Ja taas kolari

Anonyymi

Tänä aamuna kello 8.27 Tuusulassa tapahtui henkilöauton ja pakettiauton välinen nokkakolari.
Keski-Uudenmaan pelastuslaitoksen mukaan liikenne onnettomuus sattui Myllykyläntiellä Tuusulassa, noin 50-60 kilometrin tuntinopeudessa.
Molemmissa autoissa oli vain kuljettajat. Henkilöauton kuljettaja jäi puristuksiin ja pelastuslaitos joutui irrottamaan hänet. Hän loukkaantui vakavasti ja hänet kuljetettiin ambulanssilla Töölön sairaalaan.
Pakettiauton kuljettaja loukkaantui lievemmin, ja hänet toimitettiin Peijaksen sairaalaan.
Poliisi tutkii onnettomuuteen johtaneita syitä.
Kommenttia:
-Olip hyvä, kun poliisi ei tällä kertaa kirjoittanut, että poliisi epäilee kuljettajia liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, jotka sanat ovat täysin vääriä.
Poliisi siis tutkii, ei epäile ja se liikenteen vaarantamien ei sovi uutiseen enää silloin, kun se vahinko on konkretisoitunut. Monta kertaa näiden poliisien toimittajille suoltamat jutut ovat niin päin mäntyä laadittuja ja toimittajat eivät uskalla muokata saamian juttuja edes oikeinkirjoituksen osalta. Kun ennen oltiin koulussa ja kirjoitettiin aineita, niin opettaja korjasi vihkoon kieli- ja välimerkki virheet. Nyt näkyy monesti, ettei lehtien toimittajat jotko halua tai uskalla puuttua poliisien hätäpäissään ja kiireissään kirjoittamiin juttuihin siltä osin, että virheelliset kieliopilliset asiat ja välimerkit tulisivat oikeisiin kohtiin.
Mutta ei ne vaan opi, ei suomen tietotoimistoonkaan, joka välitti saksan terroristin päälle ajoa nimikkeellä, kuljettajaa epäillään, vaikka tapaus oli 100%, n. varma.

Mutta käydäänpä nyt tähän varsinaiseen uutiseen:
- Mietin sitä, miksi näitä onnettomuuksia sattuu ? Mielellään kaikki sanoo, että vahinkojahan sattuu ja niille ei voi mitään. Väärin. Kyllä voi. Meitähän valistetaan kaiken aikaa, miten sitä pitää ajaa, mutta tosiasia on se, ettei paukapäille saa oppia menemään päähän kirveelläkään.
Poliisi käy aina paikan päällä tutkimassa liikenne onnettomuuden , huomaa SYYN. Koskaan poliisi ei raportoi sillä tavalla, että se oli vahinko, vaan jommasta kummasta tai molemmista tehdään paikan päällä syyllinen tai syyllisiä, eikä sitä raportoida sanalla epäillään, mutta lehdistölle pitää antaa melkein joka kerta sellainen harhakuva, että sitä vain epäillään, vaikka teko on teko ja sellaisena pysyy alusta loppuun saakka. Poliisit sekoilee pahasti näissä liikenne rikkomusten uutisoinneissaan unohtamalla välillä mainita epäillään ja välillä sanotaan suoraan esim. että tekoa tutkitaan rattijuopumuksena ja autovarkautena tai sitten toistetaan epäillään sanaa muodon vuoksi vaikka selostavatkin melko tarkoin tapahtumien kulun, eikä epäilyksille ole jäänyt sijaa.

2

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taas sopii vahvasti epäillä ettei purkautujalla mene -ainakaan henkisesti- kovinkaan hyvin.

      • Anonyymi

        Olet näköjään vahvasti epäillään kannalla, eli silloin ei ole mitään syytä paniikkiin. Joko sinulta loppui sanottavat, kun noin lyhyeen jätit kommentoimisesi ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1054
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      784
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      570
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      24
      447
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      417
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      406
    Aihe