Poistettu koronapeli- keskustelu?

Tuosta oli siis kanneltu koska aihe oli maankuoria järisyttävä ja aloittaja oli totuuksien lähteillä.
Kyse oli tuon pelin vaikutus tulevaisuuteen. Hullumpiakin kysymyksiä on toki palstalla esitetty.

Naperona koulujen päätyttyä minulta ajeltiin pää siiliksi ja lähetetiin lasten keskitysleireille. Olin uppiniskainen ja pitkävihainen ja sillä tuulella ollessani vain mulkoilin perunasoppalautaseni yli enkä vastannut mitään esitettyihin kysymyksiin.

Keskitysleirilläni oli aina korona- peli. Keittiömammoilta haimme perunajauhoa jolla liukastimme pöydän ja taas paukuteltiin.

Muistan aina Jaanan jolta kysyin saanko koskea sitä pöksyjen alta. Antoi luvan ja olimme siitä lähtien leirillä kuin paita ja peppu.
Voin siis katsoa että tämä leiri koronapeleineen avarsi maailmankuvaani suuresti.

2

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistan hyvin lämpimästi korona-pelin, olinhan aikoinaan koronapelissä mestari, pieksin mennen tullen vastustajani yksitellen, loppuottelussa oli vastassani oma iso siskoni jonkä täpärästi voitin, elettiin vuotta -88 :)

    • Anonyymi

      Rasittavaa vastata viestiin ja klikata sitten tämän teksti-ikkunan Googlen käyttöehtoja. En ehdi julkaista, oikoluku korvaa vääriä sanoja, ja lopuksi peruuttamallakaan ei saa enää eteen kirjoittamaansa. Täytyy valita haluaako kirjoittaa yhä uudelleen vai valittaa ja unohtaa. Valitsin toisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2715
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1119
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1001
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      904
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      873
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe