Kuoleminen on taito, vielä viisaat vanhat intialaiset kertoivat.
Pitää osata kuolla oikein.
Taito kerääntyy vain kokemalla.
Siksi Intia on viisain valtio, koska oli väkiluvultaan melkein voittaja koko ihmisen historian ajan.
Miten kuolla hyvin, oikein, kivuttomasti, rohkeasti, hyödyllisesti, pelastavasti, tarkoituksella, ajassa....
Miten kuolla ettei sattuisi? - sekö kysymys?
Tapaan ihmisiä, jotka ennen kuin kuolevat, tahtovat viedä muitakin hautaan.
Tai ihminen on sairas ja tahtoo kostaa muillekin kohtaloaan.
He kuolevat äänekkäästi ja järjestävät suuren draaman asiasta.
Jotkut kuolevat kymmenen vuotta ja jankuttavat joka päivää asiasta, syövät muiden kärsivällisyyttä.
Jotkut ajattelevat, että vain he kuolevat ja muut eivät.
Mutta kuka on oikea kertomaan lisää?
Kuolema on kuin rutto, sairaus, joka voi pitkittyä.
Sitten paikkoja, joissa kuollaan paljon...muuttuvat joksikin.
Maa on merkitty aina kun sinne kuollaan.
Mutta myös minne synnytään.
Vanhukset muuttuvat sadisteiksi, pahoiksi, eivät ole omia itseään.
Kuolemisen taito
Anonyymi
2
122
Vastaukset
- Anonyymi
Ja viimeisena päivänä voi ostaa jäätelön, kaksi ja syödä.
Ja jäätelö tuntuu hyvältä.
YouTubessa on kuolemaan tuomittujen viimeisia toivomuksia ja ateria toiveita.
Mielenkiintoista. - Anonyymi
Kuolema on kuin ylioppilaskirjoitukset, tentti.
Rima, jota kohti saapuu ja tulee se tentti lopulta.
Muistatteko omia kokeitanne, miltä tuntui.
Varmaan sama tuntemus tulee olemaan viimeisellä tuomion päivälläsi.
Elämässä on kaikilla se koe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872738- 1642549
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182257Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051450Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2271193Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää961158Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083