Tätä juuri painotetaan ykkösmieheltä USA:kin kun köyhät ja työttömät valitsee johtohahmoa. Töitä ja toimeentuloa.
Jussi Halla-ahon vahvuudet talouspolitiikassa?
Anonyymi
39<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Oppositiossa on helppo huudella
Vasurithan huutelivat 4 vuotta.
Että oliko helppoa???
Sitä ihmettä saadaan odottaa maailman tappiin. Halla-aho ei ymmärrä kansantaloudesta hevon haileeta.
Kannattaako edes lähetellä noin lapsellisia kommentteja 😀😁😂
Mites oa kommenttisi_
Oliko jopa sinulle liian vaikeaa?
Trump+käyttää+talouden+pöngittämiseen+miljardikaupalla+uutta+velkaa.+Ja+silti,+kun+hallinnon+työntekijöiden+palkankorotuksista+on+puhe+Trump+kertoo+ettei+onnistu+"vakavista+taloudellisista+olosuhteista"++johtuen+(Trump+cites+'serious+economic+conditions'+in+proposing+1%+pay+raise+for+federal+employees).
Ei+se+talous+taida+ollakaan+niin+hyvä+kuin+Trump+väittää.+Vaan+kukapa+uskoisikaan+miestä+(?)+joka+on+todistettavasti+valehdellut+jo+yli+16.000+kertaa+pressana+ollessaan.
No tuotas nuin, kuinkas tuo nyt olisi suurena vaatimuksena ?, kun ei tässä nykyisessä hallituksessa löydy edes elämänkokemusta ministereillä, saati talouspolitiikasta.
Onko Halla-aho pyrkimässä USA;n Presidentiksi ?
USAssa työntekijöiden palkat laskevat koko ajan ja asunnottomien määrä kaduilla pahvihökkeleissä kasvaa kasvamistaan.
USAssa pitää rikas, ettet tarvitse nukkua öitäsi parkkipaikalla autossa, vaikka käyt kokopäiväiväisesti työssä. USAssa pitää olla rikas, että voit hankkia terveysvakuutuksen, jolla pääset hoitoon. Vakuutuksettomat jäävät hoidotta tai ehkä onnistuvat saamaan esim. hammashoitoa hyväntekeväisyyttä tekevien lääkäreiden avustuksella massahoidoissa ... kuin liukuhihnalla tehtaassa.
Lienee sitä amerikkalaista unelmaa!
Perussuomalaiset ihailevat Trumppia ja hänen epäinhimillistä politiikkaansa.
Voisit edes koettaa noita valheitasi hillitä, vaikka minkäs "perussilakka" luonteelleen voi.
Esimerkki Silakoista ja heidän palstansa tasosta;
"Onko täällä ketään joka haluaisi ryhtyä mun face kaveriksi ja tulis mun feediin väittelemään parin innokkaan Persun kanssa?
Isäni jo vastasi kutsuun, mutta enempi parempi 😄 keskustelulla ja väittelyllä jaetaan aatetta!❤️ Edit: en saa hyväksyttyä kaveripyyntöjä niin nopeasti kuin toivoisin. Tykkäykset tekemisiinii tilttaa koko ajan puhelimen! Kiitos tuesta ja ymmärryksestä!❤️ kiitos kaikille!"
Trumpin valtakaudella palkat ovat kasvanet 3 vuodessa jo enemmän mitä Obaman 8 vuoden kaudella. Lisäksi työttömyys on viimeksi ollut yhtä pientä 1973 joten en sanoisi ollenkaan hullummaksi Trumpia. Sen sijaan köyhille pahin presidentti oli Bill Clinton jonka tekemä sosiaaliturvauudistus vuonna 1996 rajasi toimeentulotuen saannin 2 vuoteen ja sen jälkeen saa vain ruokakuponkeja joita vastaan pitää tehdä viikossa 30t työtä. Tätä ei Trump vielä saanut korjattua mutta hyvään suuntaan ollaan menossa kun nyt syntyy oikeita palkkatöitä eikä noita ruokakuponkeja vastaan tehtäviä orjatöitä kuten Demokraattien aikana.
No kerrohan mikä tuossa on valetta? Junnila kävi juuri äsken polvistumassa Trumpin eteen. Huhtasaarikin on tainnut siellä käydä. Ihailevia lausuntoja Trumpista kuulee persuilta aina välillä, kritiikkiä taas ei kuulu.
Niin? Persut suoltavat p.skaa sitä vauhtia että sen torjumiseen tavitaan apua.
"Trumpin valtakaudella palkat ovat kasvanet 3 vuodessa jo enemmän mitä Obaman 8 vuoden kaudella."
Ihanko totta? Tähän olisi hyvä saada jokin lähde (muu kuin Trumpetin puhe). Tilastot kertovat että USA:ssa on entistä enemmän ihmisiä jotka eivät tule toimeen palkallaan (ei edes vaikka tekee useampaa duunia).
USA:n talous lähti nousuun Obaman toimesta ja se nousu jatkuu edelleen. Tosin hitaampana kuin Obaman aikana ja osittain Trumpetin hillittömän lainanoton avulla.
Trump on kiristänyt ruokakuponkien saantia niin että harvemmat saavat niitä. Joten nälkäisiä on enemmän ...
Samaa valhetta ja omaa kuvitelmaasi, kuten tuokin kommenttisi. Valhetta siis edelleenkin kummatkin kommenttisi.
TS 31.1.2020
Naantalilainen kansanedustaja Vilhelm Junnila osallistuu Trumpin rukousaamiaiselle
IS 2.2.2017
Perussuomalaisten Huhtasaari vain metrien päässä Trumpista – ”What a moment!”
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari oli yksi suomalaispäättäjistä, joka pääsi mukaan Yhdysvaltain kongressin isännöimälle kansalliselle rukousaamiaiselle.
YLE 31.1.2017
Uutinen kertoo Soinin osallistuvan Trumpin rukousaamiaiselle yhdessä Huhtasaaren kanssa.
Kaikki nämä löytyvät helposti google-haulla "rukousaamiainen ps".
Joten toistan kysymyksen: mikä tuossa on valetta? Paitsi tietysti sinun kommenttisi.
"No kerrohan mikä tuossa on valetta? Junnila kävi juuri äsken "POLVISTUMASSA" Trumpin eteen. Huhtasaarikin on tainnut siellä käydä. Ihailevia lausuntoja Trumpista kuulee persuilta aina välillä, kritiikkiä taas ei kuulu."
Valhettahan nuo kommenttisiovat, etkö itse todellakaan sitä tajua. Neovat omia kuvitelmiasi ja luulojasi, joita kuvittelet ja toivot Pertusjen tekevän, käyttäytyvän. Ne ovat kuitenkin vain sinun, valehtelevan Silakka-antipersun valheellisia väittämiä.
N.+40+%:lla+USA:n+perheista+on+vaikeuksia+toimeentulossa.
Niin? Persut suoltavat v.suria sitä vauhtia että sen torjumiseen tavitaan apua.
Kaikki nuo löytyvät lehdistä ja ovat myös ko. persujen itsensä kertomia.
Trump nousee toiselle kaudelle nimenomaan USA;n nostamasta maailmantalouden politiikasta.
Trumpetti on toimillaan nimenomaan huonontanut maailmantaloutta (ja USA:n taloutta siinä sivussa, tutustupa esim. siihen miten maanviljelijöiden konkurssit ja itsemurhat ovat lisääntyneet Trumpetin kauppasodan seurauksena).
Halla-aho ei ymmärrä mistään mitään. Siinä A-studion haastattelussa Halla-aho rupesi nillittämään tuolinsa paikasta Eduskuntatalossa! Oli Orpolla naurussa pitelemistä. Olisi edes ymmärtänyt vertailla Kokoomuksen ja persujen talouspolitiikan yhtäläisyyksiä tai eroja mutta kun ei lahjat riittäneet kuin istumspaikkoihin.
Ei persuilla ole mitään yhteistä talouspoliittista linjaa. Ainoa yhteinen linja löytynee ilmastonmuutoksesta ja maahanmuuttovastaisuudesta. Maahanmuuttokin on kuitenkin vähentynyt. Halla-aho on tosi oikeistolainen talouspoliittisissa linjauksissa. Kokonaisuutena persujen kansanedustajat ovat tosi heikkoa sakkia. Ongelmia osataan kyllä kuvailla, mutta ratkaisut, se mitä pitäisi tehdä, ovat hukassa. Kyselytunneilla edustajat keskittyvät nälvimään ja irvailemaan. Ei sopivaa käytöstä kansanedustajille. Valitetavasti tämä on tarttunut jonkin verran myös kokoomukseen. Ainakin Heinoseen.
Vrkamiehet on palkattu tekemään talouspolitiikkaa, tehköön palkkansa eteen töitä.
Politiikan teko ei kuulu virkamiehille vaan poliitikoille. Virkamiesten tehtävänä on toteuttaa poliitikkojen päättämää talouspolitiikkaan.
Olen tullut siihen tulokseen, että persut ovat nykyisin paljon surkeampaa s@kkia kuin Soinin aikana. Pelkkä tyhmää räyhäämistä. Kansanedustajatkin surkeita omat taskut täyteen tyyppejä. Halla-aho täysin pihalla kaikissa asiakysymyksissä. Tuolin paikka tärkein! Uskomatonta!
Nykyhallituksen vahvuudet talouspolitiikassa ??
Noin pyöreät nolla. ;DDDDD
Halla-aho on väitellyt muinaisslaavilainen kirkkokielen tohtoriksi, jos se ei riitä meriitiksi talouspoliitiikan saralla, niin ei sitten mikään.
Halla-Aho on taiteilija. Hän on suorastaan kehittänyt taidetta maahanmuuttajalausunnallaan. Se on niin runoillista. Ainakin persun korvissa...
Taiteilijat ovat usein ympäristönsä kauhistelemia, kuten tässäkin tapauksessa.
Niin hullua tiedemiestä, kuin maahanmuuttolausujaa, taiteilijaakaan harva ymmärtää.
Persut toki kun tekevät niin mestarin kehoituksesta.
En luota typsy parin Sanna&Katri osaamiseen sen enempää. Ja Li vielä repii innolla taikaseinästä valuttaa. Typsyt kun aikansa häärää niin taas ollaan kreikantiellä ja EU uhkailee holhoukseen ottamisella. Niin kuin viimeksikin kun Antti ja Jutta kassaa hoiteli.
Halla-aho on koko poliittisen uransa ajan ollut oppositiossa, ilman että olisi joutunut ottamaan oikeasti vastuuta talouspolitiikasta. Siksi epäilen vahvasti hänen näkemyksiään ja koko puolueen talouspoliittisia linjauksia. Mielenkiintoista nähdä, miten käy kun ja jos perussuomalaiset pääsevät vetämään seuraavia hallitusneuvotteluita
Persut+pääsee+hallitukseen+vain+jos+kannatus+on+yli+50%,+ja+sitä+päivää+ei+tule.
Jos mestari olisi pääministeri hän järjestäisi kaikille töitä
Juuri niin, Arbeit macht frei on Mestarinkin tunnuslause.