On tämä maa sekaisin.
Hallitus haalii lisää työttömiä ulkomailta.
Anonyymi
32<50
3Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Näin se Suomi saadaan tuhottua nopeammin.Sitten vielä joku ihmettelee miksei kukaan halua tehdä tähän maahan lapsia...
Ei vaan vain ne otetaan joilla on työpaikka jo etukäteen ja firma vastaa niistä. Ei siis pakolaisia ainakana vielä oteta. Ja suomen sosiaaliturvaan eli sen oikeuteen ei riitä työn perässä muuttavalla parin kuukauden työt laki sanoo jo että on oltava vuoden työsuhde jotta saa edes terveydenhuollon saati etuisuuksia.
Hähääää uskoko itsekkään satujasi?
Työperäistä maahanmuuttoa nopeutettava!
Samalla saadaan Suomeen lisää lapsia ja tulevia työntekijöitä, jotka maksavat veroja ja tekevät lisää lapsia ...
Kyllä ne kersoja tekee...mutta rahat otetaan sinulta. Eläkää vaan finskit kuplassa niin aurinko paistaa aina...
Oma porukka vittuillaan sairaiksi ja haalitaan tänne "osaajia", jotka eivät osaa edes palkkaansa laskea, varsinkin "ohjelmisto-osaajia".
Haatainen ei ole päästään terve.
Eihän niiden terveitä tarvitse ollakaan kun omia eläkkeitään suojelevat kansalaisten kustannuksella.
Niin meillähän ei ole työttömänä yhtään hoitajaa, hitsaajaa, rakennusmiestä, siivoojaa, kokkia...
Niistä meillä on armoton pula.
Okei. Kos niitä tulee, niille maksetaan TES. Sen jälkeen valtio-kunnat-kela (eli veronmaksajat) maksaa heidän asumisensa ja toimeentulotuen lisäosia, että pärjäävät. Tottakai alkaa perheen yhdistämiset.
Muuten, jos maahanmuuttaja perheessä on isä, äiti ja 2-3 lasta, ansaitseeko esimerkiksi siivooja 2250 - 2500 euroa puhtaana käteen, että pystyy elättämään perheensä?
Tuollaista summaa velvoittaa TE keskus, ja Maahanmuuttovirasto, että pystyy myöntämään suomen kansalaisuuden.
Hyvin kysytty...
Ei kai sitä vitturivistöItä voi muuta odottaa.
Kansa ei äänestänyt vitunkantotelineitä tuonne vaan rinne sotki asiat! Uudet vaalit heti!
Ei työpaikat täyty ainakaan persujen törkyisellä räksyttämisellä!
Työpaikkoja on, mutta työntekijöitä ei löydy suomalaisista!?!
Toivotaan, että työperäiseen maahanmuuttoon saadaan nopeasti vauhtia ja työllisyys vauhtiin.
Kyllä niitä työntekijöitä on mutta kun työnantajat eivät palkkaa!! Mikä vittu siinä on vaikeaa tajuta? Onko joku sana mitä et ymmärrä?
HA!XD Eikö tuon jo moneen kertaan kumotun valheen levittäminen voisi jo loppua. Suomessa on massatyöttömyys ja lähes sen verran työhalukkaita valmiita vastaanottamaan töitä. Jos tilanne on esim. 30 000 avointa työpaikkaa / 300 000 työtöntä, 270 000 jää edelleen työttömäksi, jos kaikki paikat täytetään. Eli mihin tarvitaan ulkomaista työvoimaa? Ainoastaan joissain tapauksissa jokin yritys saattaa potea työvoimapulaa, koska sillä on tarve tietynlaiseen osaamiseen, jota ei välttämättä juuri sillä hetkellä Suomesta löydy. Mutta tämä jonkun, tai joidenkin yritysten työvoimapula ei kelpaa yleisnäkemykseksi, jolla voidaan toitottaa "Suomessa olevan työvoimapula". Työllisyys saadaan vauhtiin vain yhdellä tavalla: järjestemällä työpaikkoja. Työpaikkoja voidaan järjestää vain yhdellä tavalla: korjamaalla niitä asioita, jotka ovat johtaneet työmarkkinoiden ongelmiin. Jos olet fiksu, niin alat heti selvittämään eu-yhteismarkkinoihin, integraatioon ja kansainvälistymiseen liittyviä, yksilöön/yhteiskuntaan kohdistuvia, ongelmia. Mitä enemmän tiedät, sitä vähemmän täytyy turvautua perusteettomaan lässyttämiseen ja teennäiseen persuvihaan.
Vai ei löydy? Samat firmat, jotka vastaavat meikäläiselle ei-oota, ottavat "osaajia" Euroopan ulkopuolelta. Se intialaisten "osaaminen" vaikuttaakin todella huimalle.
Siitä vain, katsotaan mikä hienous tästäkin taas seuraa. Tuskin kovin huima nousukausi.
Odotin Haataiselta ihan jotain muuta. Olen erittäin pettynyt demareihin.
Niin tuohon eka kysymykseen . Jo yli 50 v. sitten olin aika nuori ,kuulin keskustelun.,mitä tapahtuu tänä aikana. Ja nyt tiedän mistä puhuivat, maahanmuutot ym .muutokset , ja koko maailma tietynlailla sekaisin,ei pelkästään Suomi. Silloin kuuntelin n,10 vanhana ihmetellen . Nyt en epäile pätkääkään ,kun tajuan/sin itse tuon asian. Ja lisää tapahtuu !! Ikävä kyllä,emme enää voi näille asioille yleisesti mitään , mut yksilötaholla jotain ??? Nyt ymmärrän sen aikaisen puheen mm. kännykät,tietokoneet ,ja digiajan. Jo9ku ymmärsi jo silloin paremmin, mut monikaan ei uskonut??? Nyt tiedän.?? Ja moni tänpäivän ihminen ei halua uskoa näitä asioita todeksi ,pelkää ehkä tulevaa. Näin se vaan menee !!
Toi saatanan Marin ja Ohisalo voitais viedä Kreikkaan ja jättää sinne, siinä olisi oikea ratkaisu kaikkeen vääryyteen mitä ne on saanu aikaan.
Kansa ei halua näitä kahta söhlöä, joten uudet vaalit nyt jo!!
olisivat hallituksen ministerit kerrankin rehellisiä pakolais politiikan suhteen äänestäjille,
Suomi ei tule tulemaan toimeen ilman ulkomailta tulevia työntekijöitä!
Nyt joka ainoa suomalainen työtön lisäkoulutukseen, jotta työpaikka löytyy!
Peruskoulupapereilla ei tietyskikään voi vaatia korkeakoulutetun työpaikkaa ja ansioita!
Olen vain peruskoulun käynyt mutta vuositulot ovat 359.000€ ...tarkoittaako tämä että olen tyhmempi kuin korkeakoulutettu?
Korkeakoulutettujen määrä ikäluokassa toisensa jälkeen ollut maailman suurimpia, mutta ei vain työvoimaa löydy, joo... maailman paras koululaitos ja osaajat pitää tuoda kehitysmaista.... valehteleeko tässä joku?
Mamu ravintolaan tes?? Kyllä siellä ei tunneta käsitettä.
Ei tätä maata nosteta halpatyövoimalla?
Työvääenpuolue ajamassa halpatyövoimaa maahan vielä! Sitä en ihmettele yhtään jos vihreät ajaa, nehän on kaikki porvarispentuja eivätkäole köyhyyttä nähneet yksikään, mutta demareissa sentään on ollut duunareitakin. Vaan eipä taida olla enää, kun Rinnekin skipattiin syrjään.
Kuka kävisi kertomassa hallitukselle, että elättien hyysääminen kalliissa Suomessa ,
ei ole tuottavaa työtä eikä siitä tule Suomeen tuloja.
Jonnekki noita valtion varoja pitää tuhlata, kun eivät jeesaa kantaväestöä
Lähettäävät syyriaan meidän veroeuroja
"Suomi ei tule tulemaan toimeen ilman ulkomailta tulevia työntekijöitä!
Nyt joka ainoa suomalainen työtön lisäkoulutukseen, jotta työpaikka löytyy!
Peruskoulupapereilla ei tietyskikään voi vaatia korkeakoulutetun työpaikkaa ja ansioita!"
Tämähän on totta.
Lukutaitosia vain niin vähän.
Vihreä unelma on jo tuhonnut Suomen!!
Tai jospa se Urkin suomi ja työttömyys, eli kuka uskoo poliitikkoon? Eli 40 vuotta moiset loiset ovat maata kuntoon laittaneet ja mites on mennyt?