Verotulot tippuu mutta porukka lisääntyy.
Tähän täytyy puuttua rakentamalla vähemmän pieniä kerrostaloasuntoja. Enemmän pientaloja ja rikkaiden perheellisten ihmisten palveluja.
Viesti on selvä: EMME HALUA KÖYHIÄ ESPOOSEEN!
Tähän täytyy puuttua rakentamalla vähemmän pieniä kerrostaloasuntoja. Enemmän pientaloja ja rikkaiden perheellisten ihmisten palveluja.
Viesti on selvä: EMME HALUA KÖYHIÄ ESPOOSEEN!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Espoo on kokoomusjohtoinen kaupunki. Sekä valtuusto, kaupunginhallitus että kaupunginjohtajisto on enemmistöltään miehitetty kokoomuslaisilla edustajilla.
Nykyinen kaupunkimme johto on asiat linjannut niin, että Espoon halutaan olevan edelläkävijäkaupunki, kun pelastetaan Afrikasta ja Lähi-idästä köyhiä ihmisiä kurjuudelta, asuttamalla ja sijoittamalla heitä Suomeen, ja Espooseen.
Meidän rikkaiden espoolaisten pitää kantaa oma merkittävä osuutemme tässä taakanjaossa, ja meidän tulee olla suunnannäyttäjiä muille Suomen kaupungeille.
Espoolaiset itse äänestävät vaaleista toiseen juuri kokoomuslaisia jatkossakin johtamaan tätä kaupunkia. Se takaa, että nykyinen espoolainen väestöpoliittinen ja demografinen suuntaus jatkuu. Yhdessä me espoolaiset voimme pelastaa entistä suuremman osan köyhiä ihmisiä maailmalta.
Kaupungin+johto+on+aktiivisesti+sulkenut+silmänsä++talouden+realiteeteiilta+jo+lähes+10+vuoden+ajan.+++Tosiasiassa+Espoo+on+jo+pitkään+ollut++Suomen++selvästi+velkaisin+kaupunki.++
Silti+kaupungin+johtajisto+tilaa+mainostoimistoilta+tällaisia,+täysin++talouden+budjettikehityksen+ja+tilastotietojen+vastaisia+mainoslauseuta:
"+𝑬𝒔𝒑𝒐𝒐+𝒐𝒏+𝒕𝒂𝒍𝒐𝒖𝒅𝒆𝒍𝒕𝒂𝒂𝒏+𝑬𝒖𝒓𝒐𝒐𝒑𝒂𝒏+𝒌𝒆𝒔𝒕𝒂̈𝒗𝒊𝒏+𝒌𝒂𝒖𝒑𝒖𝒏𝒌𝒊+"
https://www.espoo.fi/fi-FI/Espoon_kaupunki/Espoo_on_edelleen_Euroopan_kestavin_kaup(116809)
Espooseen+on+jo+vuosia+sijoitettu+niin+paljon,++joka+vuosi+tuhansittain+lisää+pakolaisstatuksella+olevia+ja+sosiaalituella+eläviä+perheitä.+Heidän+työllistymätön+ja+olematon+veronkantokykynsä+rapauttaa+Espoon+taloutta+vuosikymmeniksi+eteenpäin.++
Espoossa++on+tänäkin+vuonna+vakava+vääntö+18%+veroäyrin+nostamisesta+ylöspäin.
No on täällä myös ihan valkoisia työttömiä ja köyhiä eläkeläisiä. Nekin pitäisi potkia helvettiin
Tunnen useita eläkeikäisiä siivoojia, kaupan kassoilla, varastötöissä ym. olleita. He ovat aikanaan antaneet oman työpanoksensa espoolaisisissa yrityksissa. Ovat ostaneet asunnot itselleen ja elävät nyt alle 1800 €/kk brutto olevilla eläkkeillänsä.
Nuohan ovat periaatteessa köyhiä eläkeläisiä. Mutta eivät ne yhteiskunnalta mitään pyydä, vaan tulevat toimeen omilla tuloillaan. En usko että Espoon verotulojen huolestuttava aleneminen on noiden aikaansaannosta.
Enemmän on merkitystä sillä että yhteiskunta ja Espoo houkuttelevat ja avustavat Espooseen asumaan ilman tuloja olevia maahanmuuttajia. He ovat koko elinikänsä, 40...60 vuoden ajan Espoolle pelkkä menoerä, eivät koskaan tuota positiivista kassavirtaa kaupungille tai yhteiskunnalle.
Kyllähän eläkeläiset vievät palvelutarpeen takia suurimman osan verotuloista.
Maahanmuuttajalla on edes teoriassa mahdollisuus tuottaa jotain. Eläkeläinen on pelkkää miinusta eikä tuota mitään.
Kaikki maksaa työikäisenä veroja, rahoittavat ja pitävät yhteiskunnan toimintoja pystyssä. Kaikki myös vanhenevat aikanaan, ja iän tuomille sairauksilla ja krempoille kukaan ei mahda mitään.
Vai oletko sitä mieltä, että kun itse tulet eläkeikään, sinut saa tarpeettomana menoeränä poistaa Espoon kaupungin alueelta?
>>Maahanmuuttajalla+on+edes+teoriassa+mahdollisuus+tuottaa+jotain.
Sellainen+teoria+ei+tuo+latiakaan+rahaa+yhteiskunnan+kassaan.+Maahanmuuttajista+yli+60%+on+työttöminä+vielä+10...20+v.+maahantulonsa+jälkeenkin.+
Tämä+on+sitä+"ulkomaista+työvoimaa"+jota+muun+muassa+EK+kovasti+hamuaa+tuotavaksi+Suomeen.+Tuota+"ulkomaista+työvoimaa"+on+Suomen+työttömyyskortistoissa+jatkuvasti+tarjolla+25.000...35.000+hengen+verran.+Siitä+saa+ottaa,+kuka+ulkomaista+työvoimaa+halajaa.
No+silloinhan+40%+mamuista+tuottaa+rahaa
Kun+taas+100%+eläkeläisistä+polttaa+kaikki+rahat
Siis+tuodaan+1000+pakolaista,+heistä+60%+on+jatkuvasti+työttömänä+ja+40%+tekee+ajoittain+jonkinlaisia+pätkätöitä.+Ja+ne+työsuhteet+usein+ovat+toimimista+somaliankielen+tulkkeina+tai+kulttuurikoordinaattoreina.+
Tästä+pakolaisyhtälöstä+ei+millään+saada+sellaista,+että+nuo+1000+pakolaista+olisivat+tuoneet+positiivista+kassavirtaa+yhteiskunnan+talouteen.+
Pakolaistaustaisten+elinkaaresta+on+olemassa+lukuisia+tutkimuksiakin.+NIissä+todetaan+että+yksi+pakolainen+maksaa+yhteiskunnalle+1,2+miljoonaa+euroa.
Sen+sijaan+vanhuuseläkeikäisistä+suomalaisista+34%+on+edelleen+työelämässä+mukana.+
https://yle.fi/uutiset/3-7894858
Nämähän+ne+vasta+arvokkaita+tervaskantoja+ovat+yhteiskunnan+toimintojen+pystyssä+pitämisessä.
Älä valehtele rasisti
> Älä valehtele rasisti
Turvapaikanhakijan elinaikana hänestä aiheutuvat kustannukset ovat keskimäärin 1 miljoona euroa. Tällainen pakolaisperustainen "ulkomainen työvoima" ei tosiaan nettotuloa Suomen kansantaloudelle tuo.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/matiasturkkila/274100-yksi-turvapaikanhakija-miljoona-euroa/
Mikä tämän asian sanomisessa on rasistista? Jos tiedät jonkinlaisia muita laskelmia asiasta, niin kerro tietosi ja voidaan asiallisesti keskustella lisää.