Asuin aikanaan turussa kerrostaloalueella jyrkkälässä joka on voittoa tavoittelematon yhtiö. No, tietysti voittoa täytyy saada että yhtiö pysyy pystyssä ja kiinteistö tulee hoidettua, rempparahaa ym. Tämä yhtiö teki jokuvuosi aikaa mittavan remontin ko. taloihin eikä vuokrahinnat sen takia nousseet, vaan yhtiö kustansi sen itse. Saatiin jopa 1kk vuokra remontin aiheuttamien häiriöiden vuoksi. Varsinainen ihmettelynaiheeni onkin miksei suomen hallitus voisi ajaa samanlaista "politiikkaa" esimerkiksi vanhustenhoidossa? Perustaa asuntoja, hoivakoteja ym. jotka toimisivat samalla periaatteella? Tästä välistä jäisi ne julmetut osingonmaksamiset sijoittajille jotka niistä tällähetkellä nauttivat. Jos ja kun "ylimääräistä" voittoa tulee niillä voisi palveluja parantaa. Tämä ei takuulla pitkänpäälle tulisi valtiolle yhtään kalliimmaksi vaan päinvastoin, ja vanhuksista huolehtiminen takuulla paranisi. Tarkoitan siis ettei näitä palveluita ulkoistettaisi ahneille "liikeihmisille".
Voittoa tavoittelematon yhtiö
2
266
Vastaukset
- Anonyymi
Tuollainen toiminta luetaan sosialistiseksi, Suomi on mukana markkina humussa, joten miljoonat vilahtaa eliitin taskuun?
- Anonyymi
Tietenkään nämä rakennukset ei mistään taivaasta tipahda. Tällaiset säätiöt jotka ovat voittoa tuottamattomia saavat esim. testamenttilahjoituksina, keräyksellä tms. rahat joilla rahoitetaan. Saat varmaan itsekin perustaa säätiön, ottaa siihen halvalla asukkaat ja remontoida, miten parhaaksi haluat.
Meilläpäin oli hoitokoteja säätiöillä, mutta hinnat ja toiminta oli jokseenkin samaa kuin muuallakin. Nyttemmin ovat kyllä jo lähes lopettaneet toimintansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131474Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2551407- 1061114
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1211071- 76746
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168691- 120607
- 52572
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala368558Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52515