Voideltu johtaja valitulle kansalle

Uusi ja voimallinen voideltu pelastaja valitulle kansalle.

https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/8078199a-ff1e-49a2-8308-905c33e61b48
1159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Antti-Tuisku on peto, väärä messias ja Jumalan pilkkaaja.

Matt 24:24 Sillä vääriä messiaita ja vääriä profeettoja ilmaantuu, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että he johtavat, jos mahdollista, valitutkin harhaan.

Matt 7:15 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammastenvaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia.
16 Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita?
17 Näin jokainen hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, mutta huono puu tekee pahoja hedelmiä.
18 Ei saata hyvä puu kasvaa pahoja hedelmiä eikä huono puu kasvaa hyviä hedelmiä.
19 Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, hakataan pois ja heitetään tuleen.
20 Niin te siis tunnette heidät heidän hedelmistään.
21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

Äänestä

Äläpä pilkkaa Jumalaa. Edestäsi löydät. Olet aivan väärällä osastolla. Elät kivikautta.

Äänestä

Antti Tuiskun agenda alkaa paljastua.

Ensin hänellä oli muistaakseni levy ja kiertue nimeltään "Peto". Nyt hän rupeaa aivan härsikiksi uudella musiikkivideolla ja levyllään "Valittu kansa".

Videolla Antti nähdään hengellisenä johtajana, ratsastamassa härällä hämmentyneen Jeesuksen kanssa ja makaamassa alasti seuraajiensa öljyttävänä.

Uskonnollinen tematiikka ei jää vain videoon, vaan myös kappaleen sanoituksissa Antti on hengellisen johtajan roolissa. Lyriikat varmasti provosoivat joitakin kuulijoita, sillä kappaleessa lauletaan muun muassa:

”Valittu kansani kuunnelkaa; Antti Tapani teidät pelastaa
Teidän ei tarvii ku polvistuu, avata napit ja avata suu”

Tuiskun tekemä pilkka suorastaan uhittelee Jumalalle.

Tämä on ajan merkki. Jumalattomuus leviää kaikkialle ja media jakaa tätä musiikkia mainosrahaa vastaan.

Äänestä
  • No ei siinä kappaleessa varmaankaan mitään pilkkaa ole ja uhitteluakaan, jumalalle ?
    Taitaa se olaa taas tiukkapipoiset helluntailaiset vetäneet herneet nenään. Kun hieman nykyaikaan päivitettynä heidän omaansa ja omaksi määrittelemäänsä pelastuksen jakamisen oikeutusta, hieman taiteellisella vapaudella värittäen esitetään.

    Eikös kaikki maalllinen tule ja olekkaan jumalan sanasta, jumalan joka ei täydellisenä, ikuisena ja kaikkivoipana virheitä tee...?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No ei siinä kappaleessa varmaankaan mitään pilkkaa ole ja uhitteluakaan, jumalalle ?
    Taitaa se olaa taas tiukkapipoiset helluntailaiset vetäneet herneet nenään. Kun hieman nykyaikaan päivitettynä heidän omaansa ja omaksi määrittelemäänsä pelastuksen jakamisen oikeutusta, hieman taiteellisella vapaudella värittäen esitetään.

    Eikös kaikki maalllinen tule ja olekkaan jumalan sanasta, jumalan joka ei täydellisenä, ikuisena ja kaikkivoipana virheitä tee...?

    Antti Tuiskun musiikkivideo on pelkkää Jumalan pilkkaa ja uhittelua Jumalaa vastaan. Jokainen Raamattunsa lukenut tämän kyllä tajuaa.

    Äänestä

Ps.81:12. 81:14 Mutta minun kansani ei kuulut minun ääntäni, eikä Israel noudattanut minun mieltäni. Oi, jospa minun kansani minua kuulisi ja Israel vaeltaisi minun teilläni. Jes.1:3 Härkä tuntee omistajansa ja aasi isäntänsä seimen; mutta Israel ei tunne, minun kansani ei ymmärrä.

Äänestä
  • Nyt olisi uusi profeetta Antti tullut jo toisen kerran nyt härällä ratsastaen, että miksi se ei nyt sitten kelpaa valitulle kansalle hänen tuomansa pelastus ?
    Mutta on se pelastusta janoavan valitun kansan syvissä riveissä saanut kuitenkin aikaan jonkunlaisen varustautumisen aallon aikaan.
    Pohjanmaan raamattuvyöhykeellä on monesta marketista neitseellinen oliiviöljy loppunut hyllystä. Varustautuminen Antin tulevaan maakunnissa kiertueeella valitulle kansalle näyttäytymiseen on siis kuitenkin varmuuden vuoksi alkanut.
    Voitelua pelastavaa odottavat kärsimättöminä.

    Äänestä

Petri Paavolan tuore kirjoitus käsittelee ko. aihetta. Kannattaa lukea.

s-seutulainen

Äänestä

Petri Paavolan tuore kirjoitus käsittelee ko. aihetta. Kannattaa lukea.

s-seutulainen

Äänestä

Lukekaa Daniel 5:luku.

Jumala ei salli itseänsä pilkata, sillä mitä ihminen kylvää sitä hän myös niittää.

"Punnittu on ja köykäiseksi havaittu!"

Äänestä

Kyllä Saatana palkitsee, kun kumartaa häntä, mutta lopuksi tuhoaa kumartajan.

Matteuksen evankeliumi:
4:9 ja sanoi hänelle: "Tämän kaiken minä annan sinulle, jos lankeat maahan ja kumarrat minua."

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Uusi ja voimallinen voideltu pelastaja valitulle kansalle.

https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/8078199a-ff1e-49a2-8308-905c33e61b48

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu