Suoritetusta työstä ilmastonmuutoksen torjumiseksi. Yksikään keskusta-oikeistolainen hallinto näet ei ole 2010-luvulla pannut rikkaa ristiin ilmastonmuutoksen torjumiseksi "juhla"-puheista huolimatta ja jonkun oli siis toimittava. Kiitos Korona !
t. Haans.seA
t. Haans.seA
Vastaukset 35
Vanhimmat
Odotetaan nyt ensin, että se tarttuu gretaan...
Ilmastohysteerikot joutaa mennä.
>>Odotetaan nyt ensin, että se tarttuu gretaan..
Odotteleppa ihan rauhassa vaan:
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/syoksy-jatkuu-jyrkkana-euroopan-porsseissa-koronavirus-on-pyyhkinyt-osakemarkkinoilta-parissa-paivassa-arvoa-yli-3000-miljardia-dollaria-kauppalehti-seuraa-markkinapaivaa/b372b387-d6b2-4092-ba8f-bddfe1f4c886
Muista kuitenkin, jos fyrkkasi on RAHASTOSSA, sillä "jollekkin" kapitalistin on nyt myytävä.
Sinä voisit olla erinomainen "ostaja" tässä tilanteessa !!!
t. Haans.seA
Kyllä luonto loppupeleissä hoitaa hommat
>>Kyllä luonto loppupeleissä hoitaa hommat
Vrt jänisrutto tai vastaava, 4-5 vuoden välein paisuneet myyräkannat tuhoava ilmiö.
Ihmisen kohdalla on hieman toisin, koska kapitalistit tekevät nykyään kaikkensa (toisin kuin takavuosina) populan kantoja kasvattaakseen ! (ehkä impperialistia lukuunottamatta)
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14976514/kapitalistinen-kasvu-ajattelu-nojaa-vaestonkasvuun
Meneillään olevasta Pörrssi-Romahduksesta voisi siis päätellä, että kapitalistit pelkäävät väestö-KATOA ?
olenko oikeassa ....
>>Kyllä luonto loppupeleissä hoitaa hommat
Voisiko planeetta hoidella rasitteeksi käyneen eliön pinnaltaan määrätietoisesti?
maapallo pelastuu. korona karsii väestö kasvua, ja saastuttava auto kauppakin vähentynyt.
korona on kuin onnenpyörä, kenelle osuu korona sektori..maasta toiseen lentelevillä ökyillä . korona kerroin aika pieni.
samaa mieltä. Ylikansoittuminen on pahin uhka maapallolle. Nyt koronaviruksen ansiosta vihreätkin vihdoin saavat jotain aikaiseksi täydellisen tuhon estämiseksi, kun levittävät maapallon väestöä ympäriinsä. Sillä politiikalla saadaan kaikki haitat levitettyä ympäri maapalloa ja näin ihmisten määrä tulee radikaalisti vähenemään.
Kiitos koronavirus ja vihreät, aikamme supersankarikaksikko, joka pelastaa maapallon ilmaston.
Korona vähentää pelkästään Kiinan hiilipäästöjä 100 miljoonaa tonnia!
100 miljoonaa tonnia kahdessa viikossa
Määristä en minäkään tiedä mutta jotain sellaista ne väittävät:
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/koronaviruksen-myonteinen-kaantopuoli-kiinan-paastot-ovat-vahentyneet-roimasti/5000b00f-a338-42c4-935a-343d36025755
HUOMATKAA, Italian milanon laakso, missä nyt myös on valtavasti virusta, on aikamoinen SAVU-sumu-laakso sekin, Sielä on paljon teollisuutta mutta yllättävän paljon myös maataloutta kaiken sen paskan keskelläkin.
Muista, se TEHO-tuotanto, se alentaa vastustuskykyäsi ja altistaa tietenkin.
vastatatoimet on jo aloitettu, milloin meillä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16261918/hong-kongissa-jaetaan-rahaa--kansalle--unelmavaltioko
Italian Milanonseudut on kyllä myös aikamoinen sumujenlaakso. En yhtään ihmettele, jos porukka sieltä pakenee,, puhtaaseen suomeen:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16262066/lentokoneellinen-italiasta-lappeenrantaan---ei-tarkastuksia
Kyllä määkin lähtisin sieltä veke, onhan täälä ilmanen sairaanhoito ja varmaan parempi kuin manoliitoill siel
Pahimmillaan corona voi viedä viiden vuoden väestönkasvun verran väkeä. Kasvu on 16 kertaa Suomen väkiluku vuodessa.
Yksilön kannalta p aska diili.
Onhan se paska diili, mutta paskempia on Russian teot Ugrainassa, sillä ne ovat tahallisia.
Onhan se mahdollista, että kommonistinen kiina kokeili mitenkä nopeasti tällainen epidemia saadaan leviämään.
Ilmaston lämpeneminen tulee joka tapauksessa laantumaan itsestään ehkä jo lähi vuosina. Jokainen voi sitten valita itselleen mieluisimman selityksen sille, mikä sen lopulta pysäytti.
>>Ilmaston lämpeneminen tulee joka tapauksessa laantumaan itsestään
Hauska hihasta vedetty arvaus mutta nyt näyttää siltä osuit arvauksessasi oikeeseen !
NÄET: Minä taas tarjoan iloisia uutisia etelä-suomen hiihdon ystäville: Tällä menolla ensi talvena sataa eteläsuomeenkin reilusti LUNTA. Jäädään jännäämään, mitä mieltä sinä =?
Vai vielä ilmastopalkintoja, kun saimaannorpatkin ovat tappamatta. Katsotaan nyt ensi kokonaisuutta, että päästäänkö tavoitteisiin, voitetaanko kovat pakkaset ja jääkauden tulo.
Varmemmaksi vakuudeksi_
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16262886/tiesitko-mista-kineskien-massiivinen-rynnistys-suomeen
Ja tässä pelissä ei ilmastonmuutos kiinnostanut yhtäkään suomipoliitikkoa -ei edes "vihreitä" - pätkääkään !
>>Ja tässä pelissä ei ilmastonmuutos kiinnostanut yhtäkään
""Yli 2 500 laivakaranteenissa Thaimaan rannikolla koronaepäilyn takia
Tänään klo 12:45
Phuketin edustalla italialainen risteilijä Costa Fortuna on asetettu kahden viikon karanteeniin.""
Myös hupiristeily, josta on tarkoitus tehdä aina vain massiivisempaa, on ilmastosta piittaamatonta bisnestä, jonka tervejärkinen jättää kokonaan väliin.
Yhä useampi on asiasta samaa mieltä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16225968/koronaviirus-on-vuoden-ilmastoteko
Formuloita ei koske, edes Greta ei puhu mitään näistä kisoista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16284042/helsingissa-peruttiin-perjantain-ilmastooyhotys
Nähtävästi ei ole tarvetta enemmälle mielenilmaisuille. K:n toiminta on niin vakuuttavaa
Eikös se ole hyvä että läskit joutuu kohta matkailemaan pyörällä ja muut terveys ongelmista kärsivät liikkuu lisää ulkona onhan tossa pointtia...PEUKUTAN
Ilmastopalkinto, Totisesti, totisesti_
https://oilprice.com/Energy/Oil-Prices/Oil-Demand-To-Plunge-By-10-Million-Barrels-Per-Day.html
Näin, vaikka barrelihinta on pudonnut kuin kivi, 80 dollarista nykyiseen 30 dollariin.
PS. Vastaavaan tapaan, tiedonjulkistamispalkinto kuuluisi Julian Assangelle mutta kuten tiedätte, eihän natsit sitä tietenkään tee
KoroMan kanavakin (mtv3) joutuu faktat tunnustamaan. Mitä enemmän NEGATIIVISTA "kasvua"; sitä puhtaampaa ilmaa !
Venetsian vedenkirkastuminen taas on suoraa seurausta kanavia sotkevien paattien liikennöinnin loppumisesta.
VAPUSTA tullee tänä vuonna tavanomaisempi suomessakin. Ilma on KIRKKAAMPI mutta samalla huomattavasti viileämpi, toppatakkia tarvitaan. Syy on yksinkertainen:
sadat tuhannet kerosiinitonnit ja niiden lämpö jäi tulematta, toki laivaliikenteen jäteöljytkin jäi polttamatta.
t. haans.sea
"VAPUSTA tullee tänä vuonna tavanomaisempi"
https://eu.usatoday.com/story/news/health/2020/05/19/coronavirus-has-caused-whopping-17-drop-global-carbon-emissions/5219885002/
Se mistä porvarit puhuivat juhlapuheissa mutta jota ne eivät loppujenlopuksi edes toivoneet, kävi vihdoin toteen. Jotain sentään tapahtui, ilmaston hyväksi eikä mylly pyörinyt silkkaa paskaa jauhaen !
keskikaupungilta henkilöautoilu lopettaa .
siellä pärjää kun on joukkoliikenne nyt näkee kun luonto kiittää.
Hallituksemme, joka on omien lausuntojensa mukaan oppilaan roolissa, saa nyt karvasta opetusta siitä mihin se johtaa jos ilmastohömpän huumassa aletaan sorkkia talouden rakenteita.
Kun on kysymys ilmastosta on kysymys myös luonnosta. Luonto suojelee vain luonnonystävää, muut saavat mennä.
Annan vähän selviytymisvinkkiä....
https://keskustelu.suomi24.fi/t/10928523/tehotuotantopopero-vie-terveytesi-!!
Korona asialla lienee tässäkin tapauksessa. Lentokoneista levitetään lannoitteita, miksei myös viruksia. Mutta näemmehän sen, kuinka ilmat kirkastuvat. -22 asteessa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16731706/venaja-sulkee-ilmatilansa-ulkomaisilta-yhtioilta!
Hämmästelen suuresti, mikseivät suomen uusliberalistiset mediat avoimesti KIITÄ korona-virusta historiallisesta ilmastoteosta, jonka vaikutukset näkyivät HETI, kun se iski ja talvikin tuli, eteläsuomeen !!!
Päin vastoin, suomen porrrvarit YLI-velkaannuttavat suomea, tavoitteenaan - minä viralliseksi ilmoittivat - ilmastonmuutoksen torjunta !
Aikamoisia hölmöläisiä, eikö totta! Tai sitten, ilmastonmuutoksen torjunta EI olekaan niiden tavoitteena ! Ainoastaan lentopisteet ja rahastus omaan pussiin !!!
t. svt
Päinvastoin ,nyt voi ollakiin niin että CO2ta onkin lisättävä eikä vähennettävä jotta ei tule uutta jääkautta. Auringon teho tuntuu hiipuvan joten puheet liika lämmöstä voi kohta unohtaa,tämä talvi antoi siitä jo esimerkkiä ja tuleva kesä näyttää jatkoa.
Ilmastotieteilijät eivät ole ottaneet auringon mahdollista tehon laskua huomioon laskuissaan ilmeisesti ollenkaan ,vetyä voi auringossa olla oletettua vähemmän ja se alkaa menettää osan tehostaan koko ajan lisää pysyvästi.
Se tietäisi taas jääkausi olosuhteita maapallolle maailman tappiin asti.
Joten alkakaa lisätä CO2ta ilmaan älkääkä vähentäkö sitä kaiken aikaa lisää jotta emme jäädy planeetalle.
Palkinto tulisi ehkä jakaa viruksen ja VENÄLÄISTEN kesken tasan, niin hyvää työtä on jälkimmäinenkin saanut aikaan. Hanat kiinne ja kaasut lakkaa tulemasta, siinnä se.