Elikkä oon 12v täytin 2vk sit ja 45min sit mä runkkasin vessassa ja nyt näyttää siltä et mun esinahka on tosi turvonnu eikä se oo sillee normaalisti kävin suihkussa pesemässä esinahan alta eikä se oo auttanut enkä uskalla sanoo vanhemmille mitä mun nyt pitäis tehä muute levossa 7cm ja erektios 11cm
Esinahka turvonnu
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa kertoo tai sun kyrpäs voi irtoo
Käy huomenna apteekissa ostamassa pieni 30g tuubi Bepanthen voidetta. Se rauhoittaa ärtyneet ja tulehtuneet paikat jo 1-2 päivän käytön jälkeen. Ja voit ostaa siinä samalla apteekista Lactacyd nestesaippuaa jolla voit pestä turvallisesti esinahan alta aina kun jotain tällaista ilmenee.
Älä missään tapauksessa käytä tavallista saippuaa pesuun, sillä se kuivattaa ja kirvelee jälkeenpäin ja turvotus vain pahenee.
Mutta todennäköisesti se turvotus on jo itsekseen laskenut huomiseen mennessä.
Bepanthen voide ja Lactacyd nestesaippua löytyvät yleensä sieltä apteekin ihonhoito itsepalveluhyllystä. Ja voithan kysyä henkilökunnalta jos et löydä. Ne ovat kaikki reseptivapaita tietenkin.
Kun menet kouluun,hakeudu terv.hoitajan juttusille,ja kaiva se esiin,ja sano,että sulla yksi pieni ongelma,voisiko kiltti täti nipsasta sen saksilla pois👍