Pakolaislapsia saatava Pudasjärvelle

Anonyymi

Ministeri Ohisalo on jo ehdottanut, että Kreikasta on tuotava pakolaislapsia Suomeen. Nyt Pudasjärven on oltava aktiivinen. Otetaan tänne nyt aluksi vaikkapa 10 pakolaislasta. He ovat ns. avainlapsia. Kun he ovat täällä, silloin löytyvät vanhemmat, sisarukset, isovanhemmat ja serkut. Perheet pitää tietysti yhdistää, kaikki tänne. Lasta kohti tulee arviolta 20 muuta pakolaista. Siis yhteensä jo yli 200 uutta asukasta tänne. Heille on järjestettävä tulkkeja, lääkäreitä, sairaanhoitajia, kouluopetusta, suomen kielen opetusta, sosiaalipalveluita, kulttuuripalveluita, työvoimakursseja, työkokeiluja, asumispalveluita. Ympärivuorokautisesti. Tarvitaan ainakin 50-100 uutta työntekijää tänne. Tulee hyviä työpaikkoja, verotulomme nousevat kohisten. Kunnan talous pelastuu. Valtiohan maksaa meille kaikki nuo kulut pakolaisista. Kuoritaan kerma päältä.

9

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, niinhän siinä käy. Tosin perheiden yhdistämisen vuoksi työllisyysvaikutus koskenee lisäksi viranomaisresursseja eli esim poliiseja. Hienoa, eikö?

      • Anonyymi

        FFFFFFFFFFFFFFFFFFF


    • Anonyymi

      Juuri näinhän se menee. Tyttöjen työllisyys ohjelma tulee jo täyttymään syksyyn mennessä 30000 uutta työpaikkaa tavoitehan on koko hallituskaudelle 60000. Silloin saavutetaan rahoitus kasvaviin menoihin ja vappusataset saadaan jakoon.

    • Anonyymi

      V. 2015 Sipilä ja Orpo "levittivät kilpaa punaista mattoa itämaan tietäjille" Ruotsin rajalla sillä seurauksella että vanhoilla puolueilla kampesi käsi vallan kahvasta. Kreikasta on tulossa pakistanilaisia ja afgaaneja, nuoria miehiä, pilvin pimein.

    • Anonyymi

      Syksyllä onneksi tulee 20 pakolaista.

    • Anonyymi

      Toivon, että aloitteentekijöiden työpaikat lakkautetaan tai jos ne elää sossutuilla niin sitten sossutuet lakkautetaan. Voisko joku väsätä siitä semmosen alotteen, allekirjoitan heti ja varmaan tuhat mun kaveria.

      • Anonyymi

        Jos sossutuet lakkautetaan niin mamuthan lähtevät hippulat vinkuen Afrikkaan.
        Kannatan ajatusta.


      • Anonyymi

        Norjan ex-maahanmuuttoministeri: ”Tilanne Ruotsissa täysin hallinnasta, koska siirtolaisten rikokset on vaiettu”!

        Entinen Norjan maahanmuuttoministeri Sylvi Listhaug (FrP) varoittaa salaamasta maahanmuuttajien rikoksia. Ruotsi teki näin, hän kirjoittaa VG-lehdessä julkaistussa artikkelissa ja huomauttaa, että naapurimaan tilanne on luisunut täysin hallinnasta.

        Toimituksen huomio:

        Vaikka Listhaug ei viittaa menettelyyn Suomessa, me kaikki tiedämme, että Suomi on toistamassa kaikki samat virheet kuin Ruotsikin on tehnyt ja esimerkiksi maahanmuuttajien rikollisuus vaietaan lähes täydellisesti viranomaisten ja poliitikkojen toimesta.


    • Anonyymi

      Juu, tulkaa Ouluun kattomaan kuinka autuasta on kun on paljon pakolaisia...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      141
      14408
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      38
      6011
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      158
      5593
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4407
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      54
      4213
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      3660
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3607
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      68
      2693
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      101
      1536
    Aihe