälistymisbuumin seurauksena krooniseen taantumaan, massatyöttömyyteen, ennätyksellisiin konkurssi- ja yt-aaltoihin, köyhtymiseen, riippuvaisuuteen, suvereniteetin ja demokratian heikkenemiseen, sekä ylivelkaantumiseen.
Demarit, vihreät, vasemmisto, ja nykyään myös keskusta, sekä yleensä eu-mielinen rintama, ovat kansan pahin vihollinen ja tämä rintama on edelleenkin vallassa, eikä mitään positiivista kehitystä Suomessa tapahdu, eu:ssa kylläkin, ja tietenkin näin, koska tämä on eu:lle uskollinen rintama. Tässä rintamassa valehdellaan ja kieroillaan valta-aseman säilyttämiseksi. Suomi voi hyvin paperilla, jossa voidaan esittää kivoja lukuja, samalla kun eu:n ja euron haitat kirjoitetaan pienellä, tai hajautetaan yksittäisiksi näkymättömiksi informaatiorippeiksi sinne ja tänne, jotta kokonaiskuvan muodostaminen on hankalaa. Ja sitten hehkutellaan eu:ta ja mukahyvinvointia, kun paperilla tilanne näyttää kivalta.
Valitettavasti taloudellisista syistä emme voi erota eu:sta, emmekä eurosta, eikä siihen ole valtarintamalla halujakaan, saati rohkeutta. Kun ymmärrämme, miksi eu- ja eurojäsenyyteen ei anneta demokratian vaikuttaa, ymmärrämme myös tilannetta poliittisen rintaman kannalta. Kuten eräs poliitikko taannoin sanoi "eu-jäsenyyttä ei tulla antamaan kansan päätettäväksi"... Se kertoo paljon.