Työttömät työhön.

Anonyymi

Totuus on! Eduskunta suunnittelee tekevänsä työttömyysluvut pienemmäksi. Todellakin tekevät kun työttömät koulutukseen. Työttömät koulutuksessa ovat opiskelijoita, eivät työttömiä. Tuolla riittäisi kunnissa metsän harvennusta työttömille. Siitä harjoittelua ja työ touhua, jos homma ei kiinnosta niin ei päivärahaa. Vihdin kunnallakin riittää harvennettavaa metsää Lohjan koville työttömille miehille. Monella muullakin kunnalla olisi hommia työttömille.

8

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ottais mallia tosimiehest.

      • Anonyymi

        Mutta kun me yksinäiset viedään kaikki. :(


      • Anonyymi

        Mä oon kaikessa niin paljon parempi kuin te yksinäiset juorupukit,,Siksi helppo juoruta kun ette tajuu mstään mitään!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mä oon kaikessa niin paljon parempi kuin te yksinäiset juorupukit,,Siksi helppo juoruta kun ette tajuu mstään mitään!!

        Miksi anhehtia työtä kun pysyy sitä köyhänä muutenkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi anhehtia työtä kun pysyy sitä köyhänä muutenkin.

        Voitaisiinko työttömät velvoittaa vuolemaan veneentappeja?


    • Anonyymi

      Juuri niin. Eipä ole ihme että valtiolla on paljon velkaa kun sillä on kuitenkin varaa elättää suurta joukkoa näitä kyliä kierteleviä ihmisiä joita työnteko tai opiskelu ei tunnu kiinnostavan pätkääkään. Koskahan tässä maassa lopultakin aletaan tajuamaan, että se ei ainoastaan tule kalliiksi veronmaksajille, mutta myös passivoi, sekä altistaa nämä henkilöt epämääräiselle elämäntyylille, jossa alkoholi, huumeet ja rikollisuus ovat uhkana. Miksi Suomen valtio sensijaan että se pyrkisi auttamaan näitä ihmisiä tulemaan vastuuntuntoiseksi kansalaiseksi, passivoikin heitä tällä väärällä ja järjenvastaisella politiikalla. Ei siis tukia tai avustuksia ilman työn tai yhteiskunta palveluksen vaatimusta jonka tulisi olla aina suhteutettu henkilön saamiin korvauksiin. Työhön kykenemättömät sairaat ovat tietysti eri asia.

      • Anonyymi

        Vaihteeksi järkevää tekstiä.


    • Anonyymi

      Nykyään kuskaan koululaisia 16 1 paikkaisella pienoislinja-autolla vihdissä ja välillä Lohjalla, niin 8-15v huutelevat että vietkö kotiin (niillä on matkaa pari kilsaa) asti kun illalla on kovat säpä, futis, lätkä treenit. Nyt kun olen tarkkaillut noiden koululaisten toimintaa jo 10 vuoden ajan niin isit kuskas treenikseen tai meikä matsiin, niin isit kantoi lätkä veskan hallille Lohjan isit toimi noin/muut. Nyt kun olen katsellut silloisia teinejä ja nuoria mitä 10 vuotta takaperin kuskasin. Hyvät oli lähtökohdat ei ollut rahasta kiinni. Ne sanovat että nykyään ei enää mikään paska, eikä muukaan kiinnosta ja haista vittu. Lapset on vanhempien näköisiä ja avioeroja tuli viime/edellis syksyn aikana Vihdin kokoisessa läntissä 6 kpl. Pienet 6-8 vuotiaat ihmettelee että Faija huutaa eikä viihdy himassa ja velkaa on 100000€ tuhansia. Nyky maailmassa saisi tulla stoppi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5268
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3762
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      50
      3170
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3035
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2393
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      146
      1867
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1825
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe