on vaarassa, jolleivät kaikki lue ruotsia. Tuo ruotsinkielisten edunvalvonnan muotoilema peruste pakolle, joka ei siis perustele vaan pelottelee (omiaan): pakosta ei voida luopua, koska ilman sitä Suomi ei olisi "kaksikielinen".
Mikaela Nylander (rkp): "Se ruotsin vapaaehtoisuus olisi kaksikielisen Suomen loppu. Näemme, että pakkoruotsin opetuksella luodaan kaikille lapsille ja nuorille edellytykset jatkossa petrata ruotsin kieltä ja olla osa palveluyhteiskuntaa."
Li Andersson: Kukaan ei ole vielä vakuuttanut minua siitä, etteikö vapaaehtoisuuden vaikutus olisi pitkällä tähtäimellä sellainen, että on mahdotonta pitää kiinni kaksikielisyydestä.
Mikaela Nylander (rkp): "Se ruotsin vapaaehtoisuus olisi kaksikielisen Suomen loppu. Näemme, että pakkoruotsin opetuksella luodaan kaikille lapsille ja nuorille edellytykset jatkossa petrata ruotsin kieltä ja olla osa palveluyhteiskuntaa."
Li Andersson: Kukaan ei ole vielä vakuuttanut minua siitä, etteikö vapaaehtoisuuden vaikutus olisi pitkällä tähtäimellä sellainen, että on mahdotonta pitää kiinni kaksikielisyydestä.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Sieltähän se tuli - suomenruotsalaisen pienenpienen vähemmistön edunvalvontaa ja negatiivisen vallankäytön koneisto enemmistön ja Suomen talouselämän etujen vastaisesti.
Keinotekoisen muka-kaksikielisyyden kalliiksi tullut ylläpito on hukkaan heitettyä rahaa. Useimmat suomenkieliset unohtavat ruotsin, koska eivät kuule sitä eivätkä ole sitä tarvinneet.
Jo liki 50 vuotta on pakkoruotsittamisen aikaansaaneelle julkealle poliittiselle lehmänkaupalle yritetty hakea uskottavia ja yleviä perusteluita (SDP RKP).
Myös EK tukee pakkoruotsin poistamista.
EK haluaa laajentaa maan kielivarantoa.
Pakkoruotsi on kielellisen kehityksen jarru.
Kaikki pienet kieliryhmät ovat AINA vaarassa, kaikissa maissa. On täysin normaalia todeta esim. sellainen tosiasia, että ruotsin opiskelu lisää ruotsin kielen osaamista, ja se on hyvä asia. Ruotsin laaja osaaminen maassamme tukee ruotsin säilymistä. Ja kun ruotsi sattuu vielä olemaan englannin ja suomen ohella kysytyin kieli työelämässä, sekä yksityisellä että kunnan puolella, niin tokihan ruotsia kannattaa opiskella.
Todettakoon tähän vielä, että en ole fanaattinen pakon kannattaja, ettei minua nimitellä "pakottajaksi".
Kummaa+käytöstä+erityisesti+SuoLilta,+joka+kokee+pienen,+5%:n+puhuman+kieliryhmän+uhkaksi+itselleen+(!)
En kannata pakkoa, mutta kannatan kuitenkin
Keinotekoinen kaksikielisyys tuo
- ruotsinkielisille suojatyöpaikkoja
- kielikiintiöitä yliopistoihin
- heikompitasoisille opiskelupaikan suomenkielisten kustannuksella
Kerrot varmaan nyt vihdoin myös sen viraston nimen, joka on miehitetty ruotsinkielisillä.
Tätä on kysytty palstalla n. 100 kertaa, mutta vastausta ei ole koskaan saatu. Tuleeko vastaus nyt, vai jatkuuko valheet aina vaan...
Ei hallintoa voi kokonaan miehittää ruotsinkielisillä, koska ruotsinkielisten määrä ei riitä siihen.
74%+kansasta+haluaa+pakkoruotsin+pois.
No missä ne niin väittää?
"Ruotsin laaja osaaminen maassamme tukee ruotsin säilymistä."
Korjaus :
PAKKORuotsin laaja osaaminen maassamme tukee ruotsin säilymistä.
" Ja kun ruotsi sattuu vielä olemaan englannin ja suomen ohella kysytyin kieli työelämässä, sekä yksityisellä että kunnan puolella, niin tokihan ruotsia kannattaa opiskella. "
Valhe.
Ruotsia ei juuri edellytetä.
https://www.youtube.com/watch?v=g3tLA0jXjxM
On se kumma ettei suruille kelpaa (täysin tasa-arvoinen)pääsykoe, jossa koe on sekä suomeksi että ruotsiksi.
Paremmat jatkoon, ja huonommat preppauskurssille.
Miksiköhän ei kelpaaa?????
Pakko on huono ja turha jäänne menneestä maailmasta ei tätä päivää,vapaaehtoinen ruotsi on oikein.
"Pakko on huono ja turha jäänne menneestä maailmasta ei tätä päivää,vapaaehtoinen ruotsi on oikein."
Tämäkään ei kielifanaatikkopuolueelle kelpaa.
Ei vaikka on selvää, että ainakin puolet opiskelijoista valitsee ruotsin, sen ollessa vapaaehtoinen.
RKP+=+Ruotsinkielenpuolue,+RuotsinkorruptioPuolue
jne.
Pelkkää+sosialismia+ja+100%+korruptiota+on+RKP+
Millä+pyörii+Närpiö?+Sosialismilla,+maataloustuella+ja+halvoilla+työntekijöillä.
"RKP = Ruotsinkielenpuolue, RuotsinkorruptioPuolue
jne."
RäKäPää
Kannatan kansanäänestystä pakkoruotsista.
Kannatettava ajatus.
Kannatettava ajatus.
Aletaan viisikielisiksi, jokaiselle kansalaiselle pakollinen suomi, ruotsi, saame, romani ja viittomakieli niin typerimmillekin valkenee mikä on turhuuksien turhuutta.
Pakkoruotsin tuputtaminen kaikille on maanpetokseen verrattavissa oleva asia, niin paljon se aiheuttaa vahinkoa suomalaiselle yhteiskunnalle. Yksikää Stalinin desantti ei syyllistynyt sellaiseen rikokseen kansakuntaamme vastaan kuin mitä tekee pakkoruotsia tuputtavat nykydesantimme.
Teiltä kieliaktiiveilta tule peräjälkeen vain huonoja, typeriä ideoita. Mitäpä jos vaihteeksi ideoisitte jotain fiksua.
Kun te pakottajat rakastatte pakkoa miksi sille pitäisi joku raja olla?
Kun ruotsin yo:n pakollisuus poistettiin, emme saaneet lisää muiden kielten osaajia, vaan samalla romahtivat lyhyiden kielten kirjoittajien määrät
Kun lyhyitä kieliä ei enää ollut pakko lukea loppuun saakka, niitä ei luettu enää ollenkaan tai vain yhden tai kahden kurssin verran. Kielitaitoa ei synny näin lyhyessä ajassa.
Pakko on täten yleensä paras opettaja. Meillä on eniten kielten osaamista englannissa ja ruotsissa - molempia luetaan käytännössä pakolla.
Kyllä kiihkein kielifanaattinen aktiivi löytyy RKP:stä.
Mitä, eikö pakkosaamen opiskelu kiinnosta ruotsinkielistä? Saamea sentään puhutaan Norjassa, Ruotsissa, Suomessa ja Venäjällä saakka. Sen kun oppii niin monen muun kielen opiskelu käy paljon helpommin. Ei muuta kuin virkamiessaame pakolliseksi kaikille hallinnon virkoihin hakeutuville.
"pakosta ei voida luopua, koska ilman sitä Suomi ei olisi "kaksikielinen"."
Näinhän se menee.
Pakolla saa pakotusta.
Mutta ajatukseen liittyy harha.
Se on propagandaa.
Suomi kun ei ole kaksikielinen.
Suomi on joko yksikielinen tai monikielinen.
Samaa mieltä.
Pelkästään Helsigissä puhutaan yli 100 kieltä äidinkielenä.