Konventti menee ihan pe. . .eleen. Siitä tulee fiasko.
Venäläiset joutuvat yöpymään puistoissa ja asematunnelissa.
Suomalaiset jehovantodistajat pitävät konventin aikana lomaa etelän rannoilla.
Lahjalaatikkoihin ei tule rahaa. Beetel joutuu maksamaan konventin kulut omasta kassastaan.
Kasteella käy muutama kymmenen henkilöä ja nekin ovat pää asiassa jälkikasvua.
Surkeuksien surkeus.
Venäläiset joutuvat yöpymään puistoissa ja asematunnelissa.
Suomalaiset jehovantodistajat pitävät konventin aikana lomaa etelän rannoilla.
Lahjalaatikkoihin ei tule rahaa. Beetel joutuu maksamaan konventin kulut omasta kassastaan.
Kasteella käy muutama kymmenen henkilöä ja nekin ovat pää asiassa jälkikasvua.
Surkeuksien surkeus.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Syyksi tulee: Yli 1000 hengen tapahtumat kielletään.
Sitten yli 100:n ja lopulta yli 10.
Minulla ei ainakaan ole varoja, aikaa, halua majoittaa ja syöttää perheitä, eikä edes yhtä henkeä viikkoa konventin ajan.
Se totuudenn kieli ei riitä niin asioidessa.
Jos olisin aikoinaan saanut käydä koulua ja opiskella niin olisi ehkä mahdollista.
Mutta uskon venäläisten saavan sen asunnon ystävien luona, kun useampi on auttamassa taloudellisesti.
Kuullaan sitten jälkeenpäin hienoja kokemuksia, kuten aikoinaan konventissa ruoan valmistukseen ja jakeluun osallistuessa.
Etkö tajua? Konventti perutaan.
Ei tule mitään konventtia.
En asu Suomessa, joten on vaikeaa tajuta, mitä siellä tapahtuu.
Kristallipallokin on vähän sumea...
Koko homma menee tosiaan jt ihan pipariksi. Ja kaiken kukkuraksi jeesus tyrttyyntyy ja taikoo jt pyllyaukon umpeen. Eikkäs ei tule siionin suolikaasua enää jt. Ja umpi kestää yhtä pitkään kuin pakanain ajat miinus 1914 pyramiidituumaa. Elikkäs 607 vuosiviikkoa vähintäin, mutt voipi kestää pitempäänkin. Riippuu kuinka satuolennon poikaa sattuu hutsittamaan.
Tämä kaikkihan on tarkasti ennustettu ja mekkobealaisten ja kalmukkien kirjoituksissa, sekä myös Mustanaamiokerhon salaisissa viesteissä.
Mitäs tehdään, jos sieltä epygtkksin pyromiitteistä tulee 144 kilo kappaletta nasta muumioita?
Onko mortsu ja kumminaamalovniletti messis? ja mites ne muut spleinit, lössit, hööööördit, kuukit, yrjö tsäksönit, jotka lasetti skeidaa shaipaa, tuubaa ja paskaa austraaaalian roijal komissionis pari kolome vuatta sitte? Nii ja markki sanderssia unohtamatta.
Peräreikä ummes, ei tuu kaasua, vaikka tarttis tulla siinä vaikias tilantees ja sitä rataa siitä sitte eteempäi menemähä.
Mustanuamoiha lähetelöö salaasia viästejä nastoille ja muumioille sitä mukaa ku tuloo miälehe.
Jotta ku pohommaalla tarttis varautua siihen, ku peräreikä menöö umpehe kesän kynnyksellä...
Mitä hittoo täs ny teherähä?
Tuloo meleekee paniikki päällensä känsä.
Hyvää työvoimaa jos konventti perutaan niin kaikki salkkuherroista lähtien salitalkoisiin. Joku vanhempi on vuotanut että Rekolan sali rakennetaan, uusiksi kun entinen on purettu. Usi uljas maamerkki vantaalle ,pitää Ropposen näyttää hauista.
Nekin rahat voisi jakaa köyhille.