kummeudesta kysymys

Suomessahan ei kirkkoonkuulumaton saa tulla kummiksi jollei ole käynyt rippikoulua.Olen aina ihmetellyt,että eikö se ole toisen uskoon pakottamista jos tämä joutuu "pakosta" käymään rippikoulun jotta pääsisi kummiksi?Miksi tähän ei voisi tulla muutosta?

4

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakana

      Minä ainakin olen kummi, vaikken kuulukaan kirkkoon. En tosin kirkon kirjoissa, mutta lapsen vanhempien ja papin mielestä.

      • minä

        Papilla on vielä opittavaa. Kirkko ei hyväksy kirkkoon kuulumatonta kummiksi. Jos pappi hyväksyy, hän toimii vastoin kirkkojärjestystä. Siis kasteen hetkellä kummin on kuuluttava kirkkoon. Jos ko. henkilö myöhemmin eroaa kirkosta, kirkko ei poista hänen kummiuttaan kastekirjasta. Kummi on kasteen todistaja. Erotessaan kirkosta kummi itse kuitenkin ilmaisee, että hän ei halua enää olla vanhempi kristitty, esirukoilija ja hengellisyyteen kasvattaja kummilapselleen. Jäljelle jää muu ystävyys ja läheisyys, mikä sinällään on myös tärkeää. Kummi kirkon opettamassa merkityksessä ei kirkosta eronnut voi olla (ilmeisesti hän ei edes halua sitä). Haltijakummit, ystäväkummit, perhekummit jne, jne. ovat asioita, joita voi tietysti viritellä kirkon kummiuden vastineeksi, jos haluaa. Ehkä kastejuhlassa olisi kuitenkin korrektia vaieta niistä ja keskittyä kirkon kummiuteen. Eihän kirkon edustajankaan toivota tulevan nimiäisiin esittämään omaa poikkeavaa probagandaansa.


    • Magdalena

      Minulle se on ollut aina todella vapauttavaa, että kirkosta eronneena voin sanoa, että ei kiitos kummiksi. Älkää ruvetko kummiksi hyvät ihminen, jatkuvaa lahjojen syöttämistä tai sitten niiden unohtamista.

      • tarjasusanna

        eikös se ole suurinpia iloja ihmisen elämässä..ja se että on kummi,joka välittää kantaa pitkälle...omassa elämässäni en olisi eteenpäin päässyt ilman ihania kummejani..eikä kyse ole rahasta eikä lahjoista - vaan vallan muista.

        Varsinkin kriisiperheiden kummit ovat erityistehtävässä..kun vanhemmat eroaa tai sairastuu,kummi voi olla se,joka kantaa lasta yli pahimpien aikojen..ihan vain olemalla läsnä.

        minusta on todella harmi,että kummiuskin tuntuu maallistuneen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      385
      3253
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1526
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1322
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1155
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      26
      965
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      857
    Aihe