Prisman työntekijät kommunisteja ?

Prismat menevät lakkoon kahdeksi päiväksi. Lakko alkaa torstaina 20. helmikuuta aamukuudelta ja jatkuu perjantaihin 21. helmikuuta kello 24 asti.

Lakon tarkat vaikutukset Prismoihin eivät ole vielä tiedossa.
39100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Miksi pohjaton ahneus olisi vain johtajien hyve?

1Äänestä
  • Prisman työntekijät ovat älykkäitä kun ymmärtävät järjestäytyä. Muiden Pohjoismaiden vahvempien ay-liikkeiden takia niissä on työläisten palkat ja eläkkeet 500 - 1 000 €/kk suomalaisia paremmat. Eivät loisi Loismaan kassassa ja menetä satoja euroja kuukaudessa tämän pakoilun ja typeryyden sekä tyhmyyden takia.

    Äänestä

En oo viitehen vuotehen käyny Seinäjoen Prismas ja S-marketit piisaa nykki.

Äänestä

Muistakaapa Prisman työntekijät, että olette työssänne meitä asiakkaita varten.

Äänestä
  • Mutta on muillakin kuin pomoilla oikeus vaatia palkkaa työstään.

    2Äänestä

  • Tarkoitin työntekijöillä koko henkilökuntaa.

    Äänestä

  • Asiakasomistajana tuen S-työläisten lakkoa ja palkankorotuksia. Johdon ja hallituksen palkkiot voi pienentää.

    Äänestä

Yrityksen ainoa tehtävä ja velvollisuus on tuottaa voittoa osakkeenomistajille ja mahdollistaa johdon muhkea bonus. Palkat ovat kuluerä joka tulee minimoida. Maksimoidaan tuotanto ja minimoidaan henkilöstö. Työehtosopimuksien ansiosta työstä maksetaan korkeampi hinta kuin kuuluisi. Nykyään työaikaa käytetään kaikenlaiseen työviihtyvyyteen ja muuhun hevonpaskaan kun pitäisi tehdä tulosta.

Miltä tuollainen kuulostaa? Tuon tyyppisiä mielipiteitä on esitetty perusporvarin suusta. Ennemmin aste vasemmalle kuin oikealle.

Äänestä
  • Perussuomalaiset eivät riistä duunaria.

    Äänestä

K-City kiiittää.

Äänestä
  • Ei kukaan järkevä osta mitään K-kaupoista. Siellä on aivan liian kallista. Pitää ostaa varastoon ruokaa ennen lakkoa tai sitten Lidlistä.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei kukaan järkevä osta mitään K-kaupoista. Siellä on aivan liian kallista. Pitää ostaa varastoon ruokaa ennen lakkoa tai sitten Lidlistä.

    Käyn lähikoossa. Ei merkittävää hintaeroa, kun ostaa vain perustarpeet kotiruokaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Käyn lähikoossa. Ei merkittävää hintaeroa, kun ostaa vain perustarpeet kotiruokaan.

    Et osaa vain vertailla hintoja. Prisman ja Lidlin edullisuus on ylivoimaista. Sitten tulee S-marketit ja kalleimpia ovat K-Citymarketit, K-Supermarketit ja K-Marketit.
    K-ryhmästä kannattaa ostaa periaatteessa vain plussatarjoukset.

    Äänestä

Osuuskauppahan on periaatteessa kommunistinen yritys, jonka omistavat sen asiakkaat.

Äänestä
  • Ainakin leikisti, oikeasti ei kansa omista siitä promilleakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ainakin leikisti, oikeasti ei kansa omista siitä promilleakaan.

    Minä omistan omasta osuuskaupastani korkeintaan sadasosapromillen.

    Äänestä

Ennen vanhaan kaupat olivat lakossa joka sunnuntai. Ihmiset eivät siltikään kuolleet nälkään.

1Äänestä

Ulosta kommunistisosialisti johtamasta osuuskauppaa, keväällä vaalit,
äänestä Niikkoa jos et voi äänestä Wille Rydmania

Halla-ahon linja kurittaa kommunistia, joka nostaa kovaa palkkaa, ja tarjoaa lahjontaetua tontteja ... kähmintään, sosialisti ulos nyt, ei erkkituomiojille

Äänestä
  • Niin ja tee vaalityötä älä jätä pikkuasiana äänestämästä

    Äänestä

  • Eikö persut ollutkaan duunarin asialla?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikö persut ollutkaan duunarin asialla?

    Tästä viestiketjusta ja paljon muustakin voi helposti päätellä Persujen olevan työvoimapoliittisesti lähempänä EKta ja Kokoomusta kuin mitään muuta.

    Äänestä

Kyllä Keskon täditkin menee joku päivä.

Äänestä

Kyllä toi nolla tunti ja osa päivä homma rupee kyrsimään, tolla hinnalla. Ymmärrän.!!
Sitten viellä saat kuunnella kaiken laiset vittuilut johonka et ole osallinen.
Terveisin Tampereen mies 45v.

Tsemppiä KAUPAN TÄDIT!!!🥰🥰🥰🥰🥰

Äänestä

Mitä kommunismia muka lakoissa on? Eihän Neuvostoliitossakaan lakkoiltu ikinä vaikka oli työläisen paratiisi. Lakossa on kyse sipilän ja orvon kyhäämistä kikyttelytunneista joita ei pitäisi olla kauppaliikkeiden henkilökunnalla koska kilpailukykytunnithan piti olla vientiteollisuudessa. Toivottavasti lakkoon liitetään myös sittarit ja lidlit. Mieluiten yleislakko. Vuokratyöfimat myöskin kiellettävä.

2Äänestä

Meneekö kaikki S ketjun kaupat lakkoon. Eihän Suomessa ole mitään kilpailua. Mikä liitto se nyt on. En niin jaksa seurata.

Äänestä

Ainahan on k ja lidl.
Salet lienevät auki myös.

Äänestä

Nassesivan työntekijät eivät uskalla lakkoilla, koska silloin on vaarana saada lähete kaasutusleirille.

Äänestä

Kommunismissa valtio omistaa kaikki tuotantolaitokset.

Haluaako Prisman henkilökunta kauppansa valtion omistukseen?

Äänestä
  • Puoliksihan sen jo valtio omistaakin, koska puolet suomalaisista on ässän asiakasomistajia.

    Valtiohan olemme me. Taisi joku joskus sanoa.

    Äänestä

eliitti haluaa keskileirit takaisin , ,silloin ei lakkoiltu eikä pidetty vapaita eikä sanottu vastaan , ja käskyttäjillä oli upea koppalakki ja nahkainen viitta.

duunariliitto vittuilee samalla toiselle duunarille kun juuri prismat lakkoon , siellähän käy vain duunarit ja omistaja asiakkaat ( duunarit ) ja nämä työläisliitot pitää näitä lakkojakin aina taantumassa , kun ainut järkevä paikka on nousukauden aikana , mutta nämä liitothan on elitin hallinnassa , niiden toimitiloissa on liki aina toimitilat ja mainostuloja otetaan vastaan sieltä liiton lehtiin...

pidän siis omat lakkoni nousukautena.

Äänestä
  • EK ja Kokoomus tykkäävät mielipiteestäsi.

    Äänestä

Tavallaan koko S-ryhmä on lähtöisin sosialistisesta aatepohjasta, koska koko osuustoimintaliikkeen merkittävämpiä käynnistäjiä ja promoottoreita oli sosialisti Robert Owen 1800-luvun alkupuoliskolla. Owen näki osuustoiminnan vaihtoehtona kapitalismille.

Osuustoiminnan alkuperäinen ajatus oli kohentaa työväen taloudellista (ja myös sivistyksellistä yms) asemaa ja nyt osuustoiminnallisen S-ryhmän työntekijät lakkoilevat jotta saisivat palkkaa jolla tulee toimeen. "Ödets ironi" sanoisi edesmennyt ruotsinopettajani.

Äänestä
  • Kuitenkin kokoomuksen Zyzzyvitsikin on HOK:n hallituksessa 40.000 euron vuosipalkkiolla (noussut joissakin vuosissa 20.000 eurosta puolella) ja loisimassa lisäbonukset perheineen. Oikeistoporvarikin menee etujen takia osuuskauppaan ja on näin tietenkin myyränä muokkaamaan sitä sisältä.

    Äänestä

OTK:n jälkeläinen Tradeka ei mene lakkoon.
Johtuneeko siitä, että Tradeka tukee rahallisesti SDP:tä ja edelleen vasemmistolaista ay-liikettä?

Ennen oli kahdenlaista osuuskauppaa:
SOK oli porvarien osuuskauppa ja OTK demarien ja kommunistien.

Äänestä

Kannattas Prisman palkata uudet työntekijät. Sellaiset, jotka tekevät työnsä ja jotka eivät usko kommunisti aysikojen valheita lakoista.

Äänestä

Hienoa että kommunismi leviää. Tässä on mainio esimerkki siitä kuinka kommunismissa palkat nousee.
Seuraavaksi prisman työntekijät alkaakin sosialisoimaan teidän mopoja sekä ruosteisia saksa-autoja.

Äänestä

Suomessa vastasyntynyt lapsikin on kommari kun saa lapsilisää.. Siinä ei ole täällä mitään ihmeellistä.
Toivottavasti ei vaan luo amerikkaan tätä samaa tyyliä esim. bernie tai warrens, jos pääsis pressaks.

Äänestä

"Lakon tarkat vaikutukset Prismoihin eivät ole vielä tiedossa."
Koronarajoitteet kumoavat lakon kakon

Äänestä

nykyään on joko kommunisti tai natsi, muita ei ole.

Sinut leimataan aivan pienestä sanasta tai mielipiteestä.

hullu nykyaika

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Prismat menevät lakkoon kahdeksi päiväksi. Lakko alkaa torstaina 20. helmikuuta aamukuudelta ja jatkuu perjantaihin 21. helmikuuta kello 24 asti.

Lakon tarkat vaikutukset Prismoihin eivät ole vielä tiedossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu