Paljonko va-yhdistyksissä on perhejäseniä? Tampereellahan suhde on noin 200/15, siis hyvin suurelta osin perheestä on vain yksi jäsenenä.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Teillä on ilmeisesti samassa osoitteessa myös kolme tai 5 jäsentä.
Viisi? Yhdessä taloudessa on kolme, muuten en tiedä kuin tuplajäsenyyksiä samassa taloudessa.
Tähän ei näytä tulleen vastauksia.
Näitä pistettiin yksinkertaisuuden nimissä, Kuitenkin jäsenmäärää lisäisi, jos olisi vaikka 2-3-4-5 jäsentä samasa peheestä, mutta vain yksi lehti. JOtkut haluaisivat, vaikka yleisestihän ei elämä ole näin "perhekeskeistä" kuin oli 50 vuiotta sitten.
Vapaa-ajattelijat saattavat olla liian rehellisiä tähän. Meillä on jäseniä jotka ovat suoraan sanoneet että puoliso on suunnilleen samalla kannalla mutta ei niin kiinnostunut asiasta. Ei silloin myöskään keinotekoisesti haluta nostaa jäsenmäärää.
On joukko jäseniä, jossa molemmat puolisot ovat jäseniä, ja tällöin usein jommalle kummalle ei tule lehteä, mutta maksavat kuitenkin jäsenmaksun. Ymmrätävät että melko pieni jäsenmaksu on tarpeen hyvän asian edistämiseen.
Juu. esim. Mäntysalot. Mutta kuinka suuri tuo osuus on?
Perheiltä, joissa on kaksi jäsentä, tulee ilmoituksia, että lehden voi laittaa vain toiselle. Säästyy paperia ja postituskuluja. Toisaalta, on oikeus lehteen, jonka voi antaa vaikka tuttaville tutustuttavaksi.