Asukkaita 24 ja puolet haluaa sähköautotolpat ja puolet ei...voi vittu mitä sotkua yhtiössä.
Tappelu taloyhtiössä...
Anonyymi
31<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Sähkölataustolpat nostavat asuntojen arvoa, joten niistä hyötyvät autottomatkin.
Riippuu paljon siitä, ovatko sähköautot ohimenevä villitys vai ovatko kahdenkymmenen vuoden kuluttua yleisin autotyyppi. Synteettisiä polttoaineita kehitetään paljon - voi olla että polttomoottori on lopulta sähköautoa ympäristöystävällisempi.
Kuitenkin ne tolpat olisi halvemmat asentaa 20 vuoden päästä kuin nyt. Nyt sinne pihalle asennetaan ylihintaiset prototyypit joissa on ei starndardoidut liittimet jne jotka eivät kuitrnkaan käy uusiin sähköautoihin ja joudutaan remontoimaan uudestaan. Pelkkää rahanmenoa voin kertoa.
Nykyisen lain mukaan jokaiselta asukkaalta pitää saada suostumus. Jos puolet vastustaa, niin silloin ei tule asuntoyhtiön kustantamaa latausjärjestelmää. Vaan ainahan voi käyttää kaupallisia lataamoja.
Noh, muutaman vuoden kuluttua voi yli puolet haluta latauspaikkoja, jos katsoisitte sitten tilannetta uudelleen.
Ei muuta kuin häätö diiseltupruttelijoille. Peruste: asukkaiden myrkytysyritykset pienhiukkasilla ja typenoksideilla.
Jokainen maksaa omat liittymänsä ja jos runkoverkko täytyy uusia, niin se on se ongelma, mutta vastustakaa, koska hybridejäkin on. Autottomatkin joutuvat maksumiehiksi ja se saattaa asukkaat eriarvoiseen asemaan ja joidenkin asukkaiden taloudellinen tilanne vaikeutuu.
Millainen teho laturista pitää irrota.
Jos haluaa 100 km "kantamaa", tarvitaan luokkaa 15 kWh. Jos se pitää ladata 8 h aikana, on tehontave luokkaa 2 kW per tolppa. Eiköhän tuon verran irtoa jo nykyisistäkin lämpötolpista.
Entäs jos niitä tolppia ei ole valmiina? Tässä tulee taas joku rakennuslautakunnan miina eteen?
Jos 24 autoa on yöllä latauksessa yhtä aikaa, niin tehoa kuluu n. 50 kW.
Meillä oli taannoin ukaasi, että sisätilanlämppäriä ei saa käyttää, koska taloyhtiön "värkit" ei kestä. Vain lohkoa sai käyttää.
Tuohan olisi aika kohtuullinen kompromissi. Tolpassa tarvitsisi vain vähän toisenlaisen ajastimen, jossa olisi nappi sähköauton lataukselle, jolloin virtaa menisi jatkuvasti eikä vain 2 tunnin pätkissä. Vaan onko tuollaista tuotetta markkinoilla? Tolpan laitteisto maksaa nykyään vain satasia, ettei siis olisi kovin kallis investointi.
Niin sähköauton käyttäjä pääsisi sentään kotoaan töihin lataamaan tai johonkin lataamoon, jos tarvitsisi enemmän.
24 asuntoa vai asukasta?
24 yhtiön jäsentä ja omistusasujia on kaikki...
Paljoko maksaa per asunto?
Kyllä olen sillä kannalla joilla on auto siis sähköauto haaveita yms. tarvetta, ja esim. moottooripyörä tai sähköpyörä jopa lentokone haaveissa, valmistautuu maksamaan osuutensa rakennettavasta tolpasta!
Jos oli parkkiruutu jo entuudestaan ja siinä lämmittimen mittari-oikeus autolleen se muutetaan helposti sähkönlataus-tolpaksi ihan kevyesti ja ei vaadi mitään suurempia kustannuksia!
Jos on autohalli tai nimetyt kiinteät parkkipaikat hallussa on silloin kätevintä ottaa sen tolpan jatkoa ajatellen muutostyöt murisematta vastaan!
Parkkiruudun ja siihen sisältyvän tolpan tai sisätiloissa samalla tavalla, sen voi myydä ja luovuttaa edelleen esim. asunnon osatajalle poismuuttonsa jälkeen! Jne.
Näi toimittiin mm. yhdellä asuinalueella (uudehko alue) äskettäin jossa pysäkointiä hallinnoi erillinen yritys joka myös muutostyöt kustantaa olettaisin!?
Muutostyöt tehtiin liki kaikkiin heidän hallinnoimiin parkkipaikoihin!
Meidän taloyhtiössä on muutamalla sähköautolatauspiste laitettu lämpötolppiin. Ovat itse maksaneet muutostyöt ja maksavat itse lataussähkönsä. Mitään kaapelointeja ei tarvittu.
Kuulostaa reilulta. Ei luulisi olevan riidanaihetta.
Tilapäisratkaisu, jolla ei ratkaista sähköautojen lataustarvetta.
Vielä rakentamattomissa taloissa on helppoa. Tehdään latauskentästä oma yhtiö. Kenenkään asukkaan ei silloin ole pakko ostaa tai kustantaa sähkötolppaa.
Tuo voidaan tehdä myös vanhaan osakeyhtiötaloon. Muodostetaan sähkölämmitysyhtiö erikseen ja jokainen sen yhtiön osakas maksaa osuutensa. Näin ei sekoiteta latausmaksuja lainkaan varsinaisen asunto-osakeyhtiön talouteen.
Ihan hyvä ratkaisu.
Jos ei ole varaa hankkia omaa latauspistettä sähköautolleen, niin kannattaa olla ostamatta sähköautoa. Uskomatonta suuruudenhulluutta tuommoinen sähköauton hankinta, jos ei ole varaa hankkia sitten käyttöinfraa vaan aletaan muilta kerjäämään rahaa, että voisi käyttää sitä sähköautoaan.
Kyllä maksu kuuluu vain sille joka omistaa sähköauton. Kuten autoverokin vain auton omistajalle.
Katsokaa, että taloyhtiön hallituksessa on joku, joka ymmärtää näitä asioita. Muuten markkinamihet (isännöitsijän kaverit) pääsevät ksettamaan.
Turhaan tuhlaatte rahojanne tolppiin.Huulipunahallitus menee persiilleen ja uusi hallitus järkeistää ilmastopaniikin.
Suomi seuraa Pohjois-Koreaa, kansa ajaa fillarilla tai kävelee.
Minä käytän neljää sähkölämppäriä autossa .
Syystä ettö tullut uudet feikki sähkötolppamittarit. Alkaa lämmittää vasta - 5 asteessa 5 minuuttia ennen lähtöä ! Täten auto saastuttaa enemmän ja moottorille huono ! Sääntö entinen ja nytkin netissä. Että jo 5 asteen lämpötilalssa oisi hyvä hetken lämmittää moottoria. Nykyään kunnan kusettajat asennuttaa sähkötolppia joilla ei paljon mitään tee !
Kun auton käynnistää ja 25 minuuttia kaasuttelee. Pääsee liikenteeseen .
Meillä kanssa haluttiin sähkötolppia mutta kun hieman pyörittelin nyrkkiä nenän alla niin asiasta ei enään keskusteltu.
Kun nyt olisit edes ollut yhtiökokouksissa. Uhkailu on typerää, ja kertoo kaiken uhkailijan mielenterveydestä ja sen sairauksista.
Latauspisteet pitää jo rakennusvaiheessa tehdä asunto-osakeyhtiöihin, ja jos niitä joku haluaa vanhempaan taloyhtiöön, on ne rakennettava.
eihän joka kerrostalossa ole pensanjakomittaria.
eli
ei yhtään auton sähkötolpaa taloyhtiöön.
pistorasiat pensa asemille.