Eräs suomalainen Jehovan todistaja alkoi tutkia huolellisesti Danielin profetioita. Onko Jehovan todistajien opetus Danielin kirjasta Raamatun mukainen?
Tämä Jehovan todistaja käsitteli Danielin kirjaa järjestelmällisesti ja hämmästyi. Tutkielma on nyt valmis ja se jaetaan kaikille asiasta kiinnostuneille tämän sivun kautta.
Huomautus Jehovan todistajille, jotka lukevat tämän sivun jutun:
Koska Danielin profetialla on valtava merkitys Jehovan todistajien oppitulkintoihin ja ennustuksiin (mm. vuoteen 1914), on tärkeää varmistautua kaikesta. Jos uskot Jehovaan, mieti, mitä hän ajattelee Jehovan todistajien tulkinnasta ja tästä vaihtoehtoisesta esityksestä. Jehova vihaa valhetta, ja siksi on tärkeää ottaa selvää, mikä on totuus mm. Danielin profetian soveltamisesta.
(1. Tessalonikalaisille 5:21) Varmistautukaa kaikesta; pitäkää kiinni siitä, mikä on hyvää.
Lue lisää täältä:
https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w748_daniel.html
Ovatko Jehovan todistajien opetukset Danielin profetioista "oikea totuus"?
10
415
Vastaukset
- Anonyymi
Jo jehovantodistajana ollessani pohdin myös samaa asiaa, mutta oli pakko uskoa järjestön sepustukset k.o. aiheesta, jos meinasi olla tekemisissä jt- sukulaisteni kanssa.
Kun sitten otin hatkat, niin tämäkin asia oli päivänselvä asia.
Myöhemminhän tämä asia on todistettu jo muutenkin 1914 ja 607 e.a.a on silkkaa huttua.- Anonyymi
tietäähän sen kun kopio raamattua tutkii.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tietäähän sen kun kopio raamattua tutkii.
kaikki ne jotka uskaltavat uskoa.tai opettaa mitään muuta.herramme jeesuksen kristuksen.ruumiin ja veren.sakramenteista tai kasteesta tai synnitunnuksesta.avioliitosta.tai muista kirkon pyhistä .sakramenteista.kuin mitä pyhä.kirkko.saarnaa ja opettaa.jumala sitoo.ijän kaikkisen.kirouksen siteillä.
- Anonyymi
Anonyymi Eilen 17:10
"Myöhemminhän tämä asia on todistettu jo muutenkin 1914 ja 607 e.a.a on silkkaa huttua."
-607 eaa on vartiotorniuskonnossa Jerusalemin tuhovuosi.
-Nebukadnessar valloitti Jerusalemin 586 eaa. ja babylonialaiset hävittivät Jerusalemin temppelin vuonna 587 eaa
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jerusalem
-Mutta tuo väärä 607 toi samansuuruisen virheen Nebukadnessar II hallitusaikaan.
Nebukadressar II (vallassa n. 605 eaa.–562 eaa.)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Nebukadressar_II
-Nebukadnessar hallitsi kuninkaana 43 vuotta (624–582 eaa.),
historioitsijat käyttävät hänestä nimitystä Nebukadnessar II.
https://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1200003200
1914 on vartiotorneissa ensin siirretty vuosiluku, vuosiluvusta 1874
Ja tuoksi vuodeksi 1914 ennustettiin Messiaan valtakunnan perustamista maailmaan.
Vuosikymmeniä jälkeen 1914:n selitti vartiotorni Jeesuksen palanneen näkymättämänä maan päälle 1914.
Vuosina 1874 - 1914 oli vartiotorni kertonut Jeesuksen palanneen 1874.
-Vartiotorni sanoo olevansa "jehovakanava". Lahkon, tai " järjestön" jota nimeä vartiotorni käyttää, pahin rikkomus on vartiotornin epäileminen.- Anonyymi
Vähän samaa on: Mormoni kirjan- ja Suuri taistelu kirjan ( Ellen White) epäileminen.
Mikä näitä lahkoja viiraa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vähän samaa on: Mormoni kirjan- ja Suuri taistelu kirjan ( Ellen White) epäileminen.
Mikä näitä lahkoja viiraa?Tässä linkissä Jumala puhuu. https://www.youtube.com/watch?v=acOjwCYmzAk
- Anonyymi
Se että Jeesus tuli 1914 kaikkien silmien nähden, huomattiin vasta vuonna 1927, kerrotaan kirjassa "Kadotetusta paratiisista ennallistettuun paratiisiin".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se että Jeesus tuli 1914 kaikkien silmien nähden, huomattiin vasta vuonna 1927, kerrotaan kirjassa "Kadotetusta paratiisista ennallistettuun paratiisiin".
Heh heh. Sellaista se hypnoosi teettää.0
- Anonyymi
kopio kerholaiset alkaa näkemään harhoja.
- Anonyymi
Juutalainen Saulus, Kreikaksi Paulus ,jaSavoksi Puavalj ,sanoi että Monet Juutalaisten tarinat olivat taruja ja ämmäin loruja, eikä niitä pidä uskoa , Kun kerrotaantaruja jostain Nepukatnessarista, ei olla tietavinään, että tuon Nebun ns , Patsastarinan on aiemmin jokertonut " historian Isänä jo tunnettu Hesiodos, ja mm, Vt ;ssä mainittu Baabelin Suuri Muuri Oli Kreikkalaisten keksimä, Tarina.
Herodotos kertoo historioissaan ,miten hän kävi Babilin kaupugissa, eikä siellä ollut jälkeäkään Muureista ,
Ja Tuo JeesuksenKäynti maassa on sekä mormoneilla ettäJt eillä Ja UT ssa Jeesuksen kävely seinän läpi onsamoja loruja,, jossa jeesus puhaltelee Pyhää henkeä , .. P, hengenhän piti olla persoona,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19710860Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500