USA varoittaa Kiinalaisesta 5G Troijan hevosesta

Yhdysvaltain puolustusministeri Mark Esper varoittaa Eurooppaa ”Kiinan tiedustelun Troijan hevosesta” ja viittaa Huaweihin.

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/18e95a74-86ce-4e64-8334-23b9c60a5c39?ref=ampparit:c22b

Amerikkalaiset tietävät mistä puhuvat. Olihan heillä Saksalaisten kanssa vuosikymmeniä troijan hevonen esim. Suomen ulkoministeriössä.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/83fcf1f5-5d68-4c0f-8ba0-c4e03f67f102

'
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Aika hiljaa Suomen viranomaiset ja media tuosta, että Jenkit luki Suomen ulkoministeriön salaista viestintää.

Äänestä
  • Mehän ollaan jenkkien alusmaa, joten avoimet tietoliikenneyhteydet sinne selviö, omasta toimesta järjestetty asia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mehän ollaan jenkkien alusmaa, joten avoimet tietoliikenneyhteydet sinne selviö, omasta toimesta järjestetty asia.

    Millään en jaksa uskoa, etteiko Jenkit olisi käyttäneet tietojaan epärehellisesti.

    Esim tapauksessa, missä Suomalainen ja Jenkkiläinen yritys kilpailee samasta urakasta

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Millään en jaksa uskoa, etteiko Jenkit olisi käyttäneet tietojaan epärehellisesti.

    Esim tapauksessa, missä Suomalainen ja Jenkkiläinen yritys kilpailee samasta urakasta

    Hornettien hankinan aikaa Jenkkien oli helppo tehdä oma tarjouksensa, kun oli pääsy lukemaan muiden tarjoajien tarjouksia ja vielä ostajan omiin arvioihin ja mielipiteisiin.

    Onkohan tuo nyt jotenkin estetty kun hankitaan Hornettien seuraajaa.

    Äänestä

Miksi USA vetoaa suosimaan Nokiaa ja Ericssonia? Eikö USA:lla ole itsellä tällaista teknologiaa....? Mikä helkkarin kehitysmaa siitä on tullut???

Äänestä

>> Millään en jaksa uskoa, etteiko Jenkit olisi käyttäneet tietojaan epärehellisesti.

Joka ikinen amerikkalaisen Googlen Android-käyttöjärjestelmän päällä toimiva puhelin on suoraan NSA-tiedustelupalvelun kuunneltavissa. Android edellyttää muutaman tietyn sirun käyttöä puhelimissa, ja se avaa NSA:lle kaikki ovet.

Aikanaan maailman suurin kännykkävalmistaja Nokia kaatui sekä Kiinan että USA:n suorittaman teknisen vakoilun alle.

Kiinalaiset tiedustelupalvelut varastivat Nokian Windows-työasemilta suoraan piirustukset ja suunnitelmat. Kiina nosti 10 vuodessa tyhjistä nykyisen maailmanlaajuisen kännykkätuotannoon.

Äänestä
  • Eli vaihtoehtona on antaa joko Jenkkien tai Kiinalaisten kuunnella liikesalaisuudet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli vaihtoehtona on antaa joko Jenkkien tai Kiinalaisten kuunnella liikesalaisuudet.

    Venäläisethän ovat satojen miljoonien panostuksella kehittämässä suomalaisen Jolla/Sailfishin käyttöjärjestelmää.

    Sen voi nykyisellään asentaa ainakin Sonyn puhelimiin ja joihinkin Huaeweihin.

    Venäläisten tavoitteena on pystyä puhelimissaan pysymään sekä Kiinan että USA:n tiedustelupalvelujen ulottumattomissa. Mutta avaako tämä kolmas vaihtoehtkäyttis sitten ovet vain Venäjän tiedustelupalveluille?

    Äänestä

Kiina on oikea ryssä kakkonen. En lähtisi liikoja luottamaan tärkeissä asioissa.

Äänestä

mitään ei o9le koskaan tehty väärin tai ilkeästi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Yhdysvaltain puolustusministeri Mark Esper varoittaa Eurooppaa ”Kiinan tiedustelun Troijan hevosesta” ja viittaa Huaweihin.

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/18e95a74-86ce-4e64-8334-23b9c60a5c39?ref=ampparit:c22b

Amerikkalaiset tietävät mistä puhuvat. Olihan heillä Saksalaisten kanssa vuosikymmeniä troijan hevonen esim. Suomen ulkoministeriössä.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/83fcf1f5-5d68-4c0f-8ba0-c4e03f67f102

'

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu