Pakolaislapsia saatava Pudasjärvelle

Anonyymi

Ministeri Ohisalo on jo ehdottanut, että Kreikasta on tuotava pakolaislapsia Suomeen. Nyt Pudasjärven on oltava aktiivinen. Otetaan tänne nyt aluksi vaikkapa 10 pakolaislasta. He ovat ns. avainlapsia. Kun he ovat täällä, silloin löytyvät vanhemmat, sisarukset, isovanhemmat ja serkut. Perheet pitää tietysti yhdistää, kaikki tänne. Lasta kohti tulee arviolta 20 muuta pakolaista. Siis yhteensä jo yli 200 uutta asukasta tänne. Heille on järjestettävä tulkkeja, lääkäreitä, sairaanhoitajia, kouluopetusta, suomen kielen opetusta, sosiaalipalveluita, kulttuuripalveluita, työvoimakursseja, työkokeiluja, asumispalveluita. Ympärivuorokautisesti. Tarvitaan ainakin 50-100 uutta työntekijää tänne. Tulee hyviä työpaikkoja, verotulomme nousevat kohisten. Kunnan talous pelastuu. Valtiohan maksaa meille kaikki nuo kulut pakolaisista. Kuoritaan kerma päältä.

9

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, niinhän siinä käy. Tosin perheiden yhdistämisen vuoksi työllisyysvaikutus koskenee lisäksi viranomaisresursseja eli esim poliiseja. Hienoa, eikö?

      • Anonyymi

        FFFFFFFFFFFFFFFFFFF


    • Anonyymi

      Juuri näinhän se menee. Tyttöjen työllisyys ohjelma tulee jo täyttymään syksyyn mennessä 30000 uutta työpaikkaa tavoitehan on koko hallituskaudelle 60000. Silloin saavutetaan rahoitus kasvaviin menoihin ja vappusataset saadaan jakoon.

    • Anonyymi

      V. 2015 Sipilä ja Orpo "levittivät kilpaa punaista mattoa itämaan tietäjille" Ruotsin rajalla sillä seurauksella että vanhoilla puolueilla kampesi käsi vallan kahvasta. Kreikasta on tulossa pakistanilaisia ja afgaaneja, nuoria miehiä, pilvin pimein.

    • Anonyymi

      Syksyllä onneksi tulee 20 pakolaista.

    • Anonyymi

      Toivon, että aloitteentekijöiden työpaikat lakkautetaan tai jos ne elää sossutuilla niin sitten sossutuet lakkautetaan. Voisko joku väsätä siitä semmosen alotteen, allekirjoitan heti ja varmaan tuhat mun kaveria.

      • Anonyymi

        Jos sossutuet lakkautetaan niin mamuthan lähtevät hippulat vinkuen Afrikkaan.
        Kannatan ajatusta.


      • Anonyymi

        Norjan ex-maahanmuuttoministeri: ”Tilanne Ruotsissa täysin hallinnasta, koska siirtolaisten rikokset on vaiettu”!

        Entinen Norjan maahanmuuttoministeri Sylvi Listhaug (FrP) varoittaa salaamasta maahanmuuttajien rikoksia. Ruotsi teki näin, hän kirjoittaa VG-lehdessä julkaistussa artikkelissa ja huomauttaa, että naapurimaan tilanne on luisunut täysin hallinnasta.

        Toimituksen huomio:

        Vaikka Listhaug ei viittaa menettelyyn Suomessa, me kaikki tiedämme, että Suomi on toistamassa kaikki samat virheet kuin Ruotsikin on tehnyt ja esimerkiksi maahanmuuttajien rikollisuus vaietaan lähes täydellisesti viranomaisten ja poliitikkojen toimesta.


    • Anonyymi

      Juu, tulkaa Ouluun kattomaan kuinka autuasta on kun on paljon pakolaisia...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      111
      1350
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1057
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe