Onko Trump hyvä presidentti?

Ainakin minä pelkään, että häirikkömäisesti käyttäytyvä presidentti on vaarallinen USA:n asukkaille, mutta myös koko maailmalle. Hän kylvää vihaa arabimaihin. Tekee äkkipikaisia ja arvaamattomia päätöksiä, voi tehdä aivan älyttömiä ratkaisuja. Minä veikkaan, että edes republikaanit eivät halua enää Trumpia jatkokaudelle. Ihmetellä täytyy, että edes USA:ssa on kannatusta tällaiselle poliitikolle. Suomessa ei menestyisi lainkaan. Pidettäisiin häirikkönä, kuin Suomessa Halla-ahoa. Mitä mieltä?

9

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhtä hyvä kuin Ronald Reagan.

      • Anonyymi

        Ei ole todellakaan. Reagan oli oikeasti suosittu ja keräsi kannatusta yli puoluerajojen, toisin kuin tämä nykyinen presidentti, jolla on "base" joka äänestää häntä aina eikä hän edes yritä tavoitella ketään muita. Tietysti se on nykyisten USA:n äänestäjien ja poliitikkojen vika, että tähän on menty, mikä on erittäin masentavaa.
        Reagan vei melkein 60 prossaa äänistä 1984 ja voitti 4 vuotta aiemmin jo ihan ilmiselvästi Carterin. En ole RR:n suuri fani, mutta ainakin hän oikeasti voitti vaalit eikä millään valitsijamiehillä ja jollain parin kymmenen tuhannen äänestäjän kääntymisellä tietyissä osavaltioissa. Sitä paitsi RR oli asenteeltaan ja moraaliltaan aivan toisenlainen ja kunnollisempi mies kuin tämä nykyinen twiittailija-in-chief.
        Tietääkseni RR ei esim. käynyt pelaamassa golfia noin 250 kertaa kolmessa vuodessa valtakaudellaan. Politiikka on monilta osin aika sama, mutta johtajana ja arvostusta herättävänä ihmisenä Reagan on aivan omaa luokkaansa.


    • Anonyymi

      Kyllä kaikki järjellä ajattelevat tietävät, että kyseessä on yksi USA:n huonommista presidenteistä koskaan. Luultavasti huonoin, ei hänellä ole mitään edellytyksiä kyseiseen toimeen.

      • Anonyymi

        Järjestänyt "JÄRJEN" ja järjellä ajattelivista huolimatta järjettömille amerikkalaisille täystyöllisyyden:
        Varmaankaan sen vuoksi Trumpilla ei ole "mtään edellytyksiä toimeen"!
        Huomaan tämän Suomen median äänestä. Huono on, huono on tuo Trumppi ja koko amerikka kärsii.
        Mutta meillä kaikki on järjetyksessä, jopa hienosti, työttömyys, vanhustenhoito jne. Hyvin on ja kaikki ja paremmaksi muuttuu. Koko ajan.
        Asiat ovat hyvällä tollalla tolkkujen suomalaisten politiikkojen ansiosta.
        Kiittäkäämme heitä ivaamalla ylevästi Trumpin kaltaisia tumpeloita.
        Ei tule saamaan yhtään ääntä, ainakaan suomalaisilta tulevista vaaleista !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Järjestänyt "JÄRJEN" ja järjellä ajattelivista huolimatta järjettömille amerikkalaisille täystyöllisyyden:
        Varmaankaan sen vuoksi Trumpilla ei ole "mtään edellytyksiä toimeen"!
        Huomaan tämän Suomen median äänestä. Huono on, huono on tuo Trumppi ja koko amerikka kärsii.
        Mutta meillä kaikki on järjetyksessä, jopa hienosti, työttömyys, vanhustenhoito jne. Hyvin on ja kaikki ja paremmaksi muuttuu. Koko ajan.
        Asiat ovat hyvällä tollalla tolkkujen suomalaisten politiikkojen ansiosta.
        Kiittäkäämme heitä ivaamalla ylevästi Trumpin kaltaisia tumpeloita.
        Ei tule saamaan yhtään ääntä, ainakaan suomalaisilta tulevista vaaleista !

        joooo,,,,,
        seuraavissa vaaleissa just tule näytön,,et kusetuksen läpi,menoa ei anneta,,millai-
        silla lupauksilla ja valheilla,,kuin viime eduskunnan vaalit,,


    • Anonyymi

      Trump lupasi tehdä USA:sta taas suuren.

      Minusta USA on nyt ainakin henkisesti paljon pienempi. Sen vaikutusvalta on pienentynyt.

      Trumpin piti hoidella Pohjois-Korea ruotuun, muttei siitä mitään tullut. Eikä Irankaan tottele Trumpia.

      • Anonyymi

        pohjos korea vastaan,,,,uhkailu,,uhkailu,,,,---lopu,tulos--O
        venesuela,,,-uhkailu,,,,,löppu,tulos -O
        irania vastaan uhkailu,,,,irakilaiset halua jenkit in OUT
        näin imperiumit,,,,kukoist,,nosu,,,huipunsa,,ja,,,,,alas
        bysantia--persia,,,espanija,,,mongolit,,,otomanit,,kerran ,,ei sitten koskaan,,
        nyt anglo,sakset,,,pikkasen näyttä,,et ei ollan heleeppo antautumassa,,mut kun väki
        ei halua lisääntymään ja väen hakun muualta on pakko,toiminnan muuttumassa,,
        ehkä teko,äly alkais auttaa siihen,,,ainakin teko,hampaiden verrattavissa,,osittain,,,,


    • Anonyymi

      on mahtava,,,siksi 74% amerikalaisista tukee häntä,,euroopassa,kin,,kaikki joilla ikuiset moraliarvot ovat elintärkeitä ihailevat DONUA,,,
      on vähemmistö joka ei tykka trumpasta,,,,,mut sen vaikutuksen maailmassa ei
      ole merkittäväksi

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe