Onnistuu vaikka kortti olisi suljettu. Pitäkäähän korteistanne hyvää huolta.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8231a709-ab79-45b0-9426-d456bb6590ec
Minäkin käytän lähimaksua, käteisellä tosin. Ei ole ollut ongelmia.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8231a709-ab79-45b0-9426-d456bb6590ec
Minäkin käytän lähimaksua, käteisellä tosin. Ei ole ollut ongelmia.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pankkisalaisuuden vuoksi emme voi kommentoida yksittäisiä asiakastapauksia.
Hahaaaaaaaa--- LOL
"Onko todella niin, että lähimaksu toimii vielä kuoletuksen jälkeenkin ja kuinka kauan, jos niin on?
– Korttiostot saattavat onnistua tietyissä tilanteissa myös katoamisilmoituksen teon jälkeen, koska maksupääte ei ole aina yhteydessä pankin järjestelmään."
MITÄ VITTUA. Eivätkö maksupäätteet ole yhteydessä pankkien järjestelmiin? Kuinka voi olla mahdollista, että kun pankkikortti on suljettu, voidaan sitä yhä käyttää maksamiseen? Tai, jos tilillä ei ole katetta, kuinka kortilla voi maksaa jos siinä ei ole luotto-ominaisuutta?
Kun sim-kortti suljetaan, ei sillä voi enää soitella ja se on käyttökelvoton. Miksi pankkikortiin ei muka saada samanlaista sulkua? Taitaa olla huijaripankkien välinpitämättömyyttä tämäkin epäkohta.
Pankit kyllä mainostavat että ei ongelmia mutta moniko on menettänyt rahansa silti eikä pankki olekkaan hoitanut vastuutaan
Onneksi mulla ei ole lähimaksua kortissa. Tosin maksan rahalla muutenkin, se on turvallisempaa nykyään, digikehititys vie näitä asioita aina vain turvattomammaksi.
Se tulee automaattisesti kun korttisi uusiutuu.
Jätän kortin sitte kotiin.
Käyttö pitää aktivoida itse ensimmäisen käytön yhteydessä, jolloin kysytään tunnusluku.
Aikoinaan oli muuten luottokorteissa tämä sama ongelma, vaikka kortti kuoletettiin, niin sinne saattoi tulla veloituksia koska kaikkien paikkojen maksupäätteitä ei päivitetty sulkulistojen osalta. Pienet veloitukset meni tosi helposti läpi. Ainoa keino on pitää korttitilillä vain käyttörahaa.
olen täysin erimieltä ¨pälli