Taas on pojat vauhdissa, jokohan tynnyreitä täytellään. Pakolaisia on luvassa puolisen miljoonaa. Ja mihin ne pääsee turvaan. No Nato maissa on pysyvä rauha ja auttavaa väkeä, sinneppä siis ...
https://yle.fi/uutiset/3-11197754
https://yle.fi/uutiset/3-11197754
Vastaukset 100
Vanhimmat
Taitaa ISIS ja sen kaverit saada lähtöpassin ainakin Syyriasta ja todennäköisesti maanpäällisestä sekoilustaan myös.
Eipä Venäjän ja al Assadin siviilipommitusten tavoite tähänkään asti ole ollut ISSin tuhoaminen, vaan al Assadin diktatuurin vallassapysyminen. Eihän ne edes ole kohdistuneet ISIS-alueille. Ei nämäkään siviilikohteiden pommitukset.
Nämä pojat ei siviilejä säästele, kun pitää omaa valtaa pönkittää.
Rautaa tynnyriin ja liikkeelle ...
Ketä ne pommittavat?
He ovat samoja sotilaita joita Obama tuki ja käyttävät nyt häikäilemättömästi kaupunkeja ihmiskilpinään.
Sota ei lopu koskaan jos Venäjä ei saa näitä hengiltä.
Kyllä se vain on niin että Länsimaat tukivat terroristeja Syyrian sodassa.
"Sota ei lopu koskaan jos Venäjä ei saa näitä hengiltä."
- aivanko sinä tosissasi ...
Jos liberaali valitaan Usan pressaksi niin ei varmaan lopu sota Syyriassa. Sinne viedään lisää kalustoa ja otetaan Assadi hengiltä.
Sota jatkuu Syyriassa, Assad saa Putinilta tukea sotimiseen. Väkivaltainen oppositio ei tietenkään katoa näihinkään pommituksiin, se vain väistyy muualle ja jatkaa toimintaansa sieltä.
"Sota ei lopu koskaan jos Venäjä ei saa näitä hengiltä."
- tällaiset höpötykset on lasten puhetta
Oppositio on sunnimuslimeja joiden piti hävittää kristityt ja siiat Syyriasta. Obama tuki näitä hulluja. Öljyrosvohan hän olikin. Nyt Usa pumppaa öljyä itä Syyriasta eikä maksa niitä kenellekkään.
"Nyt Usa pumppaa öljyä itä Syyriasta"
Todisteet siitä?
rt.com ei kelpaa.
Tiedä oliko irrotettu asiayhteydestä... mutta aivan kuin Trump olisi sanonut että ovat Irakista saaneet öljyn.
Tainnut taas puhua omiaan.... moisesta varkaudesta luulis kansainvälisesti tulevan haloota.
Vai onko siellä joku hiljainen suostumus... pöllikää minkä kerkiätte?
Putler pöllii lkrimin kaasut ja USA pöllii Irakin öljyt?
Jos ei kuiteskaan?
-sp
No eihän se sota lopu mihinkään. Syyriassahan on soditti tuhansia vuosia ja tullaan sotimaankin. Se vain laajenee muihin maihin, että varokaa, kyllä se Suomessakin tulee jatkumaan.
Sota loppuu kun Nato USA:n terroristijoukot saadaan hengiltä tai ajettua Nato Turkkiin ja sitä kautta Nato Bulgariaan ja siitä sitten shengen vapaudella kuka minnekin puukottelemaan ihmisiä.
Venäjän tuki Syyrian presidentille on kaiken sekasotkun ja pakolaisaaltojen syy. Diktaattori olisi kaatunut ilman tukea ajat sitten ja maassa ei olisi useita islamistiryhmiä vaan jonkinlainen hallinto ja rauha.
Natomaat pommitti omien ISIS ja AlQaita terojensa ohi ja nyt venäläiset ja Syyrian joukot saa hoitaa ne ja Syyria on vapaa NATOteroista mutta Suomen presidentti ja joku muu on sitä mieltä että NATO terojen on päästävä valtaan Syyrissa.
Kuinkahan venäläisille ja heidän tukemalleen julmuridiktaattorille saisi viestitettyä , ettei siviilien pommittaminen lopeta ISISiä. Eihän siitä ollut mitään hyötyä Aleppossakaan vaikka sen pommitti Venäjä raunioksi siviiliuhreistä tippaakaan välittämättä.
Eikä al Assadin kemialliset aseetkaan osanneet valikoida terriristeja siviilien joukosta, vaan tappoi kaikki.
Isis-terroristeja ei noissa paikoissa sitten ollutkaan, mutta siitäkös al Assad ja venäläiset tukijansa vähät välittivät. Pääasia, että pääsi pommittamaan ja kaasuttamaan.
Jopa on teropropaganda on saanut nassen pään sekaisin kun paikalla olleet on kertoneet lehtimiehille että terot itse teki kaasu- ja myrkkyiskut saudien toimittamilla aineilla tai lavasti ne ja sen on todenneet useat puolueettomat tutkijat kun taas YKn kemiallisten aseiden tutkimusorganisaatio väärensi tutkimustuloksensa viimeisestä iskusta doumassa terojen hyväksi.
Douman kloorikaasuisku tehtiin ilmasta alueella, jolla Venäjän armeijalla ja Syyrian hallinnolla oli täydellinen ilmaherruus. Syyllinen on siis tiltun itkuista ja puolueettoman OPCW:n syyttelyistä huolimatta jompi kumpi noista.
Ei kai kukaan idiootti oikeasti kuvittele, että sotiminen loppuu sillä, kun yksinvaltias pommittaa kaupungin siviilit kodeistaan maanpakoon.
- haloo hei
Kyllä se tässä tapauksessa näyttää loppuvan nimittäin sota ja siivilit palaavat takaisin kun terot on sieltä häädetty Turkkiin.
"sota ja siivilit palaavat"
- juurikin näin, paitsi että siivilit po. siviilit
Terrorismin vastainen sota vaatii siviiliuhreja, mutta kyllä se sen arvoista on kun päästään terrorismista lopullisesti eroon. Johtajan kun poistaa niin porukka alkaa hajoilemaan, eli Israel- USA;n sionistit pitäisi poistaa niin maailma olisi lähes terrorismista vapaa.
Jos hallitus tappaa surutta siviilejä, se poikii vain lisää hallituksen vastustajia ja sitä vastaan taistelevia, joita sinä kutsut terroristeiksi.
Ei hallitus tapa siviilejä vaan AlQaitan teroja joita USA kumppaneineen ei pidä enää teroina vaikka ne muka räjäytti wtctornit.
Tietenkin Syyrian hallinto ja Venäjän armeija tappavat siviilejä Syyriassa. Etkö ole seurannut uutisia?
Turkki lainaa taas helikopteria, jotta jiihaad terroristit saavat pudotettua klooripomminsa Syyriaan.
Ilmasta klooripommeja ovat pudottaneet vain Syyrian hallituksen tai Venäjän joukot.
Klooripommien alkuperää ei tiedetä mutta se tiedetään että niitä on saudit toimittaneet teroille eikä niitä pudotettu viimeisimmän opcwtutkimuksen tutkijoiden mukaan.
"Klooripommien alkuperää ei tiedetä mutta se tiedetään että niitä on saudit toimittaneet teroille eikä niitä pudotettu viimeisimmän opcwtutkimuksen tutkijoiden mukaan."
Nimenomaan viimeisen OPCW:n raportin mukaan ne pudotettiin ilmasta. Syyllisiä ovat siis joko Syyrian hallinto tai Venäjän armeija, joilla oli tuolla alueella täydellinen ilmaherruus.
Paikalla käyneiden tutkijoiden mukaan kloorisäiliöt oli käsin aseteltu aiemmin pommitetun talon reiän kohdalle mutta OPCWn johto oli raportista jättänyt huomiotta tutkijoiden havainnot ja oli painostanut heitä USAn ja sen terokumppaneiden kannalle muka pudotetusta kloorisäiliöstä. Asia on ollut YKn käsittelyssä ja sen pitäisi antaa nootti OPCWn johdolle mutta ei onnistu kun USA käyttää vetooikeuttaan.
"Paikalla käyneiden tutkijoiden mukaan kloorisäiliöt oli käsin aseteltu aiemmin pommitetun talon reiän kohdalle mutta OPCWn johto oli raportista jättänyt huomiotta tutkijoiden havainnot"
Tarkoitat, että yhden paikalla käyneen tutkijan mukaan se oli todennäköistä. Hänen kantansa huomioitiin loppuraporttia laadittaessa ja hylättiin, koska todisteet osoittivat, että kaasusylinterit oli pudotettu ilmasta ja tulleet katon läpi.
"ja oli painostanut heitä USAn ja sen terokumppaneiden kannalle muka pudotetusta kloorisäiliöstä. Asia on ollut YKn käsittelyssä ja sen pitäisi antaa nootti OPCWn johdolle mutta ei onnistu kun USA käyttää vetooikeuttaan."
Nootti pitäisi antaa Venäjän hallitukselle, kun se suojelee tuon kasuiskun tekijöitä.
Assad ja Putin pommittaa?
No ainakin se on varma että Trump kierteli Jeffrey Epsteinin lapsiseksi kekkereitä ymäri maailmaa.
Mitä kitiset, varmaa on se, että Assad ja Putin pommitti jälleen yhden kaupungin Syyriassa. Ja pakolaisia riittää ...
#Mitä kitiset, varmaa on se, että Assad ja Putin pommitti jälleen yhden kaupungin Syyriassa. Ja pakolaisia riittää ...#
Älykäs kysyy, miksi itsenäisessä maassa on niin paljon luvattomia ja laittomia toimijoita?
Johtuiskohan se siitä Assadin totalitaarisesta hallinnosta, jota Putin pönkittää sotarikokilla ihmisoikeuksia polkien.
#Johtuiskohan se siitä Assadin totalitaarisesta hallinnosta, jota Putin pönkittää sotarikokilla ihmisoikeuksia polkien.#
Tosi yksinkertainen vastaus ja osoittaa pelkkää tietämättömyyttä.
Miksi valehdella, kun totuus tiedetään kuitenkin.
Syyrian sodan viimeiset käänteet ovat suomalaiselle valtamedialle näköjään aika hankala kakkara nieltäväksi. Nyt kun Trumpin hallinto lopetti pelleilyn ja sijaissotilaillaan käymänsä sodan ja alkoi suoraan miehittää Syyrian öljykenttiä — ja Trump on myös suoraan sanonut tarkoituksena olevan varmistaa ”Yhdysvaltain osuus Syyrian öljytuotoista” — Suomen valtamedia on ollut hyvin hiljaa, varsinkin verrattuna siihen millainen huuto nousi siitä kun venäläiset menivät Syyriaan.
Trump on sanonut asian vieläkin suorempaan:
”Olen aina sanonut, että pidetään öljy. Haluamme pitää öljyn, 45 miljoonaa dollaria kuussa. Pidetään öljy. Olemme turvanneet öljyn.”
Koko sodan idea oli juuri tämä. USA halusi Syyrian öljyn ja ehkä kaasunkin. ISIS oli sitä varten luotu CIA:n palkka-armeija. Israel on avustanut Syyrian al-Nusraa eli al-Qaidaa Golanilta käsin, mistä israelilaislehdet kertoivat YK:n raporttien pohjalta jo 2014. Kuinka ollakaan, Golanin öljyn ja kaasun kimpussa on amerikkalainen firma, johon kytkeytyy mm. Yhdysvaltain entinen varapresidentti Dick Cheney.
Al-Qaidan tavoitteena on USA:n vaikutusvallan heikentäminen, ja tiltun logiikalla se tekee siitä USA:n palkka-armeijan.
AlQaita on USAn oma terojärjestö mutta se ei näköjään ole NatoHuldalle selvinnyt niinkuin ei moni muukaan asia. AlQaita ei ole USAn ja sen liittolaisten mukaan enää terojärjestö.
Tuollaista on olemassa vain sinun pääsi sisällä.
Pakko pomittaa että sota saadaan loppumaan,ei ole vaihtoehtoja.
Pakko pommittaa, jotta Assad ja Putin hoveineen säilyttää asemansa.
Pakko pomittaa että Yhdysvallat kätyreineen saadaan pois.
"Assad ja Putin pommittaa?
No ainakin se on varma että Trump kierteli Jeffrey Epsteinin lapsiseksi kekkereitä ymäri maailmaa."
Siellä Trump tapasi tulevan Melania vaimonsakin? Oli vielä silloin Epsteinin "viihdytysjoukoissa".
Britannian kuninkaallinen Prinssi Andrew oli myös osallistunut Epsteinin alaikäisiin sekaantumis juhliin muutamia kertoja.
Lasten mehuhetki päättyi kuitenkin ikävästi. :(
Lasten mehuhetki päättyi todellakin ikävästi. :(
Nato sankarit vei lapselta neisyyden ja itsekunnioituksen. :(
Assad ja Putin ajaneet jo 700 000 siviiliä pakosalle.
Saudit ja jenkit ajaneet 20 000 000 siviiliä pakosalle. Se on melkein kolmekymmentä kertaa enemmän.
Siis ihan viime aikoina, aikaisemmin jo paljon enemmän.
Turkki aiheuttaa ongelmia kaikille. Nyt he yrittävät estää syyrian ja venäjän sotaa ääri-islamisteja vastaan! Toisella puolella syyria he tekevät etnistä puhdistusta kurdeille jotka menetti 11 000 sotilasta taistelussa isistä vastaan koko ihmiskunnan puolesta. Suomi vois olla malli esimerkki ja lopettaa bisnekset turkkin kanssa. Se olis ensimmäinen askel diktaaturin lopettamiselle.
Koskas sinusta on diltatuurien vastustaja tullut?
Turkissa lapsiin sekaantuminen on nykyään lailista.
Paitsi ettei ole, kuren tiedät.
Trump ja Brittien kuningashuone Epsteinin linjoilla lasten suhteeen.
"Trump ja Brittien kuningashuone Epsteinin linjoilla lasten suhteeen."
Kuuleppas pikku peikkonen, tiedätkö missä maassa huomio siirretään pedofiilikeskusteluihin silloin kun aihe tuntuu vaikealta tai kiusalliselta omasta näkökulmasta.
Äläppäs lieroile. Tunnusta pois vaan.
Assad ja Putin pommittaneet 700 000 siviiliä pakolaisiksi Idlibissä.
Assadin hallinto vaatii ihmisuhreja, Putinille se näyttää sopivan.
Yhden tynnyripommikoneen tuho syyriassa:
https://twitter.com/mh197351/status/1227171326227554306?s=09
Joku sairaala ehkä pelastui.
-sp
Yhden tynnyripommikoneen tuho syyriassa:
https://twitter.com/mh197351/status/1227171326227554306?s=09
Joku sairaala ehkä pelastui.
-sp
Tarkempaa videota:
https://twitter.com/KyleJGlen/status/1227188972654338048?s=20
-sp
Kun tietää kuinka paljon nuo ryssykät on pommittaneet siviilejä kaasulla ja tynnyripommeilla, ei lainkaan tunnu pahalta ettei kukaan pelastunut tuosta koneesta.
-sp
Kuka sen tietää?
#Kun tietää kuinka paljon nuo ryssykät on pommittaneet siviilejä kaasulla ja tynnyripommeilla, ei lainkaan tunnu pahalta ettei kukaan pelastunut tuosta koneesta.
-sp#
Mielipiteesi on sairas, mutta älä välitä....44.Divin linjoilla liikut....arvaa kuinka uskottavia olette?
>Kuka sen tietää?
Minkä?
Ettei kukaan pelastunut? Katso videolta.
Että ne on pommittaneet siviilejä kaasulla? Katso esimerkiksi OPCW raportit.
Että ne on pommittaneet siviileitä ( sairaaloita)? Katso esim. paikallisten kuvaamat videot ihmisoikeusjärjestöjen raportit satelliittikuvat.
Ei epäilyksen häivää. Vain ryssykät pommittaa helikoptereilla ja suhoi koneilla siviilialueita.
-sp
Putinin kaverit sotii nyt keskenään:
Viime viikolla kahdeksan turkkilaissotilasta sai surmansa Syyrian joukkojen pommituksissa.
Kostoksi Turkki kertoo tuhonneensä yli sata Syyrian hallituksen kohdetta.
Putin on aiheuttanut suunnatonta kärsimystä lähi-idän alueella sen jälkeen, kun alkoi puuttua asioihin Syyrian sisäisten levottomuuksien vuoksi Assadia tukien.
Viime viikolla kahdeksan turkkilaissotilasta sai surmansa Syyrian joukkojen pommituksissa.
Kostoksi Turkki kertoo pommittaneensa 700 000 siviiliä pakolaisiksi Idlibissä.
Sen sijaan 700 000 pommituksia pakoon lähtenyttä siviiliä on tosiasia ja Idlibin pommituksia teki Assad Putinin tukemana.
Kostoksi Turkki kertoo pommittaneensa 700 000 siviiliä pakolaisiksi Idlibissä.
Assad ja Putin tukevat pakolaisten Turkkiin siirtymistä.
Onko Trump taas Epsteinin "loma paratiisissa"?
Trump on Epsteinin lomaparatiisissa huolehtimassa lasten oikeudesta seksiin vanhemman valtiomiehen kanssa.
Mannerheimin lastensuojeluliitto pyytänee Trumpia jonkun kampanjansa suojelijaksi? :D :D :D
Tässähän meillä on kaksi veijaria kuin veljekset: Putin ja Erdoga.
Molempien kotimaan hallinnon pitkässä perinteessä kansalaisilla ei ole juuri muuta yksilöllistä arvoa, kuin toimia valtion palvelijoina. Syyriassa nyt on muitakin perinteitä, vanha kulttuurikansa, mutta Assad nyt on pelkkä pelinappula.
Putin vedättää Erdoa ihan kybällä.
E lähettää masiivisen panssari-ja miehistöarmadan valtaamaan alueita, Putin sanoo että hei, eikös neuvoteltais. E pysäyttää joukkonsa. Putin pommittaa E:n joukkoja. Ja sama toistuu ja toistuu ja ...
-sp
Nyt pitää pitää iso vaihde päällä, siis Syyrian ja Venäjän, terroristeille ei pidä antaa periksi.
Kaikki nato-maat jotka ovat sotkeutuneet Syyriaan ovat terroristien asialla...ei muuta kuin pommia niskaan, eivät ne pysty vastaamaan.
Assad ja Putin Turkin hyökkäyksen kohteena. Trump nussii lapsia karibialla.
Sulla ne on aina nuo samat asiat mielessä.
On ne vaan aikamoisia velikultia. Nyt rikkoo Putin ja Assad jo ennätyksiä:
"YK arvioi, että Syyriassa saattaa olla kyse maailman suurimmasta joukkopaosta sitten toisen maailmansodan."
https://yle.fi/uutiset/3-11203121
Ja pojat ne vaan pudottelee tynnyreitä ...
#Ja pojat ne vaan pudottelee tynnyreitä ...#
Sitähän ne tekee ja mistään ei mitään tiedetä, kunhan näpyttelevät.
Turkki aiheuti kurdeille samanlaisen joukkopaon ja nyt valittaa kun terot pakenee Turkkiin. YK ei sanonut mitään kun Turkki ajoi kurdisiviilit kotoaan ja tappoi heitä varmaan siksi että Turkki on NATOmaa
Kurdien tilanteesta on ollut uutisointia ja YK:n sanomisia aivan säännöllisesti. Turkin osuus asiassa on ollut hyvin tiedossa.
Kylläpäs sillä Assadilla riittää pommeja, vuosikausia omaa maaperäänsä moukaroi.
Outo ukkeli, antaa Putinin tuhota kotimaansa, pelle koko mies.
Assad estää natoa ja sen teroja tuhomasta kotimaataan mutta teroja tuhotessa siinä isänmaakin kärsii.
Miksei Passattia ole tuomittu sotarikoksista?
Koska Assad ei ole syyllistynyt sotarikoksiin koska sotiminen teroja vastaan ei ole rikos
Assad ja Putin Turkin hyökkäyksen kohteena.
Meanwhile in Karibia:
Trump nussii lapsia Epsteinin karibian rasidenssissä.
Sinä se jaksat pitää yllä palstan "tasoa".
Assad ja Putin ajaa siviilejä pakolaisiksi yhä suurempina massoina:
"Syyriassa sadat tuhannet ihmiset pakenevat maan asevoimien ja Venäjän kiihtyviä sotatoimia. New York Timesin mukaan jopa 800 000 syyrialaista on viimeisen kolmen kuukauden aikana jättänyt kotinsa."
https://www.verkkouutiset.fi/syyriassa-leimahti-ja-800-000-lahti-pakoon/
Nato terroristit saavat lähtöpassin Syyriasta kuin 1918 Suomessa.
Ja Turkki avasi rajan pakolaisten päästämiseksi Kreikkaan.
EU lienee täysin voimaton tekemään mitään.
-sp
Pojat on pommittaneet lähes miljoona pakolaista liikkeelle.
- on ne aika veijareita
Syyria saa omalla aluellaan pomittaa terroristeja ja vieraiden valtioiden joukkoja tarpeelliseksi katsomallaan tavalla,siinä ei pitäisi olla mitään epäselvää.
Niinpä tietysti joo, ja Putin saa avustaa tynnyrien täyttämisessä.
- heh, heh
Viimeviikkona on pommittaneet kouluja.
Sairaaloita ei enään riittänyt pommitettavaksi?
-sp
Syyrialaispakolaisia alkaa virrata Eurooppaan, pakoon pommituksia.
Turkki ei enää estä pakolaisten tuloa.
https://yle.fi/uutiset/3-11232041
Putin varmaankin tyytyväinen.
YK?punainen risti? antoi Venäjälle koordinaatit sairaaloistaan Iblib:ssä. (älkää please ampuko)
Venäjä pommitti sairaalat maantasalle.
Turkki antoi Venäjälle koordinaatit omista joukoistaan Iblib:ssä. (älkää please ampuko)
Venäjä pommitti Turkin joukkoja.
Venäjä lupasi puolustaa Ukrainaa kun Ukraina luopuu ydinaseista.
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.
Venäjä suostutteli Ukrainan presidenttiä vetämään joukkoja etulinjasta. (tulitaistelun ehkäisemiseksi)
Venäjä aloitti hyökkäyksen alueen miehittämiseksi.
Mutta eikös Ukrainalle jäänyt vielä SERNOBIILI. Sellaista se on kun ukrainalaiset tulevat suomea valtaamaan, niin omaan nilkkaanhan se kolahtaa.
Terroristit ulos Syyriasta. Takaisin Turkkiin.
Turkki on kehittyvä maa ja kohta valmis käymään sotaa ydinasein, kuten Irankin.
Sio-terroristit ovat pomminsa ansainneet. Isompia ja enemmän jotta lähtevät.
Jokos suomi on valmistautunut hyvin sotaan. Pianhan sekin aika on edessä, ettei yllätetä housut kintuissa. Olisi suorastaan kansakunnan petos ellei hallitus varaisi määrärahaa tälle ja ensivuodelle putjektiinsa paria kolmea miljardia.
Näkyy Turkki aloittaneen kampanjan jossa hävitetään Assadin panssarikalusto.
Dronella etsivät tankit ja sitten ampuvat jollain täsmäaseella.
-sp
Huomasitteko missä menee faktan ja fiktion raja?
Ettepä tietenkään. :D
Saapii Assatin pojat tulta munille ...
Putininkin kannattais siirtyä nyt vähän syrjemmälle.
Perustele paremmin.