Hassu tuplarooli Bob Hope

Anonyymi

Hassu roolihahmo. Näyttelee katsojille sarjassa Bob Hobea. Eikä siinä vielä kaikki.
Bob näyttelee tämän lisäksi, myös muille roolihahmoille, iloista ja huoletonta miestä, jolla menee hyvin. Vetää roolia roolin päälle. Olettehan huomanneet,ne pakolliset tekohymyt? Virnuilee suu korvissa jollekkin ja heti kun henkilö poistuu Bobin näköpiiristä, miehen hymy hyytyy samantien. Kuin koko naama putoaisi alas.
Peittelee typerästi surkeaa todellista tilannettaan kaikilta. Eleilee reppanana ja hyitisee sateessa penkillä yön ulkona ym. Turhaa tyhmänylpeyttä. Ilman sitä Bobilla olisi kyllä vuode mihin päänsä kallistaa, vaikka ei olisikaan rahaa siitä heti maksaa.
Victoriakin asuu yksin, varmasti päästäisi Bobin taloonsa väliaikaisesti yöpymään.
Ärsyttävää katseltavaa, tämä pitkälle venytetty Bobin teeskentely ja tyhmänylpeys ja sen seuraukset.

8

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin kaipa tällä tarinalla halutaan kertoa että vaikka ihmiset hymyilisivät ja pitäisivät onnellisuuden kulissia yllä niin oikeasti saattaa olla vakaviakin ongelmia menossa, mutta ylpeys tai jokin muu syy estää niistä kertomasta / hakemasta ulkopuolista apua.

      Taisi olla myös niin että kun näitä kohtauksia kuvattiin niin Bobin näyttelijä Tony Audenshawn vaimo oikeassa elämässä oli juuri menehtynyt pitkän sairastamisen jälkeen haimasyöpään.

    • Anonyymi

      Joo Brenda täti otti nokkiinsa ja vei Bobilta asunnon baarin ja lapset, olipa kallis pimppa .

    • Anonyymi

      Tuota Bobin asumiskuviota en ole koskaan ymmärtänyt.
      On kaikkien hyvä kaveri ja silti jokaikinen kyläläinen potkii sitä mennen tullen päähän.

      Esim. Eric ja Diana, ei niin minkäänlaista kunnioitusta toista ihmistä kohtaan.
      Viedään esim. rahat kädestä (Diana pariin otteeseen) tuosta noin vain. Ja sama sen ruokakassin kanssa, Diana vei mennessään vaikka toinen sanoi että et ota.

      Bob ja Brenda, menikö ne edes virallisesti avioon?
      Brenda vinkuu rahaa Bobilta vaikka on vienyt siltä talon, lapset ja toimeentulon. Kymmeniä, ellei satoja tuhansia puntia jos oltaisiin reaalielämässä.
      Ilmeisesti Englannissa voi tuosta noin vain ottaa toiselta koko omaisuuden ja lapset ja pistää vielä maksamaan joka kuukausi siitä että saa olla olemassa.

      Kukaan ei näe mitään vaikka on samassa työpaikassa ja vaikka tämä on jo toisintoa. Samoinhan kävi Ashleylle jo aikoinaan, mutta kukaan ei tietenkään tajua yhtään mitään.

    • Anonyymi

      Dianeakin on kuvattu hyväsydämisenä. Mutta röyhkeä ja kovaluonteinen hän on. Puhuukin ajattelemaattomasti mitä sylki suuhun tuo. Huomaa kyllä kenen tytär Bernice on.

    • Anonyymi

      Minua ihmetyttää se ettei kenelläkään ole rahaa mihinkään (paitsi Villiksessä syömiseen ja juomiseen).
      Työssä käyvää porukkaa ja asutaan halvalla kimppakämpissä, mutta kun johonkin menee vähän ylimääräistä niin heti ollaan pulassa.
      Toisaalta taas lähdetään matkalle yhtäkkiä, kyllähän sekin vaatii rahaa.

    • Anonyymi

      Sarjalla on hahmoja esim. Bob,Brenda,Cain jne ja se on se yksi roolihahmo vaikka hän telisi ja snaoisi mitä tahansa.
      "tuplarooli" on väärä ilmaisu. Se että joku käyttäytyy sarjassa tai oieassa elämässä erilailla eri juonissa ja tilanteissa ei tarkoita että 2 eri roolia. Aloittaja ei ole hiffannut nyt oikein. Joku skitso voi kokea kai olevansa 2 eri ihmistä ja kuulevansa toisen ääniä mutta se on taas eri asia..

      • Anonyymi

        Ehkä ei ollut ilmaistu tarpeeksi selkeästi asian tarkoitusta.
        Koska, et ilmeisesti lainkaan ymmärtänyt oikein, mitä tässä tarkoitettiin tuplaroolilla.

        Sitä, että näyttelijä esitti muille roolihenkilöille muuta, mitä oikeasti on ja katsojille sitä mitä oikeasti on.
        Bob esitti ylpeyttään, että hän kyllä pärjää. Oli huoleton, hymyili aina suu korvissa ja että kaikki on hyvin, vaikka ei ollut. Sehän on tavallaan näyttelemistä ja roolia!
        Teeskentelyäkin sanotaan roolin vetämiseksi.
        Rooli 1 = Hän antoi tilanteestaan ja pärjäämisestään väärää kuvaa rooliläheisilleen.
        Rooli 2 = Meille katsojille hän näytteli surkeaa Bob Hopea, jolla meni aika huonosti.
        Vaikka me katsojat tiesimme totuuden, mutta emmerdalessa muut roolihenkilöt ei tienneet.
        Koska, Bob esitti(näytteli) heille muuta. Ja kuinkas siinä lopulta kävikään. Bobin kurja tilanne, jota me olimme jo katselleet jonkun aikaa. Se paljastui vasta nyt, myös hänen rooliläheisilleen. Brenda, Harriet ja moni muu eivät aikaisemmin huomanneet Bobin todellista tilannetta, koska mies oli niin taitavasti esittänyt"näyttellyt" ja "vetänyt heille tälläistä pärjääjän rooolia"
        Koska Bobin ylpeys ei antanut periksi pyytää apua ja riisua menestyjän naamiotaan, muiden nähden.

        Ehkä väärä käsityksesi jatkuu, selvityksestä huolimatta. Mutta oletan jonkun edes ymmärtävän, mitä tässä tarkoitetaan tuplaroolilla.


    • Anonyymi

      Bop on pelkuri naisten naurattaja kun ei uskalla kertoa totuutta tilanteestaan,siis kärsikööt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      43
      8699
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6398
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      80
      4812
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      119
      4558
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      160
      4446
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      69
      2993
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      165
      2186
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2078
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      156
      2015
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      48
      1795
    Aihe