Ei ole aikoinaan ollut ihan parhaat lähtökohdat mutta tilanne ei ollut mahdoton.
Jos lähdetään siitä, että neuvolan kotikäynti olisi jo varmasti pistånyt rattaat pyörimään, mutta ei ollut siihen hätään sotten meille sitä tarjota. Tai se kun kerroin neuvolassa våkivaltaisesta exästäni tai myöhemmin psyk polilla ei kukaan maininnut turvakotia tai exästä eroamista. Kun en päässyt ylös sängystä enää kaiken haukkumisen ja uhkailun jälkeen psykologia vain huolestutti, että olin pillahtanut itkuun bussissa ja miten itkelinen saadaan kemiallisesti lopetettua.
Kun myönnettiin perhetyötä ahdistin entisestään perhetyöntekijöiden haluttomuus mihinkään konkreettiseen apuun. Istuvat kahvipöydän ääressä sotkun keskellä ja kyselivöt lqpsellisen pelin lomassa olinko sopiva äidiksi.
Sosiaalityöntekijö köski töihin koska näytin ihan terveeltö ja hönelle ei riittänyt se että jo opiskelin. Sain burnoutin parissa kuukaudessa. Jouduin sairaalaan lepäämään. Sairaalassa ei kokonkuukauteen käynyt kertaakaan lääkäriä osastolla. Huonekaveri hakkasi joka päivö päänsä verille lämpöpatteriin. Ei sitä kuitenkaan siirretty suljetulle, kun se oli täynnä. Kyykauden helvetin jälkeen ja mentyäni vielä huonompaan kuntoon päätin kotiuttaa itseni.
Seuraava avoaika meni kuuden viikon päähän. Hoitaja sitten vihdoinkin kyseli olenko vihreä ihminen kun niitä taidetaan nykyään vainota. Sitten vaihtui toinen hoitaja joka halusi välttämättä nahdä exäni uuden vaimon hääpuvun kuvan.
Ei tullut apua mistään. Sitten olinkin jo luokiteltu pitkäaikaissairaaksi joka ei ollut avun arvoinen.
Jokakuukautinen tukien kanssa taistelu, karkeat sossut, tekopirteät perhetyöntekijät, aina uusi lääkäri minne menitkin. Olisi vaan pitänyt korkata pullo niin ehkä olisi saanut apua paremmin.
Siinä vaiheessa kun leipäjonon työntekijätkin usuttivat eteenpäin kuin saastaa eikä viikkokausiin nähnyt sinulle kohdistunutta hymyä tai kuulumisten tiedustelua. Vanhat kaverit kaikkosivat kun olivat niin hienoja ihmisiä.
Jossain vaiheessa ymmärsin olevani pohjasakkaa, kun lääkärikin tiedusteli olenko työelämässä. Hoidon taso vaihteli roimasti vastauksen mukaan. Päivä päivältä hyödyttömyyteni iskostuu syvemmälle tajuntaan. Minua on turha enää pelastaa.
Syrjäytyminen tehottoman tuen takia
5
132
Vastaukset
- Anonyymi
mitesns kukaaa pystys lukeie to kaiken!!!11 outokumpud
- Anonyymi
Hieno kertomus. Pitkäkin.
Missä kohtaa kerroit omasta vastuunkannostasi jotain? Jotenkin se meni minulta ohi pitkässä tekstissäsi?
Lapsen olet kuitenkin ihan itse saanut aikaiseksi. Missä se lapsi nyt on? Onhan päivänselvää, että et voi huolehtia lapsesta, kun et itsestäsikään osaa huolehtia. - Anonyymi
Aamutv oli että tosi syrjäytynyt ei saa rahaa mistään . Kela vaatii että syrjäytynyt hakee ensin perustoimeentuloa. Tosi syrjäytynyt ei voi edes hakea, kun ei ole pankkikorttia edes , eikä sitä rahaa tilillä ja pankki ei anna ilmaiseksi todisteita pankkisuhteista.
- Anonyymi
outokumpu on paras paikka iso nenä
- Anonyymi
Jos on hakattu ja raivottu maanrakoon niin viisastelijoiden on turha puhua mistään kyvystä kantaa vastuuta.
Satanistit teeskentelee työntekoa avustuspalveluissa mutta eivät osaa edes mainita sanaa "turvakoti". Se osoittaa ettei "auttaja" tee työtään eikä itse kanna vastuuta asiakkaasta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645552Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4111329Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110951Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389765Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla878592Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2766640Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys432344Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.122244- 442084
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle01741