https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006394513.html
En ole koskaan ymmärtänyt mitä hyötyä globalisaatiosta oikeasti voi olla kun ihminen perusluonteeltaan kuitenkin kaipaa omaa ja omiensa rauhaa ja pieniä ympyröitä jotka ovat ihmisten kokoisia.
Tämä nykyinen nettihulluus on se mikä saa ihmiset rynnimään miljoonakaupunkeihin ja hylkäämään omat kotiseutunsa.
Heille mainostetaan tätä hiton tyhjää globalisaatiota jolla ei todellisuudessa ole tarjota ihmiselle mitään todellista. Vain nopeaa ja helppoa nautintoa ja sen agenda on saatettu tehokkaasti ympäri maailman.
Suomi valittiin maailman onnellisimmaksi maaksi viime vuonna.
Toisaalla tehtiin upea tutkimus mikä osoitti, että Brasilian slummeissakin elää itseasiassa onnellisempia ihmisiä kuin Suomessa.
Löydät linkin juttuun kyllä kun googletat vähän.
Minun ei tarvitse kuin mennä googlestreetillä katselemaan minkälaista on Brasiliassa. Köyhää on ja kurjaa. Likaistakin. Mutta joka nurkalla on jotain luovaa. Ihmiset tekevät käsillään asioita ja maalaavat maisemansa upeilla väreillä.
Meillä kaikki on vain harmaata ja valkoista. Samanväristä kuin ilma jota hengitämme.
Brasiliassa seinät on käsin maalattu miten sattuu, ja niin hienoja juuri siksi.
Haluan muuttaa Brasiliaan!
Anonyymi
1
92
Vastaukset
- Anonyymi
Josko Brasiliassa uskotaan enemmän Jumalaan kuin Suomessa ja länsimaissa? Uskon vähentyminen luo onnettomuutta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1433129- 81727
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221384Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701201- 441181
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918