Neuvotteluja on käyty salassa mutta Nokian osakkeen veivaaminen johdatti journalistit jäljille. Muina tavarasuorituksina on amerikkalaistaholla nostettu esiin Talvivaaran ja metalliteollisuus yhtiöiden enemmistöosuuksia. Tällä tavoin saataisiin yhdellä iskulla transatlanttista sitoutuneisuutta NATOn eurooppalaiselle pilarille ja Suomen ilma-ase suhteessa maailman kärkiryhmään.
GNC 09022020
GNC 09022020
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nokian ja Ericsonin ne oikeastaan jo olisivat olleet mielellaan ostamassa, kun ei ole omaa, etta toki se Nokia tai joku muukin VOI kayda osasuorituksesta. Ja kyllahan tukikohtaoptio on aina houkutteleva.
Nokia toimii sateessa ja myrskyssä, F35 vai hyvällä säällä. Ranskalaiset toimivat, oli keli mikä hyvänsä.
Jos Suomi suostuu ostamaan Gripen hävittäjät Ruotsilta, niin ruotsalaiset ovat luvanneet että Ericsson tulee kaupantekijäisinä mukana.
Tuleeko F35seen Microsoft fly-by-fire backdoor jotta kone voihyökätä silloinkin kun ohjaaja ei ajan tasalla ?