Raamattu

Raamatussa sanotaan ihmisistä: 'Joka on vähimmässä väärä on paljossakin väärä'.
Sama koskee raamattua itseään.
4242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vaan kun tässä tapauksessa tuo raukeaa siihen että jos Raamattu on väärä (missä ko. teksti on melkoisen "vähänä.") Niin sittenhän tuo tekstikin on väärä. Ja jos tuo teksti on väärä, niin se siitä.. ;)

Äänestä
  • että Raamatun missään lauseessa ei voisi olla ajatusta. Kyse on siitä, että tuo ajatus ei tule mistään Jumalasta. Jos se tulisi Jumalasta, niin Raamatun perversseimmätkin lauseet tulisivat ilmeisesti silloin Jumalasta, ja silloin on todettava, että Raamatun Jumala on erittäin perverssi tyyppi.

    Äänestä

  • Pakana(M) kirjoitti:

    että Raamatun missään lauseessa ei voisi olla ajatusta. Kyse on siitä, että tuo ajatus ei tule mistään Jumalasta. Jos se tulisi Jumalasta, niin Raamatun perversseimmätkin lauseet tulisivat ilmeisesti silloin Jumalasta, ja silloin on todettava, että Raamatun Jumala on erittäin perverssi tyyppi.

    kohta alat itsekin uskomaan siihen mitä kirjoitat ja "puhut". senverran paljon toistat itseäsi =)

    Äänestä

  • Pakana(M) kirjoitti:

    että Raamatun missään lauseessa ei voisi olla ajatusta. Kyse on siitä, että tuo ajatus ei tule mistään Jumalasta. Jos se tulisi Jumalasta, niin Raamatun perversseimmätkin lauseet tulisivat ilmeisesti silloin Jumalasta, ja silloin on todettava, että Raamatun Jumala on erittäin perverssi tyyppi.

    ihme epeli, mutta sanottakoon että tällä Jumalan sanalla tarkoitetaan toki sitä että Raamatussa on suoria Jumalan sanoja. Mutta Raamattu on pääasiassa Jumalan henkeyttämä, ihmisen kirjaama kokonaisuus joka käsittelee niin hyvien kuin pahojen kokemuksia yms.

    PErverssi? No sinua tässä perverssiksi voi sanoa, kuka muuten voisi sanoa että "lapselle" on kovinkaan ominaista esim. irstailu yms..
    Tai sitten lapsuutesi on ollut järin onneton?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


theos kirjoitti:

Raamatussa sanotaan ihmisistä: 'Joka on vähimmässä väärä on paljossakin väärä'.
Sama koskee raamattua itseään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu