Israelilaiset tutkijat ovat löytäneet uuden temppelin jäännökset vain 5 km Jerusalemista. Se todistaa , että ennen reformia oli useita temppeleitä ja jopa aika lähekkäin toisiaan. Tämä temppeli on ajoitettu n 800-700 eaa. ja jälkeen otaksutun Salomonin temppelin.
Minun tietojeni mukaan oli Jerusalemissa temppeli ja tämä uudehko löydös, kolmas löytö Israelissa , Egyptissä yksi myöhäisempi ja toinen Elefantinen saarella.
Mikä estää rakentamasta temppeliä johonkin toiseen paikkaan kuin muslimien nykyiselle ns temppelivuorelle? Reformoitu laki kenties?
https://www.haaretz.com/.premium-vast-temple-unearthed-near-jerusalem-1.5282385
Taas uusi temppeli löydetty Jerusalemin läheltä.;;;
9
156
Vastaukset
- Anonyymi
Uusi laki rabbin tekemänä menee kaiken edelle jopa terveen järjen.
- Anonyymi
Täytyy muistaa , että nyt ei ole kysymys enää siitä kuinka Jerusalem oli kaukana palvojien olinpaikasta vaan tämä temppeli oli vain 5 kmn päässä päätemppelistä.
Pappien päätöksellä muut kuin Jerusalemin temppeli kiellettiin, mutta päätös ei ulottunut toisen ryhmittymän Saadokilaiseen Egyptin temppeliin eikä minun tietojeni mukaan myöskään Qumraniin jossa oli kapinallisten päämaja Juudeassa. - Anonyymi
Löydetty temppeli on sellainen jolle Jahve (oikeammin Jerusalemin papit, sillä hehän määräsivät mikä oli Totuus) kurtisteli kulmiaan, koska siellä tehtiin sitä, "mikä oli pahaa Herran silmissä".
- Anonyymi
Tuollakin on varmaan aito ja alkuperäinen käärinliina, risti ja liiton arkki. Kaikkien niiden tuhansien lisäksi, jotka jo ovat olemassa.
- Anonyymi
Se estää, ettei tarvita temppeliä.
- Anonyymi
Uhraukseen tarvitaan lain mukaan Temppeliä ja olen sitä mieltä ,että uhrauskin pitäisi sallia muuallakin kuin temppelissä, koska se on vanhimpia ihmisen uskontotoimia joka puolella maailmaa.
Gerissimin vuodella uhrataan nykyisinkin.
Ihmisuhrit ja epäpuhtaat eläimet uhrauksissa toki ovat kiellettyjä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uhraukseen tarvitaan lain mukaan Temppeliä ja olen sitä mieltä ,että uhrauskin pitäisi sallia muuallakin kuin temppelissä, koska se on vanhimpia ihmisen uskontotoimia joka puolella maailmaa.
Gerissimin vuodella uhrataan nykyisinkin.
Ihmisuhrit ja epäpuhtaat eläimet uhrauksissa toki ovat kiellettyjä.Uhrauksia ei tarvita, turhaa puuhaa Jeesuksen uhrin jälkeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uhrauksia ei tarvita, turhaa puuhaa Jeesuksen uhrin jälkeen.
Ihmisiä eikä Jumalan poikia ei saa uhrata. Se on kiellettyä järki-ja lakisyiden johdosta.
Rabbeja ja saarnamiehiä ei saa myöskään uhrata.
- Anonyymi
Kyseessä on Asheran temppeli.Ashera eli Äiti Jumala on israelilaisten alkuperäinen Jumala, kuten se oli valtaosin kaikkien muidenkin kansojen ja kulttuurien Jumala.
Sotaisa patriarkkaalinen yhteiskuntajärjestys tuhosi tämän matrisentrisyyteen perustuvan Maa Äidin uskon tieltään. Tuosta ajasta eteenpäin kaikki on ollut rabbien ja kirkkoisien toimesta pelkkää alkuperäisen Jumalan olemassaolon kieltämistä, peittelyä ja tämän vaientamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666