... sekä keskitysleirejä Itä-Karjalassa. Sekä Leningradin saartoa.
Niinistön pitäisi pyytää Venäjältä anteeksi Jatkosotaa
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Miksi? Ehkä sitten kun Putte pyytäisi anteeksi Talvisotaa ja yli kymmentä tuhatta gulag-leiriä ja hämmästelisi sitä, että suomalaisten siirtoleireissä kuoli vain 4.500 kun heillä itsellä peräti20 miljoonaa!
Älä viitsi valehdella. Vuosina 1941-44 ei neuvostoliiton missään leireissä kuollut 20 miljoonaa, eikä heidän tarvitse pyydellä anteeksi kuolleita omia kansalaisiaan muutenkaan muilta kuin omiltaan.
Suomalaisten käsissä taas kuoli neuvostokansalaisia.
Totta! Tsetseenitkin karkotettiin kodeistaan asumattomalle aavikolle, jossa heistä kuoli ilmeisesti vain kolmasosa!
” Älä viitsi valehdella. Vuosina 1941-44 ei neuvostoliiton missään leireissä kuollut 20 miljoonaa, eikä heidän tarvitse pyydellä anteeksi kuolleita omia kansalaisiaan muutenkaan muilta kuin omiltaan.”
Kyllä niissä kuoli peräti 20-25 miljoonaa eikä haittaisi vaikka pyytäisivät!
”Suomalaisten käsissä taas kuoli neuvostokansalaisia.”
Neukun aloittamissa sodissa kuoli verrattomasti enemmän! Kunnia sille, jolle kunnia kuuluu! Putin voisi aloittaa vaikka katumisviikon, jossa volina kävsi TV:ssä joka päivä!
Mitäs sitten? Suomalaisia sotavankeja kuoli myös paljon venäläisten käsissä.
"Kyllä niissä kuoli peräti 20-25 miljoonaa eikä haittaisi vaikka pyytäisivät!"
Höpöhöpö, tuota et pysty todistamaan , asiasta löytyy nimittäin oikeaakin tietoa, miksi keksit näitä lukuja tänne?
Milloin venäjä pyytää anteeksi talvisodan, milloin venäjä pyytää anteeksi katynin joukkoteloitukset, tsernobylin, krimin valtauksen, berliinin muurin ja sen ylitystä yrittäneet tapetut, unkarin kansannousun 54, tsekkoslovskian kansannousun 68, stalinin terrorin.... ennen kuin stallari tulee puolustelemaan venäjä peri neuvostoliiton aseman.
..pitäisi tehdä Suomen Talvi-ja Jatkosodasta elokuvia kuten "taistelulähetit 1917". Loppuisi tällainen veteraanien jatkuva irvistely ja ymmärrettäisiin missä helvetissä ihmiset joutuivat olemaan Neuvostoliiton takia...
Nunnukhanunukhanuinainainaa, yleiskiky tulhoo. Antheeksi ihaa jokhaiseltha, nunuk...
Kovin olisi myöhässä Niinistön anteeksipyyntö, koska Neuvostoliitto lakkasi olemasta 26.12.1991.
Voisi Niinistö lausua muutaman muistosanan neuvostoliiton muistolle.
Miks? Sehän hyökkäsi Suomen kimppuun 1939.
Koska Neuvostoliiton lakkaaminen oli Euroopan ja maailman turvallisuuden kannalta hienoin asia koskaan. Niinistö voisi lausua kunnioituksen sanat Mihail Gorbatseville samalla, sillä hänen roolinsa tämän diktatorisen hirviövaltion lakkaamisessa oli merkittävä.
Muistakaamme yhdessä maailmarauhan parantumista v 1991 vuoksi.
Ahtisaari tekisi mitä tahansa jos saisi siitä rahaa.
Mitä joku anteeksipyyntö auttaa? Pitää maksaa rahaa, se tuntuu konkreettisesti kummallakin puolella.
No, sen kun maksat! Lähetä vaikka 20 € kummallekin valtiolle!
Mistä hyvästä? Eihän Venäjäkään ole maksanut talvisodan vahinkoja.
Miks? Ei Pietaria suomalaisten rehupelloilla oltaisi huolettu. Suomalaisilla ei ollut mitään velvollisuutta luovuttaa vähäisiä ruokiaan heidät talvisodassa tuhoamaan pyrkineille ihmisille.