ja Euroopanomistaja Saksalle- oelmme suursuomalaisia ja olemme isompi kui n germaanit koskaan ja veäjäkään. J a näytti samalla isänmaallisuutta viitaten KONE-Thyssen ja Forttumi juttuihin?
Suur-Suomi oli isompi kuin Eurooppa.
kartat on hävitetty- paitsi tuossa yksi:
https://legacy.lib.utexas.edu/maps/historical/colbeck/roman_empire_4_century.jpg
Suur-Suomi oli isompi kuin Eurooppa.
kartat on hävitetty- paitsi tuossa yksi:
https://legacy.lib.utexas.edu/maps/historical/colbeck/roman_empire_4_century.jpg
Vastaukset 10
Vanhimmat
Johtuen ilmeisesti siperiantasoisesta historianopetuksesta nykysuomalaisten on vaikea ymmärtää, että muinainen Suomen alue ja Novgorod oli samaa viikinkien tai varangien imperiumia. Teikäläiset jurttaryssäläiset eivät onneksi silloin kuuluneet Suomen populaatioon, vaan suomalaisetkin olivat arjalaista laatukansaa vinosilmien jurttaryssäläisten sijaan. Oi niitä aikoaja. Mitä jos hakisit sieltä Texasin yliopiston sivuilta finnoarjalaisten rusien Novgorodia kuvaavan kartan Rooman imperiumin sijaan?
Tenu.teukka olis varmaan rallinenkkua vääntäny,
Teukka ei ole pääministeri!
En ymmärrä miksei suomalainen sais puhua englantia suomalaisella aksentilla? On todella outoa että joku suomalainen haluaa välttämättä jäljitellä jonkun muun maan englanninaksenttia. Miksi pitäis esimerkiksi kuullostaa brittiläiseltä? Eihän me olla brittejä vaan suomalaisia. Jatkokysymys...miksi pitää kuullostaa juuri britiltä eikä esimerkiksi skotilta, australialaiselta, tai kanadalaiselta kun puhuu englantia?
Annappas kun arvaan...et sinäkään tiedä. Ei siihen olekkaan mitään järkiperustetta. Joku pissis on vaan keksinyt emmerdalea katsoessaan, että juuri britit kuullostavat ihanilta ja haluaa samaistua heihin. Voiko oikeasti olla mitään typerämpää!
Aksenttia tärkeämäpää kommunikoinnissa on se, että puhuu ymmärrettävästi ja selkeästi. Tuossa asiassa briteillä on oikeasti paljon oppimista!
Tahallaanko et sitten ymmärtänyt? Pääministeri teki oikein, kun puhui selvästi suomella, joka on EU:n virallinen kieli. Joku pienimunainen persu olisi yrittänyt sönkätä huonolla englannilla, jotta olisi näyttänyt omasta mielestään c00lilta.
Jos puhuu pelkkää paskaa, niin ei se aksentti ole niin kovin tärkeä,tarkoituksenahan on vain jotenkin ymmärrettävästi tuoda julki suustaan suoltamansa.
Hyvä kielitaito kertoo muustakin osaamisesta. Marinin tytöllä ei ole muuta kuin puusilmämäinen hymy ja pikkutytön katse !
Odotan että jermut vetää hallituksen akat kölin alta oikein kunnolla !
Tollopilluja ei pitäisi päästää maailmalle.
Tuliko päästöjä tältä reissulta?
Ruotsistahan hän kirjoitti A:n.