Taas uusi temppeli löydetty Jerusalemin läheltä.;;;

Anonyymi

Israelilaiset tutkijat ovat löytäneet uuden temppelin jäännökset vain 5 km Jerusalemista. Se todistaa , että ennen reformia oli useita temppeleitä ja jopa aika lähekkäin toisiaan. Tämä temppeli on ajoitettu n 800-700 eaa. ja jälkeen otaksutun Salomonin temppelin.
Minun tietojeni mukaan oli Jerusalemissa temppeli ja tämä uudehko löydös, kolmas löytö Israelissa , Egyptissä yksi myöhäisempi ja toinen Elefantinen saarella.
Mikä estää rakentamasta temppeliä johonkin toiseen paikkaan kuin muslimien nykyiselle ns temppelivuorelle? Reformoitu laki kenties?
https://www.haaretz.com/.premium-vast-temple-unearthed-near-jerusalem-1.5282385

9

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uusi laki rabbin tekemänä menee kaiken edelle jopa terveen järjen.

    • Anonyymi

      Täytyy muistaa , että nyt ei ole kysymys enää siitä kuinka Jerusalem oli kaukana palvojien olinpaikasta vaan tämä temppeli oli vain 5 kmn päässä päätemppelistä.

      Pappien päätöksellä muut kuin Jerusalemin temppeli kiellettiin, mutta päätös ei ulottunut toisen ryhmittymän Saadokilaiseen Egyptin temppeliin eikä minun tietojeni mukaan myöskään Qumraniin jossa oli kapinallisten päämaja Juudeassa.

    • Anonyymi

      Löydetty temppeli on sellainen jolle Jahve (oikeammin Jerusalemin papit, sillä hehän määräsivät mikä oli Totuus) kurtisteli kulmiaan, koska siellä tehtiin sitä, "mikä oli pahaa Herran silmissä".

    • Anonyymi

      Tuollakin on varmaan aito ja alkuperäinen käärinliina, risti ja liiton arkki. Kaikkien niiden tuhansien lisäksi, jotka jo ovat olemassa.

    • Anonyymi

      Se estää, ettei tarvita temppeliä.

      • Anonyymi

        Uhraukseen tarvitaan lain mukaan Temppeliä ja olen sitä mieltä ,että uhrauskin pitäisi sallia muuallakin kuin temppelissä, koska se on vanhimpia ihmisen uskontotoimia joka puolella maailmaa.
        Gerissimin vuodella uhrataan nykyisinkin.
        Ihmisuhrit ja epäpuhtaat eläimet uhrauksissa toki ovat kiellettyjä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uhraukseen tarvitaan lain mukaan Temppeliä ja olen sitä mieltä ,että uhrauskin pitäisi sallia muuallakin kuin temppelissä, koska se on vanhimpia ihmisen uskontotoimia joka puolella maailmaa.
        Gerissimin vuodella uhrataan nykyisinkin.
        Ihmisuhrit ja epäpuhtaat eläimet uhrauksissa toki ovat kiellettyjä.

        Uhrauksia ei tarvita, turhaa puuhaa Jeesuksen uhrin jälkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uhrauksia ei tarvita, turhaa puuhaa Jeesuksen uhrin jälkeen.

        Ihmisiä eikä Jumalan poikia ei saa uhrata. Se on kiellettyä järki-ja lakisyiden johdosta.
        Rabbeja ja saarnamiehiä ei saa myöskään uhrata.


    • Anonyymi

      Kyseessä on Asheran temppeli.Ashera eli Äiti Jumala on israelilaisten alkuperäinen Jumala, kuten se oli valtaosin kaikkien muidenkin kansojen ja kulttuurien Jumala.
      Sotaisa patriarkkaalinen yhteiskuntajärjestys tuhosi tämän matrisentrisyyteen perustuvan Maa Äidin uskon tieltään. Tuosta ajasta eteenpäin kaikki on ollut rabbien ja kirkkoisien toimesta pelkkää alkuperäisen Jumalan olemassaolon kieltämistä, peittelyä ja tämän vaientamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      438
      2457
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      13
      2292
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1445
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1129
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1046
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      413
      1022
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      898
    8. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      895
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      859
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      835
    Aihe