Miksi sitten lapsen kanssa pitäisi 800euroa riittää. Enempi lapsi tarvii asioita,ruokaa kuin vanhus. Ja en jaksanut tuota pitkää ketjua selata. Itse ostan enempi lapselle ruokaa ,vaatetta, leluja jne kuin itselle. Lapsella täytyy olla asiat hyvin. Ymmärrätte varmaan,että kaikki maksaa.
Eläkeläiset valittaa ettei riitä tonnin eläke
Anonyymi
38<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Huomatkaa kuukaudessa on 28-31 päivää. Ensin tuosta 800 pois kaikki kulut ja jakaa noile päiville ruokaan ym ei jää isosti. Meillä menee usein 10-20e päivä syömiseen!!
Voihan se lapsen kanssa elävä mennä vaikka miten hyväpalkkaiseen duuniin eikä odota fyrkkaa itselleen muilta työssäkävijöiltä.
Olipa erittäin fiksu komma. Haluaisin nähä sinut kirjoittaja. Ja kerroppa hyväpalkkainen duuni. Toki.
Minä teen tukien lisäksi pieniä bisneksiä. Hyvin pärjätään. En ole valittanutkaan tosin missään elämääni. Matalalla profiililla tää elämä menee,kuten eräs päästään pipi naapuri kehotti elämään. Itse juoksi ambulanssikuskeja karkuun ja yritti hukuttua. Hah. No pata kattilaa soimaa jne. Maailmaan mahtuu monenlaista kulkijaa, tällä hetkellä pidän huolta omasta elämästä ja läheisten.
Aloitus on taas vedätys.
888 euroa on minimi joka pitää jäädä lapsen kanssa asumiskulujen jälkeen. Jos lapsi on yli 10 vuotta 924 euroa kuukaudessa. Eli ei voi jäädä 800 euroa kuukaudessa käteen josta vielä maksaa kaikki kulut.
Mitä tulee tuohon tonnin eläkkeeseen, niin siitä kun vuokran maksaa joutuu hakemaan asumistukea ja hyvässä lykyssä toimeentulotukea, kun perusosa elämiseen on vain 502,21
Ei muuten mee noin,jos on liian iso vuokra. Joutuu maksaa asumiskuluista itse,se pienentää toimeentulotukea. Älkää tulko lausumaan viisauksia,jos ette tiedä tasan tarkkaan aloituksen ihmistä.
Jos ei rahat riitä kalliimman vuokra-asunnon maksuun, niin on luonnollista, että silloin muutetaan edullisempaan asuntoon. Jos sossu maksaisi kaikille neliöille asumistuen, niin tottahan tällä asuttaisi monen sadan neliön asunnoissa ja sossu maksaisi.
en ole muuttamassa
Sitten pitää hyväksyä se, että itse maksaa sen ylimenevään osan vuokrasta. Kalliimmalla vuokralla asuminen on oma päätös eikä silloin sovi valittaa.
"Lapsen kanssa elävä" on yleensä nuori tai keski-ikäinen, työkykyinen ja terve ihminen. Hänen kuuluu mennä töihin elättääkseen itsensä ja lapsensa, toisin kuin vanhan ja olettettavasti sairaan eläkeläisen.
Ja eläkeläinen varmasti on ikänsä jo tehnyt raskasta , pienipalkkaista työtä, jolloin eläkekin on jäänyt pieneksi. Eläkeläinen myös on varmasti itse elättänyt ja kasvattanut lapsensa, eihän vielä muutama vuosikymmen sitten ollut mitään etuuksia!!
Ei muuta kuin työhön vaan aloittaja. ! Emme me veronmaksajat ole mitään lapsesi elättäjäjiä, vaan sinä ITSE joka olet lapsesi itsellesi hommannutkin!!
Vai vielä pitäisi näiden kotona lorvijoiden lapsetkin elättää ! Nyt lopeta lapsellasi atsastaminen, sekä lasten tekeminen etuuksien toivossa!
Kaikkea se sairas mielikuvitus tuottaa! Vai eläkeläisiltä pitäisi ottaa vähätkin tulonsa ja siirtää näille aivottomille tyhjäntoimittajille.
Koulukiusattuna ei ole helppoa aikuisenakaan. Joten kyllä te kiusaajat maksatte meidän nujerrettujen elämisen. Olisitte aikanaan miettineet,kun toisia lyttäätte.
ole hiljaa.
Jos asuu ylikalliissa asunnossa on se useimmiten oma valinta. Ei toki aina, olosuhteetkin vaikuttavat joskus asiaan. Kuten asuinpaikkakunta, asuntojen saatavuus ym. tekijät.
totta. en valita.
Tarkoit kaiketi tuota yhtä pitkää ketjua. Tuo hänen kertomansa 800 euroa (todellisuudessa noin 900 euroa) on summa, mikä hänelle jää, kun sossu on maksanut asunnon, sähkölaskut, lämmityksen, vesimaksut, lääkärimaksut, mahdolliset lääkkeet muut harkinnan varaiset tuet. Hänelle jää 800 euroa törsättäväksi kuukaudessa. Se tekee 30 euroa päivää kohden. Se on paljon.
Vai oikein törsättäväksi. Se on pieni raha. Ja ei jää 800 eikä 900 törsättäväksi. Jos tietäisit mitä kaikkea joudun maksamaan. Tuo summa ei siis jää ruokaan. Ei lainkaan. Mutta mitä täällä randomeille selittämään elämäänsä. Tuskin asutte lähimaillanikaan. Jatkakaa elämäänne. Niin jatkan minäkin ja ihan teidän kiusaksi haen kaikki tuet,röyhkeästi. Eikä hävetä ja päätin,etten enää edes hae töitä. Teidän SYY. Ai nii en oo kyl tähänkään asti hakenut😆😆😆
Sähän oot Iteki köyhä ja tt tuella.
Tuet tulevat huomattavasti putoamaan tulevaisuudessa, veronmaksajien vähentyessä..
Koulukiusaaminen ei ole mikään este tai syy työttömyyteen. Lukuisia, ellei suurinta osaa ihmisistä kiusata jossain elämänvaiheessa , koulussa tai työelämässä
.Useimmille s eei ole mikään syy jäädä itkemään ja työkyvyttömäksi. Joten turha etsiä tekosyitä ja hakea sääliä näillä koulukiusaamisjutuilla!
Moni todella menestynyt ihminen on ollut koulukiusattu.
Kerro meille, että mitä joudut maksamaan tuosta 800 eurosta, niin on ehkä hieman helpompi ottaa kantaa.
Iso raha se on. Et tee yhtään mitään sen rahan eteen. Kaikki tulee sulle vaan jostakin ja et viitti edes ainehtia töihin. Tuskin osaat edes hävetä. Makoilet vaan ja yhteiskunta huolehtii susta. En kehtais. Tolla asenteella ei kauas pötkitä.
Ihan turhaa syyttää toisia tai yhteiskuntaa omista töpeksimisistä. Itse jokainen elämänsä säätää!
Jos on mielenterveysongelmia, niihin voit hakea apua. Jos on koulukiusattu, ei sitä tarvitse koko elämää mukanaan kantaa, eikä me olla sinua koulussa kiusattu.
Ja heittäytymällä tukien varaan ja nyhjäämään kuvailemallasi tavalla, pilaat vielä lapsesi elämänkin. Ajattele edes omaa lastasi!
Mulla ei jää 800€ lapsen kanssa elämiseen. Ei se silti haittaa. Lyhentelen omasta elämisosuudesta juttuja ja lapselle kyllä ostan kaiken tarpeellisen ja terveellistä ruokaa on joka päivä. En ole koskaan valittanut,mutta en myöskään suostu häpeämään tai nöyristelemään mitään tai ketään. Elän elämääni ja sillä siisti. Minulle on yks ja sama,jos joku juoruaa tai vihaa. Mitä se minua liikuttaa. Koti on paikka,jossa saa olla suojassa pahalta maailmalta ja ihmisiltä.
Kaikille Suomalaisille yli 18 v pitäisi olla min 1000€ kuukausitulo.
Saahan tuo aloittajakin reilusti yli tonnin. Tuppaa nuo asumiskustannukset aina unohtumaan näiltä tuensaajilta. Ihan kun se palkansaaja ei niitä joutuisi muka maksamaan. Sitten verrataan muka käteen jäävää osaa siihen mitä joku saa palkkaa verojen jälkeen ja valitetaan miten vähän saa tukia. Todellisuudessa tuokin aloittaja saa käteen 1600-1700 euroa. Eli saman kun mitä jos hän olisi töissä josta maksettaisiin reilun 2000 euron bruttopalkkaa.
Samaa mieltä olen.
Mää saan eläkett/asumistukkee 1160€/kk netto.
Mää asu yksin ko akka sano jot näkemiin.
Hyvä kysymys,miksi 800 euroa pitäisi riittää?
Mielestäni sen ei pitäisikään riittää,tätä varten on olemassa "toimeentuloturva"
jota joutuu hakemaan kuukausittain.
(Nyt vain on tilanne ettei "Kelan"eurot sattumaisista Hallituksen tekemisistä syistä
riitä jakamaan toimeentulotukea,tämä taasen saa aikaan "Kelalla"toimia siirtelyä
maksamisista jotka viivästyy.jopa toisilla 3 kuukauttakin. Tällaiset toimet saavat taasen aikaan asiakaan "Junaradalla istumista" kohtalokkaiden seurauksin,josta taasen
Kela hyötyy.)On jokseenkin turha odotta nyky hallitukselta (2020)parantavia toimia
jotka voisivat toteutua pika pika vauhtia.(On helpoa luvata/aivan toinen asia täyttää)
lupauksia.Jokaiselle alle 18 vuoden ikäiselle kasvattajalle tulisi maksaa 2000 euron
palkka/kk jäädessään hoitamaan kotona lastaan 18 vuoden ikään saakka.Kuntatasolla pitäisi tähän puuttua,ottaa Valtio mukaan hankeeseen.
Taidat itse olla juuri useamman alle 18-vuotiaan " kasvattaja":::) Ymmärrän kodinhoidon tuen alle kouluikäisille, ja sehän on sinällään jo riittävä.
Kouluikäisen lapsen on jo pärjättävä jonkin aikaa yksin illallakin esim. vanhemman myöhemmän työvuoron ajan. Muutoinkin kun lapsi on koulussa, normaali vanhempi on töissä.
Tuollaiset kasvattajan palkat ovat naurettavia päiväuniasi, normaali vanhempi elättää itse lapsensa.
Se on Kotihoidon tuki. Ei kodinhoito. Ei siivoukseen pelkästään😂😂
Ei monikaan eläkeläinen valita, vaikka takuueläke vain ja siitäkin riittää vielä avustaa lapsenlapsia. Eli hyvinkin sama tilanne, kuin sinulla, koska moni avustaa lapsiaan tai lapsenlapsia.
Oma äitini 82v. saa takuueläkkeen, ei hae asumistukea tai muitakaan tukia ja ei valita. Rahaa jää vielä säästöönkin!
Joillekin ei riitä mikään raha, juuri eilen yksi tuttu työtön kertoi vuodessa kuluttaneensa äitinsä eläkkeistä säästämän 60000€ perinnön.
Rahaa on niin helppo tuhlata. Etenkin jos on tottnut siihen että sen eteen ei tarvitse yhtään mitään tehdä.
Ei moni yksinhuoltajakaan valita tai yhteishuoltaja,jollainen itse olen. Toinen osapuoli kyllä osallistuu rahallisesti,siinä se. Ja ostaa vaatetta ym. Siltikin rahat ei piisaa. Mutta ei ne monella työssäolevallakaan piisaa,olen kuullut. Asuminen,auto, vie paljon rahaa ja töissä vaikea kulkea ilman autoa,ellei työpaikka lähellä. Liikkuvaa työtä varten oltava ajokortti,kaikilla ei siihenkään varaa!
No se riippuu persoonasta. En tuhlaa.
Suomessa on vuokrat päässyt karkaamaan liian suuriksi palkkoihin ja eläkkeisiin nähden. Pelkällä takuueläkkeellä ei mitään vuokria maksella, asumistukea pakko hakea.
Ja pahimmassa tapauksessa vielä toimeentulotukea.
Totutimme molemmat lapsemme jo taaperoiästä alkaen, etteivät he voi saada kaikkea.
Niukkuus oli perhekohtaista emmekä nstaneet lapsiamme jalustalle tinkien perheen todella tärkeistä asioista.
Tietenkin jossakin vaiheissa tuli "naapurin kallellakin on" ja vastaavaa. Teimme heti alkuun selväksi, ettei kallen olemiset kuulummeille tippaakaan.
Minusta on edesvastuutonta ja kahunpalvelus lapselle antaa valheellinen kuva elämän realiteeteistä
Tuolla "lapselleparasta" asenne johtaa tilanteeseen jossa tavis ei enää jossakin vaiheessa pysty vastaamaan lapsen varttumisen myötä kasvaneisiin tarpeisiin.
Hyviä pointteja lasten kasvatuksesta. Ovat varmaan saaneet lämpimän mutta realistisen kasvatuksen.
Jos opettaa lapsensa sellaiseksi että sivuna vain täytyy saada enemmän, kalliimpaa, hienompaa ja trendikkäämpää tavaraa, niin eihän siihen silloin tule mitään loppua ikinä.
Tavaraa tärkeämpää on tukea lasta terveeseen itsetuntoon, joka ei ole kännykän kalleudesta riippuvainen.
Tuttavapiirissä on yksi rikkaan perheen lapsi, jolla on koko ajan huoli siitä, onko päällä tarpeeksi hienoa merkkivaatetta, tukka meikattu viimeisen trendin mukaisesti, perheen lomamatkat tarpeeksi kauaksi ulkomaille ja taskussa tarpeeksi hieno uusi kännykkä. Lapsi ei vaikuta onnelliselta vaikka perheellä on rahaa vaikka kuinka paljon ja hänelle ostetaan koko ajan tavaraa.
Itsetunto ei ole rahasta kiinni!
Juuri+näin.+Jos+on+köyhä+ei+lasta+voi+kasvattaa+luulemaan+jotain+muuta.+Yli+99%+ihmisistä+ei+voi+ikinä+elää+samaa+elämää+kuin+varakkaat.+Se+on+surullista,+mutta+jääkylmä+tosiasia.+Lapsia+ei+pidä+opettaa+luulemaan+jotain+muuta,+se+johtaa+muuten+kieroutuneeseen+käsitykseen+omasta+taloudesta,+mikä+aiheuttaa+ennemmin+ja+myöhemmin+niin+monelle+tuttuja+ongelmia:+velkaantumista+ja+ulosottokierrettä.