1- Jos mies petti vaimonsa, mikä tarkoittaa aviorikoksen kivittämistä kuolemaan.
2 - Jos hän menee uudelleen naimisiin toisen naisen kanssa eikä sopeutua heidän välilleen, hänet puristetaan ylösnousemuspäivänä.
3- Jos hän kirjoitti naiselle varsan eikä antanut sitä hänelle, niin hän on varas.
4- Jos hän erottaa hänet, hänellä ei ole oikeutta ottaa mitään siitä, mitä hän antoi hänelle.
5- Jos hän söisi perintönsä oikein, niin hän menisi Jumalan rajojen ulkopuolelle, ja kuka ylittää Jumalan rajat, on väärin.
6- Jos hän lyö häntä ja loukannut häntä, hän on mieletön. Jos hän kunnioittaa häntä, hän on antelias.
7- Jos hän jättää hänet yli neljäksi kuukaudeksi, hänellä on oikeus erottua.
8- Hänellä ei ole oikeutta kohdella häntä äitinsä tavoin, ja jos hän sanoo hänelle, kuin olet äitini takana, hän paastoi 60 päivää peräkkäin, vapauttaa kaulan tai ruokkia 60 köyhää.
9 - Jos hän vihaa sitä, niin ole kärsivällinen, toivoen, että vihaat jotain ja teet Jumalasta siinä paljon hyvää.
10 - Ja jos hän erottaa hänet, hänen ei pitäisi unohtaa hänen ansioitaan.
11- Jos he erottuivat, heidän lapsensa eivät kieltäisi heitä, ja heidän tulisi kuluttaa heille
12 - Hänen rahansa on siinä ilmainen. Jos hän antaa hänelle hyväntekeväisyyttä, hänellä on palkkaa, ja jos hän kieltää hänet, hänellä ei ole oikeutta ryöstää sitä.
13- Kaikesta hänen pahoinpitelystä rangaistaan samassa pahoinpitelyssä häntä vastaan.
Hän on vastuussa naisen ruoasta, juomasta, asumisesta ja vaatteista taloudellisten kykyjensä rajoissa.
14 - Hänen hoitamisensa on pakollista ja hänen kuuliaisuutensa on taistelu Jumalan puolesta.
15 - Jos hän käskee hyvää tottelemaan häntä ja jos hän käskee häntä toisin, mikään luonto ei ole tottelevainen tottelematta Luojaa.
16- Profeetta taisteli sen takia sotaa Banu Qinaqaa vastaan.
17- Sitä puolustaakseen kuolema oli todistus Jumalan tieltä.
18- Hänen puolestaan al-Mu'tasim muutti armeijansa Amuriyahiin.
19- Maineelleen Jumala asetti kunnianloukkauksen rajan kahdeksankymmenelle ripselle.
Se on naisten oikeus islamiin
Kerro minulle naisten oikeuksista lännessä ja kaikissa muissa uskonnoissa kuin islamissa, joiden väität olevan sivistyneitä?
Rukoile rakkaan Muhammedin puolesta, olkoon Jumalan rukoukset ja rauha hänelle, hänen perheelleen ja seuralaisilleen.
Abu Bakr Al-Arqan
Naisen asema islamissa
5
251
Vastaukset
- Anonyymi
Islami on paras ja ainoa okea uskonto.
- Anonyymi
Rukoile rakkaan Muhammedin puolesta,
Helvetin koira hän on..en rukoile. Jeesus Kristus on tie ja valo !
Eikös tuo Abu al kalastusväline ole terroristi?
Ruotsalaiset valmistaa ainakin avokelaa ja umpikelaa.
Kumpi se sun Abu on?
En jaksanut edes lukea loppuun noin turhaa tektiä..
Itekkin tiedät,että Jumalan poika Jeesus Kristus vetää turpaan 6-0 Mohammedia..ai niin,eipä se Mohamatti elä,kuin Jeesus Kristus.
Heeeehhhh, palvotteko vanhaa ruumista..,miksi? - Anonyymi
Mutta,kun ukot saa paratiisissa 72 pikkytyttöä,saatteko työ pikku poikia..?
Ihme,kun musukka ukot haluu nusasta kaikkia,täällä ja baalin paratiisissa? - Anonyymi
Voi olla ettö ymmärsin jotain väärin (kielen puolesta joku ilmeisesti ymmärtämisen ongelma?)mutta niin siis tässä kuulostaa näin ehkä väärin ymmärrettynä että olis naiselle jotenkin hyvä uskonto että mies tapettaisiin kun tekee väärin vaimoaan kohtaan???...??nämä hän sanat sai kyllä mut sekaisin että oliko se kuitenkin nainen joka tapettaisiin??...??.Toivon kuitenkin onnea ja kunnioitusta kaikille pariskunnille ihan uskonnosta riippumatta ja sukupuolesta riippumatta ja pitkää ikää myös ihan kaikille ja siunausta!!älköön turhaan tuomittako ketään joka ei sitä ansaitse!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996886Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4116630SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614911Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien943844Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963771Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en673664Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103492Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03200Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil62029Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161609