uuden hallituksen toimesta 😁
Paljonko on tullu jo uutta talouskasvua
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Miinus viisituhatta työpaikkaa eduskunnan tietopalvelun mukaan.
5000 tuhottua työpaikkaa 6 kuukauden aikana.
Noudattiko hallitus neuvoa että lakkaa touhuamasta ettei enempää tuhoudu?
jos kesälläkään työllisyys ei lähde nousuun niin jää olemaan lukuna,
Äärivasemmisto ei koskaan panosta töihin. Sohvalla makaaminen on paljon tuottavampaa.
Talouskasvu lähtee varmastikin hurjaan nousuun kun polttoaineveroja korotetaan ja töihin meno tulee entistä kalliimmaksi.
Polttoaineveronmuutos ei heikennä työpaikkojen määrää, mutta luonto säästyy,kun ei ajella turhaan. Öljy-yhtiöt kärsii pienentyneenä polttoaineen myyntinänikä on ihan hyvä vaan koska ovat kaikki vain ulkomaisia yhtiöitä eli mikään voitto ei jää Suomeen. ,mutta valtio voittaa veronkorotuksilla suuren summan rahaa. Sama pitäisi tehdä myös fossiiliselle tuontikaasulle jota autoissa poltetaan.
Kannattavia työpaikkoja nyt on minkään hallituksen vaikea luoda lisää kuin mitä markkinoilla ,mutta valtion pitäisi vaan alkaa pakko jakamaan niitä ja palkkoja niin kauan kuin valtiossa on yhtään työtöntä eikä maksaa mitään työttömyyskorvauksia. Yritykset ja yksilöt ei vapaaehtoisesti jaa mitään kenenkään kanssa ,se nähdään koko ajan lakkoilujenkin muodossa.
Kaikki voittaisi noin tehtynä eikä vain nyt aina ne joilla on kallispalkkainen työ ja yritykset. Häviäjänä valtio ja työttömät.
Todella paljon, jos olisi ollut perskeko jatkamassa, talous olisi jo romahtanut albanian tasolle.
Suomalaisen ostovoima on albanian tasolla jo muutenkin..
Työllisyyttä on ainakin nostettu palkkaamalla hallitukselle paljon avustajia...
Huolto-suhde on räjähtävällä kasvu uralla.
Ei kassa tee muuta kuin istuu ja odottaa että voi piipata
Väkisin kasvaa kun suomi alkaa jakaa autoilijoille tiemaksuja korvauksena huonoista perunapelto teistä.
Hyvin menee UUSIA Bemareita ostettu takapenkki surffailuun !! Huoli pois rahaa on !!! ERÄILLÄ!!
Korona virus pitäisi saada Suomeen niin talous paranisi kun kuolleisuus lisääntyisi.