Esko Aho: Brittiero heikentää Suomenkin

asemaa EU:ssa, koska meillä on paljon yhdensuuntaisia tavoitteita ja intressejä.
23141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Ihan sama mitä tuo puhuu. Mistä se tuollaisia päättelee? Ei heikennä mitään, olisi hiljaa kun vei meidätkin EU,n kahleisiin.

Äänestä
  • Esko Ahon pää on laho ja samanlainen on Juhantalo.
    Kaikki, mihin Aho ryhtyy, epäonnistuu yhteiskunnan kannalta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Esko Ahon pää on laho ja samanlainen on Juhantalo.
    Kaikki, mihin Aho ryhtyy, epäonnistuu yhteiskunnan kannalta.

    Esko sai nostettua Suomen lamasta.

    Äänestä

Britit on usan osavaltio rapakon tällä puolella. Trump hoitaa loput.

Äänestä
  • Eu on nyt hajalla. Jatkoa seuraa kun Trump hyökkää taloudellisesti jäljellä olevaan osaan .Putin hymyilee.

    Äänestä

Esko Aho toimi pääministerinä erittäin vaikeissa olosuhteissa yrittäessään hoitaa lamaa, jonka edellinen hallitus oli luonut.

Äänestä
  • Pääministerinä ollessaan Esko Aho (kesk) oli valtiovarainministeri Iiro Viinasen (kok) ohella keskeisimmässä roolissa ajaessaan Suomea Euroopan yhteisöön, eli nykyiseen EU:hun.

    Tätä tihutyötä jatkoivat oikeus/valtiovarainministeri Sauli Niinistö (kok) ja pääministeri Paavo Lipponen (Sdp) , vieden Suomen Emuun (Eurovaluuttaan) harhauttaen mm. eduskuntaa.

    Aiemmin ja alkujaan presidentti Mauno Koivisto ja valtiovarainministeri Erkki Liikanen (sdp) sekä pääministeri Harri Holkeri (kok) ajoivat maamme syvään lamaan, pelastivat pankit ja ajoivat tuhannet yrittäjät ja näiden velantakaajat itsemurhaan/ikuiseen velkavankeuteen.

    Äänestä

Miksi heikentäisi? Nythän Suomi pääsee tekemään yksin kauppaa EU:ssa kun Englanti joutuu tullirajan taakse.

Äänestä

Eikös ne Jutan takuutusvitykset hoidettu Lontoossa sopulihintaan?

Äänestä

Fixit auttaa asiaan.

Äänestä

Eskon kantsuu olla ihan hiljaa ja pysyä siellä suojatyöpaikassaan...

Äänestä

Ahon ajatukset ja mielipiteet ovat yhtä arvokkaita kuin ovat yritykset hitsata puuta ja metallia toisiinsa kiinni.

Äänestä

Kepun Esko Aho sanoi että Britannian ero heikentää SUomen asemaa EU:ssa, ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen kuittasi heti, että ei heikennä.

Ranskan-Saksan akseli alkaa viedä EU:ta haluamaansa suuntaan. Ranska haluaisi nopeasti aada yhteisestä EU-kassasta rahaa omien velkojensa ja talousongelmiensa kuittaamiseksi.

Löytääkö siis Suomi itselleen kumppaniksi, samanmielisiä, samalla tavalla ajattelevia jäsenmaita helpommin vai vaikeammin, kun Britanniaa ei ole enää EU:ssa tasapainottavana tekijänä olemassa?

Onko Tytti vaiko Esko tässä oikeassa?

Äänestä

Esko Aho on neljännesvuosisadan ollut hyvissä rahakkaissa viroissa ilman vastuuta mistään.
Pääministerinä hän pelasti valitun pääoman ja jätti muut oman onnensa nojaan.

Äänestä
  • Keskustan kenttäväki uskoi silloin sokeasti 36-vuotiasta Esko Ahoa, ja maajussit myi maansa ja peltonsa EU:n kyttäyksen alle. Maatiloista 2/3 osaa on lopettanut kannattamattomana EU-jäsenyyden aikana.

    Tällä hetkellä Keskustan kenttäväki uskoo sokeasti nuoren, 32-vuotiaan tyttösen, Katri Kulmunin sanaan ja hänen valitsemaansa linjaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Keskustan kenttäväki uskoi silloin sokeasti 36-vuotiasta Esko Ahoa, ja maajussit myi maansa ja peltonsa EU:n kyttäyksen alle. Maatiloista 2/3 osaa on lopettanut kannattamattomana EU-jäsenyyden aikana.

    Tällä hetkellä Keskustan kenttäväki uskoo sokeasti nuoren, 32-vuotiaan tyttösen, Katri Kulmunin sanaan ja hänen valitsemaansa linjaan.

    Pääasia, että on kaunis ja rohkea! Oih!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Keskustan kenttäväki uskoi silloin sokeasti 36-vuotiasta Esko Ahoa, ja maajussit myi maansa ja peltonsa EU:n kyttäyksen alle. Maatiloista 2/3 osaa on lopettanut kannattamattomana EU-jäsenyyden aikana.

    Tällä hetkellä Keskustan kenttäväki uskoo sokeasti nuoren, 32-vuotiaan tyttösen, Katri Kulmunin sanaan ja hänen valitsemaansa linjaan.

    Maatilat lopetti koska tuet siirrettiin isoille tiloille.

    Äänestä

Nyt kun britit ei enää maksa jäsenmaksuja EU:lle , niin seuraavan 8 vuoden aikana EU:n budjettiin kertyy 100 000 000 000 euron vaje.

Eiköhän me suomalaiset makseta toi vaje pois, niin ei tarvii Brysselissä huolestua...vai mitä TOLLOT?

Äänestä
  • Miksi sinne vaje kertyisi?

    Eihän Britit ole saamassa omaa osuuttaan enää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi sinne vaje kertyisi?

    Eihän Britit ole saamassa omaa osuuttaan enää.

    Britit on olleet nettomaksija ja tuo on summa mikä jää saamatta, kun siitä vähennetään brittien maksama eroraha.

    Äänestä

Esko aho poisti köyhiltä lapsilisän ollessaan vallassa, mies joka vei köyhien lapsien lautasilta puolet annoskoosta.

Britannia oli vapautettu jäsenmaksusta vaikka on alueen ehkä vaurain valtio,
mitä tuo Esko-Rotta päätään aukoo, paskaläjä, hyvä että päästiin eroon noista pisamaisista siirtomaarikollisista.

Äänestä

Eu on turha. On selvää ja siitä on jo paljon ennen Eskon ulostuloa ollut puhetta, että Suomen maksuosuus tulee brexitin myötä kasvamaan jatkossa. Vastaavasti myös Suomen saamat tuet pienenevät. Miksi veit Esko meitä EU:hun?

Äänestä

Voi voi - se on rikki nyt (apinanaama).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

asemaa EU:ssa, koska meillä on paljon yhdensuuntaisia tavoitteita ja intressejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu