Pakolaislapsia saatava Pudasjärvelle

Anonyymi

Ministeri Ohisalo on jo ehdottanut, että Kreikasta on tuotava pakolaislapsia Suomeen. Nyt Pudasjärven on oltava aktiivinen. Otetaan tänne nyt aluksi vaikkapa 10 pakolaislasta. He ovat ns. avainlapsia. Kun he ovat täällä, silloin löytyvät vanhemmat, sisarukset, isovanhemmat ja serkut. Perheet pitää tietysti yhdistää, kaikki tänne. Lasta kohti tulee arviolta 20 muuta pakolaista. Siis yhteensä jo yli 200 uutta asukasta tänne. Heille on järjestettävä tulkkeja, lääkäreitä, sairaanhoitajia, kouluopetusta, suomen kielen opetusta, sosiaalipalveluita, kulttuuripalveluita, työvoimakursseja, työkokeiluja, asumispalveluita. Ympärivuorokautisesti. Tarvitaan ainakin 50-100 uutta työntekijää tänne. Tulee hyviä työpaikkoja, verotulomme nousevat kohisten. Kunnan talous pelastuu. Valtiohan maksaa meille kaikki nuo kulut pakolaisista. Kuoritaan kerma päältä.

9

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, niinhän siinä käy. Tosin perheiden yhdistämisen vuoksi työllisyysvaikutus koskenee lisäksi viranomaisresursseja eli esim poliiseja. Hienoa, eikö?

      • Anonyymi

        FFFFFFFFFFFFFFFFFFF


    • Anonyymi

      Juuri näinhän se menee. Tyttöjen työllisyys ohjelma tulee jo täyttymään syksyyn mennessä 30000 uutta työpaikkaa tavoitehan on koko hallituskaudelle 60000. Silloin saavutetaan rahoitus kasvaviin menoihin ja vappusataset saadaan jakoon.

    • Anonyymi

      V. 2015 Sipilä ja Orpo "levittivät kilpaa punaista mattoa itämaan tietäjille" Ruotsin rajalla sillä seurauksella että vanhoilla puolueilla kampesi käsi vallan kahvasta. Kreikasta on tulossa pakistanilaisia ja afgaaneja, nuoria miehiä, pilvin pimein.

    • Anonyymi

      Syksyllä onneksi tulee 20 pakolaista.

    • Anonyymi

      Toivon, että aloitteentekijöiden työpaikat lakkautetaan tai jos ne elää sossutuilla niin sitten sossutuet lakkautetaan. Voisko joku väsätä siitä semmosen alotteen, allekirjoitan heti ja varmaan tuhat mun kaveria.

      • Anonyymi

        Jos sossutuet lakkautetaan niin mamuthan lähtevät hippulat vinkuen Afrikkaan.
        Kannatan ajatusta.


      • Anonyymi

        Norjan ex-maahanmuuttoministeri: ”Tilanne Ruotsissa täysin hallinnasta, koska siirtolaisten rikokset on vaiettu”!

        Entinen Norjan maahanmuuttoministeri Sylvi Listhaug (FrP) varoittaa salaamasta maahanmuuttajien rikoksia. Ruotsi teki näin, hän kirjoittaa VG-lehdessä julkaistussa artikkelissa ja huomauttaa, että naapurimaan tilanne on luisunut täysin hallinnasta.

        Toimituksen huomio:

        Vaikka Listhaug ei viittaa menettelyyn Suomessa, me kaikki tiedämme, että Suomi on toistamassa kaikki samat virheet kuin Ruotsikin on tehnyt ja esimerkiksi maahanmuuttajien rikollisuus vaietaan lähes täydellisesti viranomaisten ja poliitikkojen toimesta.


    • Anonyymi

      Juu, tulkaa Ouluun kattomaan kuinka autuasta on kun on paljon pakolaisia...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      148
      2866
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      233
      2160
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      49
      2073
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      219
      1960
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1710
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      82
      1456
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      36
      1236
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1168
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      313
      1039
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      885
    Aihe