Kiinnostava kysmys. Jos ja kun Helsingistä tavataan muutaman kymmen koronaan sairastunut, niin kuinka suuri alue eristetään, koska Helsingin Vantaan ja Espoon välillä ei ole selviä rajoja ja miten valvonta pelaa? kuinka tiet suljetaan jne,, esim Italiassa pikku kylät on varmasti helpompi eristää.
Luultavasti eristys tapahtuu koko pääkaupunkiseulle Wuhanin tapaan jossa vain tärkeät ulosmenotiet suljetaan. Ja varmaankin täällä tapahtuu sama kuin muualla, kaikki hiljenee ja kadut tyhjenee.
No veikaan että tämäkin vielä valitettavasti nähdään.
Luultavasti eristys tapahtuu koko pääkaupunkiseulle Wuhanin tapaan jossa vain tärkeät ulosmenotiet suljetaan. Ja varmaankin täällä tapahtuu sama kuin muualla, kaikki hiljenee ja kadut tyhjenee.
No veikaan että tämäkin vielä valitettavasti nähdään.
Vastaukset 80
Vanhimmat
Ei tule tapahtumaan. THL julistaa viimeiseen asti että ei syytä huoleen, ei se tartu kun muistaa vaan pestä kädet.
Jos kuitenkin pääkaupunkiseutu hiljenee kadeksi viikoksi ja kaikkia kehoitetaan pysymään kotonaan, niin se maksaa käsittämättömiä summia ja aiheuttaa vakavia taloudellisia ongelmia monille, niin kuka sen maksaa? mitkään vakuutusyhtiöt ehkä ole sellaiseen varautuneet.
Hesalaiset maksaa. Hehän sinne hesaan ovat tunkeneetkin.
Veikkaan että valtion tai jonkin muun pitäisi tulla apuun esim jollain lailla tai eritysi säädöksellä koska kahdenviikon paussi olisi paikallinen taloudellinen täyskatastrofi.
Luultavasti kaivettaisi jotain sotalainsäädäntöjä kaapeista esiin.
Ja mistähän THL muka arvioi ettei Korona virus leviä muuten kuin henkilökontaktissa?
Paskaa puhuvat niin että korvat heiluvat
THL puhuu läpiä päähän, maksettuja lausuntoja. Ettekö muista miten puhuivat paskaa ebolankin suhteen?
Joka tapauksessa maailman luvut oireilevat pahinta mahdollista mitä Korona tulee seuraavan puolen vuoden sisällä saamaan aikaan eikä THL:n satusedillä ole asiaan vaikuttamista. Pysyisivät totuudessa niin olisi kaikille parasta. Koronan aiheuttava materialistinen tuho sekä ihmishenget ovat vakavia asioita
https://ls24.fi/lannen-media/koronavirus-voi-uhata-viela-kauan-ilmassa-on-kolme-vaihtoehtoa-joista-kaksi-on-erityisen-viheliaisia
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/koronavirus-leviaa-vauhdilla-salaperaisessa-tuomiopaivaa-ennustavassa-uskonnollisessa-ryhmassa-etela-koreassa-ryhma-sanoo-olevansa-epidemian-suurin-uhri-tama-on-noitavaino/7737678
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006416991.html
Ottaako THL vähättelyllä vastuun siitä että kymmenet ellei sadat suomalaiset saavat pirullisen tartunnan ja menehtyvät koska THL:n näkökulmasta ei olisi huoleen aihetta?
Ottakaa järki käteen tuo tauti tappaa eikä pelkästään tukista. Jäkitauteina vielä jos henkiriepu säilyy halvaantumisia ja sydäninfarkteja
Kuka sen maksaa kiinassa jossa puolen väestöä rajoitetaan kulkemista ja suomiko ei pystyisi yhtä hesaa pitämään karanteenissa?
Totta hesalaiset ovat tänne tunkeneet; stadilaiset ovat aina olleet, ovat syntyneet täällä!
Ryssän sotilaiden ja suomalaisten huorien jälkeläisiähän ne tsadilaiset ovat. Eivät osaa puhua edes suomea.
Eihän se ole vaarallinen se corona täällä kuulemma. Jos tuota mieltä on niin levitköön sellaisessa paikassa ihan rauhassa.
Jos korona alkaa leviä, itse en sitä pakenisi vaan ottaisin joka tapauksessa ensimmäisen aallon taudin vastaan, jos selviää ollaan vahvempia. Nyt kun uutisten mukaan oireetonkin on jo tartuttanut muita , jos pitää paikkansa, on vain aian kysmys kun tauti rehoittaa jokapuolella vapaana.
Et välttämättä vahvempi. Saattaa tehdä peruuttamatonta tuhoa kehon eri osissa vaikka ns "paranisi". Jos kiinassa on joku 80.000 tapausta ja täysin parantuneita 20.000 niin mitä jää väliin? Ehkä se syy miksi on noin järeät toimet joka paikassa missä tautia on todettu.
Varmaa on vain että ihan varmaa tietoa ei maailman kansalaisten keskuudessa taudista vielä ole. Joten arvailun varaan vielä jää, mitä esim korkeat viranomaiset suomessa tietää, saman kun me tai enemmän.
Todennäköistä on kuitenkin että erittäin rajut eristystoimet jatkuisi vielä suomessakin.
Mistä tulee varmaa tietoa jo täysin parantuneiden määrästä?
Toivotaan että rantautuu Helsinkiin rajusti. Jos joka 50 kuolee niin se tietää Helsingin krematorioille paljon työtä ja kasvua :D
Tuskin tarvitsee toivoa. Kyse on vain siitä milloin se tapahtuu. Huvittavaa että kuvittelevat olevansa jotenkin tämän asian ulkopuolella joka ei mitenkään koske heitä.
Ilmastosta taas jankataan päivittäin niin kuin se olisi jotenkin akuutisti uhkaamassa normaali elämää.
Tämän päivän Ylen aloitussivu oikein kukki ilmastonmuutosasiaa. Ehkä se on nyt rauhoittava asia.
On luonnollisesti hieman absurdia, että suomessa koronasta tiedottaminen on keskittynyt pelkkään hyssyttelyyn. Siinä missä monessa muussa maassa on iso vaihde päällä.
Kuitenkin jo kouluissa alaluokkalaisille pienille lapsille kerrotaan että te tulette kohta kuolemaan kun ilmastonmuutos tulee ja tappaa. Moni lapsi on jo nyt hysteerinen ja uskoo kuolevansa ihan kohta. Yleinen puheenaihe on se, että voisiko luontoa auttaa niillä rahoilla jotka säästyvät lahjoista kun varmaan seuraavia syntymäpäiviä ei enää tule.
Tässä olen samaa mieltä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16258453/ahdistaako-ilmastoahdistuneet
Tiedottamisesta ei vastaa persujen lietsontaosasto.
Nämä persuista innostuneet ei taatusti ole persuja, kuten en minäkään, enkä muuten ole edes äänestänyt vuosikymmeniin, syystä jota en kadu enkä itke.
Totta.
USA on reagoinut koronaan vakavalla tasolla
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006378880.html
Niinkin lähellä kuin Tanskassa sotilaille kaduilla on annettu "tietynlaisia sisäpiirin ohjeita" vähemmänkin pärskivä vinosilmä kiikutetaan huomiotta lasarettiin tarkastuksiin
https://yle.fi/uutiset/3-11197528
Joka tapauksessa tanskalaiset eivät voi edes sietää aasialaista viirusta joka tuhoaa kansaa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tanskalaislehti-suututti-kiinan-koronaviruspilakuvalla-aiemmin-koetellut-muslimien-tunteita-muhammad-pilakuvin/7705604
Kun THL varoittaa tupakan tai viinan tai punaisen lihan vaaroista niin sitä pidetään turhana aikuisten holhoamisena, mutta nyt toivotaan että THL kouhottaisi ja määräilisi sen takia että Suomessa on käynyt yksi (sittemmin parantunut) koronaan sairastunut.
THL ja lääkärit ovat antaneet ne ohjeet jotka nyt ovatajankohtaisia: peskää kätenne aina kun tulette ihmisten ilmoilta kotiin ja yskikää hihaan, jos yskittää (älkääkä käsiinne). Mitä muuta THL:n pitäisi ohjeistaa tai määrät?
Niin ja virus ei ole erityisen tarttuva.
THL:n sivuilla ykkösaihe "THL:n viestintäjohtajan virkaan 55 hakijaa "
https://thl.fi/fi/ajankohtaista/tiedotteet-ja-uutiset
THL on päivittänyt ohjeet epidemia-alueelta Suomeen saapuville
5.2.2020 !
Persua tuntuu ahdistavan, kun viranomaiset eivät lietso hysteriaa.
On siellä kun vähän hakee näköjään.
Oletteko vihreä ilmastopaniikkiin sairastunut? Anteeksi vaan kysymys.
Mikäs se ilmasto juttu sitten on? Suomessa joka tuutista sitä ja tätä ilmasto uhkaa, ahdistusta ministerien kouhottaessa mukana. Kumpihan tässä on suurempi ongelma lähiaikoina ja kummalle uhkalle oikeasti jotain voidaan tehdä?
Eihän toki vielä mitään muuta pitäisikään. Aivan varmaan on pöytälaatikossa lisämääräykset pahimmankin skenaarion mukaan.
Niistä tässä oli tarkoitus keskustella , mutta mukaan eksyy aina näitä ilmastoahdistuneita joiden toiseksi peloittavin sana ilmastonmuutoksen jälkeen on persu.
Ilmastonmuutos on ihmiskunnalle suurempi uhka, koska se uhkaa koko ekosysteemiä. Satunnaiset taudit ovat osa luonnon kiertokulkua. Ylitiheää kantaa harvennetaan säännöllisesti.
Ilmastonmuutoksestakin käydään keskustelua ihan asialliseen sävyyn. Vouhottamiseen taipuvaisille persuille se on toki kauhistus, kun vanhan diiselmersun käyttöön tulee rajoituksia.
Ilmastonmuutoksesta ei todellakaan käydä asiallista keskustelua.
Suosittelen lämpimästi avaava teosta. Ilmastopaniikki Hoito-Opas Matti Virtanen 2019.
Paljon asiaa, tieteen ja faktojen näkökulmasta. Tämän kirja pitäisi tulla tähän ilmastohulluuden riivaamaan maahan pakolliseksi luettavaksi.
Ilmasto on lämmennyt jääkaudesta saakka. Ilmastosta ei suomessa kannata puhua sanaakaan koska täällä on puhdas ilma.
Joten älä vihervassari ilmasto hihhuli elämöi.
Ps kirjalla ei mitään tekemistä perujen kanssa.
En sairastele mitään. Hysteerikot lähinnä huvittavat. Jotkut pösilöt lähtevät vielä leikkiin mukaan.
En ole hysteerikko eikä minua kiinnosta paniikkioppaat.
Ilmastonmuutosta on tutkittu vuosikausia, ja siitä ei tarvitse kiihkoilla tunnepohjalta.
Vaikka onhan se vanha diiselimersu varmasti ollut uskollinen elämänkumppani monille persuille.
Ihmisen toiminnasta riippumattomat hitaat muutokset ovat eri asia kuin hiilen polttamisesta ja hiilinielujen tuhoamisesta syntyvät nopeat muutokset.
Hitaisiin muutoksiin luonto kykenee sopeutumaan melko hyvin, mutta ihmisen toiminnasta syntyviin ei. Biodiversiteetin heikkenemiseen vaikuttaa tietysti myös ympäristömyrkkyjen käyttö. Mutta sekin on ihmisen aikaansaannosta.
Hihhuloinnit ja elämöinnit kuuluvat persujen työkalupakkiin.
Ihminen tuhoaa ja muokkaa ympäristöä monella tavalla ja vaikuittaa myös ehkä muutaman asteen kymmnyksellä lämittävästi, jota sitäkään ei ole vielä tieteellisesti todistettu. Nopeasta lämpenemisestä houriminen kannattaa unohtaa, mittadataa on vasta maksimaalisen lyhyeltä ajalta. Kanattaa pitää järki päässä, Maapallon lämpöhaarukka on yli 100 astetta, siinäkö 0,8 astetta maailman tuhojana vaikuttaa. Kannattaa myös muistaa sana Grönland ja pähkinäpuut Lapissa.
Itse poljastat itsesi poliittiseksi lausumalla sanan persu. Ilmastopolitiikka on vain politiikkaa.
Ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos on todistettu jo moneen kertaan. Asiasta ei ole syytä vängätä enää sen enempää, vaan pitää keskittyä vahinkojen minimointiin.
Persut ovat vajaaälyisin porukka Suomessa, ja se pitää aina muistaa mainita älyttömien kommenttien yhteydessä.
Suomessa ei tarvitse keskittyä kun normaaliin elämään. Eli kuka kouhottaa?
Ei järvestäkään oteta kalaa enempää kuin tarvitaan. Se on normaalia.
Diiselimersulla tupruttelu on kaukana "normaalista". Ja siitähän persutkin jaksavat kouhottaa. Se kun on heille se rakkain harrastus.
Kirjassa Ilmastopaniikki Hoito-Opas persutuu tiedemisten ja naisten haastatteluihin ja heidän näkemyksiin ja faktoihin joilla politiikassa paniikkia luodaan, paniikki ei ole minkään tiedemiehen luomaa.
Eikä asiaan liity persut tai dieselmersut, esiin tulee kuitenkin ns vihreän politiikan se karumpi ja ruskeampi todellisuus.
Persut ovat olennainen osa ilmastonmuutoskeskustelua. Heille saastuttaminen tuntuu olevan ihmisoikeus. Vastaava pösilö on Amerikassa presidenttinä.
"”Tämä virus on erittäin tarttuva ja aggressiivinen”, Lombardian maakunnan terveysviranomaisten johtaja Giulio Gallera sanoi tiedotustilaisuudessa."
https://www.talouselama.fi/uutiset/koronavirus-leviaa-vauhdilla-italiassa-oppositiojohtaja-vaatii-rajat-kiinni-ja-passivapaus-pois/c1dcacb2-dd6f-4596-a2fd-768b56ecfe28
On ihan luonnollista että ylitiheää kantaa aina välillä harvennetaan.
Samasta syystä viisaammat yksilöt asuvat hajautetusti ja väljästi.
Pitäisikö ennakkohajauttaa? töllejä on maaseudulla tuhottomasti tyhjillään
Jos ikäänkuin todella paha epidemia uhkaisi niin siinä olisi järkeä, hajauttamisen laivaan valittaisi tietenkin parhaat ja elinkelpoiset perheet..
Kyllä pitäisi. Kaupungistuminen on ympäristön kannalta tuhoisa kehityskulku.
Ilman koronavirustakin, jos Helsinki eristettäsiin muusta Suomesta niin, ettei se voisi loisia muuta maata, ja kaikki muualta Suomesta Helsingin hyäksi rosvopoliitikkojen varastama varallisuus määrättäisiin palutettamaan oikeille omistajileen, tulisi Helsingistä maailman köyhin ja velkaisin kaupunki. Kaikki se mitä Hemsingisä on, on muualta Suomesta rikollisten päättäjien ja lainlaatijoiden toimesta varastettua.
Helsingistä saaduilla verotuloilla on vuosikausia rahoitettu maaseudun kuntia!
Jos kaukojunia ei laskettaisi Keravaa ja Kirkkonummea lähemmäksi Helsinkiä ja Kehä III tukittaisiin kuten sen ali menevät tietkin, niin muu osa Suoomesta jo alkaisikin olla suojassa helsinkiläisiltä. Toki laiva- ja lentoliikenne pitäisi vielä lopettaa. Muutamassa kuukaudessa helsinkiläiset olisivat laihtuneet ihan terveen näköisiksi.
Kotkasta lauttayhteys Viroon. Turusta ja Vaasasta pääseekin jo Ruotsiin. Keski-Euroopan lautat Hangosta, josta pääsee myös jo Viroon.
Nehän haluavat muutenkin erilleen niin mikä ettei😂 Järsikööt betonia muutahan syötävää sinne ei paljon jää.
Virolaisten pitäisi suojautua taudilta sulkemalla satama, niin että viinaralli loppuu.
Samalla paranee suomalaisten yleiskunto.
Helsinkiläisten eristäminen Suomesta millä tahansa syyllä on ihan hyvä ehdotus.
Voi, vitsi:D
Helsinki eristetään?! Jos ja kun korona -virus tulee Helsinkiin tai Suomeen. Ei ole kyse eristetäänkö Helsinki tai Suomesta Suomen päättäjien toimesta jokin alue.
Siinä vaiheessa on jo koko Suomi eristetty muun maailman toimesta!! Täältä ei lähdetä mihinkään, eikä tänne päästetä ketään.
Tänne ei tuoda mitään!
On luotu illuusio; Suomi on kokoaan suurempi. Ei ole. Suomi on väestöltään pieni ja pulassa, kun pitäisi pärjätä omillaan.
Meidän hallitus on osaamaton varautumaan mihinkään. Osaamaton hoitamaan pienen väestön pieniä ongelmia, mutta kuvittelee hoitavansa pienen väestön kustannuksella koko maailman suuret ongelmat; pakolaisuuden ja ilmaston muutoksen!
Helsinki olisi pulassa ja kuolisi pois, jos koko Suomi eristettäsiin pysyvästi, ja Helsinki vielä muutsa Suomesta. Muu Suomi pärjäisi paremmin kuin ennen, kun rikolilsten lakien avulla muuta maata loisivaa Helsinkiä ei olisi.
Joku tällä palstalla kehui suomalaisten saavan aina ruokaa ja muuta apua ulkomailta. Sen vuoksi kuulemma voidaan ajaa alas mm. kotimainen maataloustuotanto.
Eli olet väärässä, ja maajusseille kateellinen hesapelle oikeassa.
Totta varmaan koko suomi eritettäsi mutta korona-alue vielä sisäisessä eristyksessä.
Erittäin hyvä näkemys! Pitäisi pikaisesti suomalaisten silmät avautua, vaan ei järki riitä!
Muuta en osaa kommentoida kuin se että hysteria tulee olemaan V A L T A V A
Aika moni persu viiltänee ranteensa auki. Eivät vaan kestä. Ensin tuli matut ja vei heiltä naiset ja työpaikat, ja nyt uhkaa tauti viedä vielä hengen.
Tämä olisi valtavan totta, olisi lähes sotatilaa psykologiselta kannalta.
Italiassa asuva suomalainen kuvasi erityksessä olevaa tilaa vielä rauhalliseksi, mutta mitä olisi jos jatkuisi pidempään kun kaksi viikkoa ja jos taudit ja kuolemat lisääntyy?
HYvä kysmys , miten asiat on nyt Whunanissa? onko päivitettyä tietoa katukuvaa tms?
Kiinassakin sairastuivat ja kuolivat liian tiheään asutetut kaupunkilaiset ja niin käy myös Helsingissä jossa kaikenmaailman kommuuneissa asuvat cityvihreät tuovat kommuuniinsa ulkomaalaisten työpaikoilta ja yli-opistoilta kantamat virukset ja pöpöt.
Persu sensijaan porskuttaa terveenä maaseudulla ajellen loppupeleissä vähän hiiltä tuottavalla dieselmersullaan joka maailmanlaajuisen kriisin kohdatessa kestää käyttöä maailman tappiin asti. Metsissä ja järvissä riittää ruokaa ja kylmäkään ei mökissä tule kun monen vuoden halot hakattu valmiiksi.
Ehkä citykaneja, variksia ja lokkeja syömällä jokunen cityvihreä voi pelastua mutta suuri harvennus heidän keskuudessaan jokatapauksessa käy.
Siksi persuna suosittelenkin Helsingin seutukunnan täydellistä aitaamista ja eristämistä jotta vahingossakaan virukset eivät leviä Suomen kansakunnan kirkkaimpiin jalokiviin eli persuihin.
Jos kerää komeroonsa säilykkeitä ja vettä kuukauden tarpeiksi, niin pitää muistaa ettei sillä pidä retostella naapurille. Edes vaikka ei ottaisi uhkaa kovin vakavasti.
Jos sulku tulee, ja ruoan saanti heikkenee. Niin naapuri muistaa kyllä hätävaralla rehvastelusi. Parin päivän päästä naapuri tulee kysymään, josko saisi itselleen ihan pikkuisen. Ja siitä se varaston dumppaus sitten alkaa.
Jos et anna, niin naapuri tulee seuraavana päivänä kysymään uudestaan. Seuraavana päivänä vaatimaan. Sitä seuraavana naapuri ei tule ollenkaan, mutta seuraavana yönä tulee naapurisi ovesta kirveen kanssa läpi ruokaa hakemaan.
Siinä ei ole enää edes henkirikoksesta kysymys, kun nälkäisiksi eläimiksi taantuneet taistelevat henkiinjäämisestä.
Kun ensimmäiset Suomalaiset evakuoidaan onko luvassa vastaavanlaista kivisadetta
https://mvlehti.net/2020/02/23/ukrainassa-heitellaan-kivia-kiinasta-evakuoituja-vastaan-videot/
Miksi nimenomaan Suomalaiset?
Asun veden äärellä ja minulla on verkot kesää talvea pyynnissä. Kalaa tulee naapureillekin lahjoitettavaksi. Perunoita ja juureksia omasta maasta kellari täynnä. Syksyllä kaadan hirven, ammun jäniksiä ja lintuja. Puhdas vesi tulee vaaran päältä lähteestä omalla paineella. Kuivaa puuta on lämmitykseen vuosiksi. Teen lisää kun tarvitsen, talon ympäriltä omasta metsästä. Pokasaha ja kirves löytyy. Suolan sekä mausteita ostan kaupasta. Niitä riittää vuosiksi. Selviytyisin hyvin tilanteessa kuin tilanteessa, jos saisin elää rauhassa. Toistaiseksi säkö tulee yhtiön verkosta. Ilman sitäkin tarpeen vaatiessa selviytyisin. Voisin jopa nauttia alkeellisesta täysin omavaraisesta elämästä.
Sinulla on asiat hyvin.
Toisin on kaupungin kenno asunnoissa asuvilla.
Jo rappukäytävässä voi saada korona viruksen.
Älä kerro kenellekään missä asut, etteivät turvallista paikkaa etsivät tunge paratiisi.
Miksi ostaa sähköä, maalämpö ja aurinkopaneeli riittää.
Suolaostokset voit jättää väliin, ettei ostosmatkoilla virus nappaa.
Näin elät terveenä kuolemaan saakka.
Helistelkää vaikka avaimia?
Pysty kämmen auttaa myös.
Näin Pajamäessä kiinalaisia joilla oli joitain erikoisia suojaimia kasvoissa. Ei sitä tiedä vaikka olisi ollut joku sars tai korona. Sittempä pääsee tästä paskasta, Hallitus on pelkkää paskaa tällä hetkellä. Joten sittempä pääsee pois.
Olivat tulossa asebestihommista. Naamari otetaan pois vasta kotona suihkussa.
Suomella on nyt 2000-luvun paras hallitus. Ei ole tavallisella kansalla enää huolta tulevaisuudesta.
Kiristetään rinkiä. Sieltä sitten vaan pelastaudutaan mereen. Landelle ei ole tautisten tulemista metropolista!
Montaa naurattaa ainakin hetken.
Hesalaiset eristetään Affenanmaalle.
Ajetaan mereen ja saavat uida sinne.
Johan tuli tieto, suomessa Italian kaltainen eritys ei ole mahdollista lain puitteissa.
Äkkiähän niitä tosin uusia tehdään.
https://yle.fi/uutiset/3-11225142
Ja juuri tuo. Sitten kun tilanne riistäytyy käsistä mikä on Suomessa tilanne. Ei auta enää vähättely kun piru on jo irti. Kansa vaatii jo totuutta eikä salailua.
Nyt kiireesti loputkin Suomalaiset Helsinkiin asumaan, eikös nämä meidän päättäjät näin halua.
Ehkä Helsinki olisi syytä viimein eristää.
Tartunnat sairaanhoitopiireittäin 14.3.2020 12.15
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006436071.html
HUS 117
Pohj.-Pohjanmaa 25
Pirkanmaa 20
Keski-Suomi 14
Varsinais-Suomi 14
Kanta-Häme 10
Satakunta 9
Pohjois-Savo 3
Etelä-Karjala 2
Etelä-Pohjanmaa 2
Lappi 2
Etelä-Savo 1
Keski-Pohjanmaa 1
Pohjois-Karjala 1
Päijät-Häme 1
Vaasa 1
Itä-Savo 0
Kainuu 0
Kymenlaakso 0
Länsi-Pohja 0