Vietän iltani Kalle Päätalon kirjojen parissa. Minusta, kauempana asuvasta, tuntuu, että tunnen kuntanne ja sen maisemat paremmin kuin naapurikunnat. Vaikka Kalle Päätalo maksoi mittavat veronsa Tampereelle, olette saaneet ainakin kuuluisuutta roppakaupalla. Olette erikoisasemassa vähän samaan tapaan kuin hämeenkyröläiset Sillanpään ansiosta. Jokaisen kirjaston hyllyllä on pitkä rivi paksuja "mölläreitä", joissa kerrotaan kunnastanne ja sen ihmisistä. Kirjojen mukaan kuntanne tuntuu sisältörikkaalta ja mielenkiintoiselta paikalta. Oli se Kallio-Kalle aika poika, kun teki tuollaisen elämäntyön. Savottatyöt ja rakennusmestariaika olisivat jo riittäneet yhden miehen elämäntehtäväksi. Samoin hänen muut teoksensa ilman Iijoki-sarjaakin olisivat olleet merkittävä kirjallinen saavutus.
Taivalkoski on tunnettu paikka
8
137
Vastaukset
- Anonyymi
Möllärikoirjoihin oli hänen aikanaan puutetta. Kustantaja huomasi; että kirjoita vaan - kyllä me julkaisemme. Rahaa tuli, ja siellähän ne kirjat lojuvat pitkinä rivinä kirjastojen hyllyillä...
- Anonyymi
Joo, mutta on melko luetun näköisiä...on voitu jopa uusia. On lukuisia kirjailijoita, joiden kirjoihin ei tartuta ilmestymisen jälkeen...Kallen kirjoihin on tartuttu.
- Anonyymi
Kalle Päätalo osui kirjoittamaan kirjansa juuri oikeaan aikaan. Moni pystyi samaistumaan hänen kirjojensa tapahtumiin ja maailmaan. Ilman Päätaloa Taivalkoski ei olisi yhtä tunnettu paikkakunta. Hänen kirjojaan on toki nykyään rivissä monen antikvaarin ja kirpputorin hyllyillä. Pappojen ja isien kirjat ovat joutaneet myyntiin. Mutta vielä nykyäänkin on paljon ihmisiä, jotka lukevat vain ja ainoastaan Päätalon kirjoja. Nuorethan eivät niistä välitä, eivätkä kirjoista muutenkaan.
- Anonyymi
Koko Koillismaan Päätalo on tehnyt tunnetuksi kirjoillaan. Koillismaa...osuva nimitys tuolle seudulle, jonka Reino Rinne taisi ansiokkaasti ensimmäisenä tuoda esille. Kyllä neljästä miljoonasta Päätalon kirjasta osa löytää kirpputorinkin ja vähenevässä määrin olevat antikvaarien hyllyt. Nuorilla on kaikenlaiset pelit mielessä...elämä yhtä peliä. jospa joku heistäkin vielä löytäisi Päätalon...kiehtovan menneen maailman.
- Anonyymi
Vaan eipä Kalle halunnut tulla edes haudatuksi Taivalkoskelle.
- Anonyymi
Lähimmät omaiset oli eteläisessä Suomessa, eli tyttäret perheineen. Siinä lienee riitävästi syytä...
- Anonyymi
Jos aikoinaan kriitikot ei suonut Päätalon tuotannolle riittävää arvoa...niin ei Päätalo ole vieläkään saanut sitä kunniaa ja arvostusta, joka hänelle kuuluisi. Päätalon tuotantoa luetaan jatkuvasti...itselläni on vaikka kuinka mones lukukerta meneillään, eikä kyllästytä yhtään. Tartuppa johonkin Remekseen toista kertaa...ei tee mieli. Esimerkkinä nyt Remes, joka on parhaimmillaan yltänyt Päätalon myyntilukuihin. Suurimpaa osaa kirjoja ei lueta toistamiseen. Itse luen Päätalon ohella vain tietokirjoja useamman kerran.
Viimeviikolla luin yhden Iijoki-sarjaan kuuluvan osan, joka on muka yksi sarjan heikoimmista...ei ollut. - Anonyymi
Pohjalta ponnistaen viimeksi luin. Oli melko raskas lukuinen osa...lähes, kuin Kunnan jauhot. Viimeiset kymmenet sivut sitten helpotti, jolloin työnjohtaja Veikko Solu toi tiedon rakennukselle töihin pääsystä. Työnjohtaja Solu olikin mieleinen henkilö Kallen toimiessa rakennusmestarina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1535234
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413273- 2483122
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442658- 361824
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?271615Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411566- 161457
- 231437
- 241347