HIV testitulos ei näy omakanta -sivulla

Anonyymi

Moi,
Kävin tänään verikokeissa ja samanpäivänä omakanta -sivulla tuli tulokset paitsi HIV tulosta ei näkynyt. Mistä tämä johtuu? Onko tämä jokin käytäntö vai onko minuun tarttunut HIV, jota varten lääkäri pyytää minut tulemaan vastaanotolle? Tämä testi otettu 1kk suojaamattomasta seksistä.

6

5532

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei vielä välttämättä näy testissä. 2-3 kk taitaa olla vieläkin se aika jotta näkyy.

    • Anonyymi

      Testitulosta ei ole vielä vain laitettu tai sitä ei ole tehty tmv.

      HI-virus testitulokset näkyvät kyllä kannassa siinä missä muutkin, joskus vain sattuu olemaan ruuhkaa ja tulosten julkaisussa voi kestää.

      Odota n. 2 arkipäivää ja jos testituloksia ei näy, soita terveysasemalle.

      Jos tulos olisi positiivinen, lääkäri olisi jo soittanut sinulle ja ilmoittanut asian, positiivisista ja välitöntä hoitoa vaativista tartunta tuloksista ilmoitetaan AINA henkilökohtaisesti.

      HI-virus on välitöntä hoitoa vaativa virustartunta, joten lääkärisi kyllä ilmoittaa jos tulos on positiivinen olit sitten ehtinyt näkemään tuloksen kannasta ennen puhelua tai et.

    • Anonyymi

      Käyn PrEP-testeissä kolmen kuukauden välein. Ensimmäisellä kerralla HIV-testin tulos tuli kantaan vasta lääkärillä käynnin jälkeen. Nykyään muut testitulokset tulevat nopeasti (samana päivänä tai viimeistään seuraavana), HIV-testin tulos saattaa kestää viikonkin. Fimlabissa sanoivat minulle, että tuo johtuu siitä, että HIV-testit lähetetään muualle analysoitavaksi.

    • Anonyymi

      Se ei näy siksi, että tulos on positiivinen. Positiivista tulosta ei laiteta OmaKantaan vaan lääkäri ilmoittaa sen aina henkilökohtaisesti. Ei ole vielä ehtinyt soitella.

      • Anonyymi

        Turha itkeä kun on jo löysät pöksyissä oma vika jos hiv tarttuu idiootti


      • Anonyymi kirjoitti:

        Turha itkeä kun on jo löysät pöksyissä oma vika jos hiv tarttuu idiootti

        Erittäin typerä kommentti!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      214
      4312
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      53
      2797
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      122
      2417
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2055
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      223
      1952
    6. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      35
      1666
    7. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      33
      1508
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      106
      1428
    9. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      49
      1350
    10. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      56
      1049
    Aihe