”Herran silmät tarkkaavat vanhurskaita ja hänen korvansa heidän huutoansa.”
Psalmi 34:16
Psalmi 34:16
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
”Herran silmät katsovat vanhurskaita, ja hänen korvansa heidän huutoansa.”
Aamen! Jumala näkee valheet!
Mutta myös kaiken muun. Mikään ei jää piiloon!
Mutta
Tästä huolimatta Jumala joutuu kysymään Aabelin sijaintia ...
1. Moos. 4:9 "Niin Herra sanoi Kainille: Missä on veljesi Aabel?"
Ja Kain onnistuu katoamaan Jumalan näköpiiristä ...
1. Moos. 4:16 "Niin Kain poistui Herran kasvojen edestä ja asettui asumaan Noodin maahan, itään päin Eedenistä."
Ja siitä huolimatta, että 'Herran silmät ovat joka paikassa,' hän joutuu 'menemään alas katsomaan' mitä Sodomassa tapahtuu.
. Moos. 18:20-21 "Niin Herra sanoi: Valitushuuto Sodoman ja Gomorran tähden on suuri, ja heidän syntinsä ovat ylen raskaat. Sentähden minä menen alas katsomaan, ovatko he todella tehneet kaiken sen, josta huuto on minun eteeni tullut, vai eivätkö; minä tahdon sen tietää."
Jumala joutuu kysymään Saatanalta mistä hän on kotoisin.
Job. 1:7 "Niin Herra kysyi Saatanalta: Mistä sinä tulet? Saatana vastasi Herralle ja sanoi: Maata kiertämästä ja siellä kuljeksimasta."
Israelilaiset joutuvat merkitsemään kotiensa ovet verellä, jotta Jumala pystyisi erottamaan heidän kotinsa viholliskansojen kodeista.
2. Moos. 12:13 "Ja veri on oleva merkki, teille suojelukseksi, taloissa, joissa olette; sillä kun minä näen veren, niin minä menen teidän ohitsenne, eikä rangaistus ole tuhoava teitä, kun minä rankaisen Egyptin maata."
Yllättäen myös Samuel joutuu ilmoittamaan erikseen Jumalalle, mitä on kuullut kansan puhuvan (1. Sam. 8:2-22).
1. Sam. 8:21 "Kun Samuel kuuli kaikki kansan puheet, puhui hän ne Herralle."
Mutta sydänten tutkija tietää, mikä Hengen mieli on, sillä Henki rukoilee Jumalan tahdon mukaan pyhien edestä.
Aamen! Meillä on Esirukoilija!