Wille Rydman haluaa korjata välit persuihin

Anonyymi

Kokoomuksen kansanedustaja Wille Rydman sanoo Helsingin Sanomien haastattelussa, että kieltäytyminen hallitusyhteistyöstä perussuomalaisten kanssa oli virhe, josta kokoomus nyt maksaa.

Perussuomalaiset ei ole Rydmanin mukaan kokoomukselle hallituskumppanina vaikeimmasta päästä.

– En ollut yksin vuonna 2017, ja vielä vähemmän nyt. Koen, että oma kantani edustaa valtavirtaa kokoomuksessa.

Raimo Ilaskivi on samaa mieltä Willen kanssa.

18

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämän tapaista liikehdintää on ollut näkyvissä jo pitemmän aikaa., kokoomus saa uuden puheenjohtajan ja tuskinpa on mitään estettä sille että olisivat samassa hallituksessa seuraavalla kerralla.

      • Anonyymi

        Kokoomus on fasistinen puolue


    • Anonyymi

      Ben Zyskowitzc ei hyväksy kokkarien lähentymistä peruSSuomalaisiin. Persut ovat menneenmaailman ilmiö.

      • Anonyymi

        Zyssellä ei ole väliä.


      • Eiköhän se ole Zysse joka on ollut jo muutaman eduskuntakauden menneen maailman ilmlö, ja pihalla kaikesta.


      • Anonyymi

        Zyssellä ja persuilla on sama suhtautuminen muslimimaahanmuuttoon. Ero on suhtautumisessa Eurooppapolitiikkaan.


    • Anonyymi

      Onneksi harva kokkare haluaa yhteistyötä natsipuolueen kanssa.

      • Anonyymi

        Niin, ei natsipuolueen, koska sellaista ei ole olemassa punikki pelle. Mutta suurin osa kokkareista on valmis yhteistyöhön persujen kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, ei natsipuolueen, koska sellaista ei ole olemassa punikki pelle. Mutta suurin osa kokkareista on valmis yhteistyöhön persujen kanssa.

        Kansallismielinen ja natzi on kaksi eri asiaa yritetään kylläkin sekoitella tahallisesti


    • Anonyymi

      Kokkareilla on valittavana persut, sosialistit tai oppositio.
      Joko he haluavat tehdä oikeistolaista politiikkaa, haluavat tehdä vasemmistolaista politiikkaa tai sitten huudella katsomosta.

      • Anonyymi

        Siinä ne valinnanvarat ovat,kokoomus ei missään nimessä halua että sosialistit ovat seuraavassa hallituksessa se olisi heille kauhistus joka ei tule toteutua missäännimessä.Halla-Aho myhäilee sivussa ja maamme suurinpana puolueena ei siinä kokoomus sanele kuka on pääministeripuolue jos he suurimmissa unelmissa näin ajattelevat.


    • Anonyymi

      joo ja minäkään en halua maksaa rkp:n suomenruotsalaisten huumepojat palkkaa verovaroista tai kokoomus kirjanpitohuijahaureiden palkkaa verovaroista tai keskustan kusettajalantalaisten palkkaa eu-vero-varoista ja niin edelleen sitten olisivat nämä niin sanotut kristilliset . . .

    • Joko Kokoomus ja persut ovat suunnitelleet seuraavat rankaisu ja leikkauslistat meille työntekijäille, opiskelijoille, vanhuksille ja sairaille? Tietäisi vaan alkaa jo hyvissä ajoin valmistautumaan...

      • Anonyymi

        En tiedä niinkään rankaisulinjasta, mutta väitän leikkauksien ja kulujen karsimisen olevan taas pakko, kun tämä hallitus jakaa ensin neljä vuotta kaikille olematonta rahaa. Eli, jos halutaan velkaa taas sitten pienemmäksi, niin ne toimet eivät varmasti mielytä kaikkia.


      • Anonyymi

        Milloinka vanha-komuakka on alkanut töitä tekemään hhhe eiköhän sinun ainoa työmaasi ole tämä palsta .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En tiedä niinkään rankaisulinjasta, mutta väitän leikkauksien ja kulujen karsimisen olevan taas pakko, kun tämä hallitus jakaa ensin neljä vuotta kaikille olematonta rahaa. Eli, jos halutaan velkaa taas sitten pienemmäksi, niin ne toimet eivät varmasti mielytä kaikkia.

        Kyllä ne leikkaukset tulevat tämän hallituksen aikana,minkä nimikkeen alla ne sitten tehdään talouskasvu hiipuu ja työttömyysluvut ovat ennallaan tai niitä piilottellaan kuten tapana on. Aivan päivänselvää on että menojen ja tulojen täytyy olla tasapainossa ja tämän hallituksen on myös pidettävä siitä huoli ainakin se on hallitusohjelmaan kirjattu.Nyt tämä hallitus on elänyt kuin pellossa rahaa tuntui olevan puoluetuen korotuksiin kuusi miljoonaa yli kahdeksankymmentä avustajaa ja muu hutilointi päälle.


    • Anonyymi

      Tulevissa kunnallisvaaleissa Perussuomalaiset tulevat saamaan hyvän kannatuksen ainakin Helsingissä ,minkä alueen parhaiten tunnen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      81
      4620
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      63
      2062
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1125
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe