Kristillinen usko ei tue ja kannata polttohautausta. Kuitenkin esim. Helsingissä tuhkataan jopa 90 % vainajista. Kirkko ei tietääkseni siunaa jo tuhkattua, kun ei tue edes polttamista, mutta ennen tuhkausta tekee sen.
Ruumiin polttaminen on laillisesti hautarauhan rikkomista, mutta Wikipedian mukaan ei, jos sen tekee sille varatussa krematoriossa. Ensimmäinen ruumiin polttaminen ruumiinpolttouunissa on tapahtunut Milanossa vuonna 1876.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tuhkaus
Rukous, etteivät ihmiset enää vie ruumiita poltettaviksi.
Polttohautausten lopettaminen
20
152
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin suurissa kaupungeissa ja niiden lähettyvillä asian ratkaisee raha. Jopa maakunnissa sitä suositellaan. Myös raha ratkaisee. Kristilliseltä kannalta ei ole mielipidettä.
- Anonyymi
Lopun aikoina Raamatun mukaan tulee muuttumaan ajat ja lait, siis muuttavat ne. Tuo laki ja jokaisen tietous siitä, ettei ruumista häiritä polttamalla, on ihan selviö ollut. Jotkut ovat sitä jonkin verran tehneet aiemmin ruumiin lisärankaisumielessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lopun aikoina Raamatun mukaan tulee muuttumaan ajat ja lait, siis muuttavat ne. Tuo laki ja jokaisen tietous siitä, ettei ruumista häiritä polttamalla, on ihan selviö ollut. Jotkut ovat sitä jonkin verran tehneet aiemmin ruumiin lisärankaisumielessä.
Aku-Ankka kannattaa polttohautausta. 34/92
- Anonyymi
Esimerkki Jumalan tuomiosta kun jonkun ruumis poltetaan :
Aamos 2:1
Näin sanoo Herra: Mooabin kolmen rikoksen, neljän rikoksen tähden minun päätökseni on peruuttamaton. Koska se on polttanut Edomin kuninkaan luut kalkiksi,
2 sentähden minä lähetän tulen Mooabia vastaan, ja se kuluttaa Kerijotin palatsit. Ja Mooab kuolee sodan melskeessä, sotahuudon ja pasunan pauhinassa.
3 Ja minä hävitän tuomarin sen keskeltä, ja kaikki sen päämiehet minä tapan yhdessä sen kanssa, sanoo Herra.- Anonyymi
mun mielestä koko polttohautaus/ tuhkaus on ns. rahvaanomaista.
- Anonyymi
Ruumiit pitäisi polttaa voimalaitosten kattiloissa ja ottaa kaikki energia hyötykäyttöön. Pelkkä hautaaminen on järjetöntä energian haaskausta.
- Anonyymi
Saisikohan uhri energiaveron palautusta ensivuonna silloin? Vähänkuin pullopantti maallikoille ilmaistuna.
- Anonyymi
Kannatan kuolleista energiaa.
- Anonyymi
Porttohautaus olisi parempaa. Luojat tietää mitä se tarkoittaa.
Siinä olisi Jumalakin kämmenellä. - Anonyymi
On aivan sama mitä maalliselle keholle tapahtuu. Ihmisen sielu on kuitenkin ikuinen ja menee Luojan luokse. Polttohautaus kuitenkin tuntuu monista mielekkäämmältä, koska on inhottavaa joutua matojen syötäväksi.
- Anonyymi
Vaikka ihminen poltto haudattaisiin niin jos joutuu kadotukseen ei matojen syömiseltä välty.
Niin kuin maan alla madot ruumista syövät niin myös kadotuksessa on oleva. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikka ihminen poltto haudattaisiin niin jos joutuu kadotukseen ei matojen syömiseltä välty.
Niin kuin maan alla madot ruumista syövät niin myös kadotuksessa on oleva.Ei ole mitään kadotusta. Vaikka ei varsinaiseen taivaaseen pääsisi niin ainakin henkimaailmaan. Sielun kehitys on ikuinen. Sielun pitää kehittyä ja kasvaa henkimaailmassa. Se on meidän oikea kotimme ja henkiruumis oikea olotilamme. Jeesus on sanonut, minun isäni kodissa on monta asuinsijaa.
- Anonyymi
Sielu on satua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikka ihminen poltto haudattaisiin niin jos joutuu kadotukseen ei matojen syömiseltä välty.
Niin kuin maan alla madot ruumista syövät niin myös kadotuksessa on oleva.Kadotus on satua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole mitään kadotusta. Vaikka ei varsinaiseen taivaaseen pääsisi niin ainakin henkimaailmaan. Sielun kehitys on ikuinen. Sielun pitää kehittyä ja kasvaa henkimaailmassa. Se on meidän oikea kotimme ja henkiruumis oikea olotilamme. Jeesus on sanonut, minun isäni kodissa on monta asuinsijaa.
Taivaspaikka on satua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kadotus on satua.
Kadotus on todellinen paikka.
- Anonyymi
""Helsingissä tuhkataan jopa 90 % vainajista.""
Kansa on luopunut uskosta. HEH HEH HEH
Hyvä niin- Anonyymi
Sielua ei voi tuhkata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sielua ei voi tuhkata.
Mitään sielua ei ole olemassakaan. Pelkkää höpötystä.
- Anonyymi
"Kristillinen usko ei tue ja kannata polttohautausta."
Mihin tämä väite perustuu? Ei ainakaan raamattuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2642404Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."712383- 1201568
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis431406Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331329
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711230Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821029Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999