Voittoa tavoittelematon yhtiö

Anonyymi

Asuin aikanaan turussa kerrostaloalueella jyrkkälässä joka on voittoa tavoittelematon yhtiö. No, tietysti voittoa täytyy saada että yhtiö pysyy pystyssä ja kiinteistö tulee hoidettua, rempparahaa ym. Tämä yhtiö teki jokuvuosi aikaa mittavan remontin ko. taloihin eikä vuokrahinnat sen takia nousseet, vaan yhtiö kustansi sen itse. Saatiin jopa 1kk vuokra remontin aiheuttamien häiriöiden vuoksi. Varsinainen ihmettelynaiheeni onkin miksei suomen hallitus voisi ajaa samanlaista "politiikkaa" esimerkiksi vanhustenhoidossa? Perustaa asuntoja, hoivakoteja ym. jotka toimisivat samalla periaatteella? Tästä välistä jäisi ne julmetut osingonmaksamiset sijoittajille jotka niistä tällähetkellä nauttivat. Jos ja kun "ylimääräistä" voittoa tulee niillä voisi palveluja parantaa. Tämä ei takuulla pitkänpäälle tulisi valtiolle yhtään kalliimmaksi vaan päinvastoin, ja vanhuksista huolehtiminen takuulla paranisi. Tarkoitan siis ettei näitä palveluita ulkoistettaisi ahneille "liikeihmisille".

2

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuollainen toiminta luetaan sosialistiseksi, Suomi on mukana markkina humussa, joten miljoonat vilahtaa eliitin taskuun?

    • Anonyymi

      Tietenkään nämä rakennukset ei mistään taivaasta tipahda. Tällaiset säätiöt jotka ovat voittoa tuottamattomia saavat esim. testamenttilahjoituksina, keräyksellä tms. rahat joilla rahoitetaan. Saat varmaan itsekin perustaa säätiön, ottaa siihen halvalla asukkaat ja remontoida, miten parhaaksi haluat.
      Meilläpäin oli hoitokoteja säätiöillä, mutta hinnat ja toiminta oli jokseenkin samaa kuin muuallakin. Nyttemmin ovat kyllä jo lähes lopettaneet toimintansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1474
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      55
      1407
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1114
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      746
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      691
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      120
      607
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      558
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe