Uskonto on viihdettä

Viihde on yleensä kuviteltua todellisuutta. Niin on myös uskonto. Se ei ole totta, mutta sitä voi seurata kuten James Bondin seikkailuja. Ennen uskontoa pidettiin totena, mutta nyt suomalaisten valtaosa nauttii siitä vain viihteenä.

Kun prinsessasatua toteutetaan avioliittoon vihittäessä, kirkko, pappi, kanttori ja hartaat puheet ovat kuulijoille viihdyttävää rekvisiittaa, mutta eivät millään tavalla liity totuuskysymykseen.

Aatami, Eeva, Nooa ja Aabraham ynnä kumppanit ovat taruolentoja, mutta on viihdyttävää seurata heidän elkeitään kuten Kauniita ja rohkeita. Monet uskonnon suurkuluttajat käyvät päivittäin kahdessakin tilaisuudessa viihtymässä, vaikka aiheena olisi evankeliumin levittämiseen valmistautuminen. Ei kuulujoista tule evankeliumin työntekijöitä, mutta kuulijat viihtyvät.

Lähes kaikki, mitä kirkko järjestää, on viihdettä, aivan samoilla kriteereillä kuin mikä viihde tahansa. Ei se taivaaseen vie, mutta joistakin se on kiinnostavaa. Suosittuja ovat rippikoululeirit, kastetilaisuudet, vihkimiset ja hautaansiunaamiset.

Haittaa tekevät ne, jotka yrittävät vaatia, että viihdettä pitäisi pitää totena. Se aika on mennyt.

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En vihaisi uskovaisia, jos he vain pelleilisivät ajan kuluksi, eihän tämä totta ole.
      Se että totena jauhaa ja vaativat muidenkin ottavan uskonnon totena.
      Se tekee uskovat uhkaksi yhteiskunnassa, koska pitävät valheita totena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45129
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25941
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9687
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9041
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      80
      8445
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      56
      6068
    Aihe