Hienoa, että joku ajaa eläinten asioita. Liian vanha eläinsuojelulaki suosii eläinrääkkääjiä. Pelkkä ehdollinen ei riitä, jos joku kohtelee kaltoin eläimiä.
Varsinaissuomalainen PS-kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa vaatii Suomelta aktiivisia toimia Suomesta ulkomaille vietävien eläinten hyvinvoinnin varmistamiseksi.
Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva Elomaa on jättänyt kirjallisen kysymyksen Suomesta ulkomaille vietävien eläinten hyvinvoinnin varmistamisesta ja vientieläinten huomioimisesta työn alla olevassa eläinsuojelulainsäädännön uudistamisessa.
Hyvä " Kike" Elomaa !
3
182
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi joku tuo esille myös eläinten kärsimykset.
Euroopan parlamentin jäsen Laura Huhtasaari on jättänyt Euroopan komissiolle kirjallisen kysymyksen liittyen koirien kohteluun Espanjassa. Huhtasaaren mukaan espanjalaisiin perinteisiin kuuluva metsästyskoiran kivulias lopettaminen on epäinhimillinen tapa, johon Euroopan unionin tulee puuttua.
Huhtasaari tuo esille, että Espanjassa on perinteenä metsästyskauden jälkeen tappaa metsästyksessä mukana ollut koira muun muassa hirttämällä, myrkyttämällä tai kivittämällä. Tämän takana on uskomus siitä, että mitä kivuliaammin koira kuolee, sitä parempi metsästysonni koittaa ensi vuonna. - Anonyymi
Konnevedellä taas kauhea eläinrääkkäys. Miten voidaan eläimiä pitää noin pitkään tilalla, jossa tiedettiin niiden kaltoinkohtelu.
Aika vähän kansanedustajat puuttuvat eläinrääkkäys tapauksiin. Joskus tuntuu että viis veisaavat eläimiin kohdistuneista laiminlyönneistä.
Huhtasaaren ja Elomaan reagointi oikeisiin ja tärkeisiin asioihin on erittäin huomionarvoista. - Anonyymi
Kiinassa sitä lepakoita purkitetaan,sekä muitakin eläviä.Kauppa käy. Suomessa pitseeriat kukoistaa,ja ruokapalvelut kotiinkuljetuksin,valtion neljän ohjeen tuella.
Kottaraiset ovat ammuttu sukupuuttoon/Pääskyset ja Västäräkit tekevät Kottaraisten tavoin joukkokuolemaa päätyen purkkiruuaksi. Metsävaris ja Naakka ovat
seuraavia jos olisivat muutolintuja.Suomalaiset purkittavat viimeisetkin "kanalinnut"
Metsäjänikset ynm. Hienoa !että edes joku.
Rastaatkin kelpaavat rintapalan turvin panulle/Närhetkin ovat saaneet kanalinnunosan. Hienoa että joku varjelee eläintä koronalta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs541698- 141510
- 821383
- 1741376
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3021306- 181239
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti98965Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä61948Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää33923- 347845